Makine Elemanları-2 Ödevi Acil yardım lütfen

Murat1997

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Kayseri Erciyes Üniversitesi
Çözümünü atabilcek bir arkadaşımız varmıdır acaba saatlerdir kafa yoruyorum bi düzlemlerini çıkaramadım yardım lütfen
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

dA kesiti için mil çapı 0 çıkıyor çıkma olasılığı varmı oraya herhangi bir eğilme momenti ve döndürme momenti etkimediği için ?

?

Dosyalar

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
M

Murat1997

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
ben her şeyi yaptım fakat bir yerde takıldım yardımcı olabilecek var mı ? dA kesiti için mil çapı 0 çıkıyor, çıkma olasılığı var mı oraya herhangi bir eğilme momenti ve döndürme momenti etki etmediği için ?

ggokdag

MB Üyesi
Tepkiler
11
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Balıkesir Üniversitesi
ben her şeyi yaptım fakat bir yerde takıldım yardımcı olabilecek var mı ? dA kesiti için mil çapı 0 çıkıyor, çıkma olasılığı var mı oraya herhangi bir eğilme momenti ve döndürme momenti etki etmediği için ?
Eğer soruda hata yoksa ''0'' çıkma ihtimali imkansız. Bulduğunuz yolla alakalı bir sorun olabilir çözümünüzü atarsanız göz atarak sorunu açıklığa kavuşturabiliriz

Konu sahibi
Konu sahibi
M

Murat1997

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Burdaki dA=2.48 yazmışım ora 0 olacak hata nerdedir acaba ?

0 olmaması gerektiğini söylediniz ama 0 çıkıyor hatam nerde kaç gündür araştırmadığım kaynak kalmadı yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Dosyalar

Son düzenleme:

murataydogan12

MB Üyesi
Tepkiler
14
Ben anlamadığım için yardımcı olamıyorum ama sana yardımcı olan bir arkadaşımız çıkacaktır. Direk soruyu atmayıp çabalayıp yapamadığın için...

Burhan97

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Karabük Üniversitesi
Bu ödevler siz yapasınız diye veriliyor.
Neden her konunun altına böyle saçma şekilde yorum yapıyorsunuz anlamıyorum. Bizim yapmamız için verildikleri zaten aşikar. Verilen mataryeller ile online eğitim sürecinde soruları çözemiyoruz. Ve bu gibi forumlardan yardım istiyoruz. Anlamadığın konular hakkında sırf post kasman için bu şekilde cevaplar vermen acizce..

rifkican

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Sağlık Memuru
Üniv
Eskişehir A.Ö.F.
Selamlar, aciziyet post kasmaktan değildir, buradaki insanların çoğunluğunun bunun gibi komik takıntıları yok. Yaptığın hataya gelirsek; Yardım isterken çok yönlü bir üslup yerine yanlı ve yanlış yoldan gitmenden sebep ters etki aldın. Ancak ggokdag arkadaşım sana tüyo vermiş. İstersen biraz daha uğraş ama sinirlenmeden. Ufacık bir hesap hatasında sinirlenceksen ileride başında saç kalmaz. Kolaylıklar dilerim.

murataydogan12

MB Üyesi
Tepkiler
14
Selamlar, aciziyet post kasmaktan değildir, buradaki insanların çoğunluğunun bunun gibi komik takıntıları yok. Yaptığın hataya gelirsek; Yardım isterken çok yönlü bir üslup yerine yanlı ve yanlış yoldan gitmenden sebep ters etki aldın. Ancak ggokdag arkadaşım sana tüyo vermiş. İstersen biraz daha uğraş ama sinirlenmeden. Ufacık bir hesap hatasında sinirlenceksen ileride başında saç kalmaz. Kolaylıklar dilerim.
Arkadaş direk uğraşmadan atmıştı post atarken ama şimdi uğraşıp yapamadığını belirtmiş ve yapabildiği, gelebildiği yere kadar gelip çözümünün fotoğrafını atmış. Arkadaşın takıldığı nokta hakkında bilgisi olan biri yardımcı olacaktır arkadaşa

Yokmu yardım edecek arkadaşa..

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
M

Murat1997

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv

ggokdag

MB Üyesi
Tepkiler
11
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Balıkesir Üniversitesi
Öncelikle kusura bakmayın yoğun olduğum için foruma çok katılamıyorum, çözümünüzü inceledim. Öncelikle söylediklerim kesinlikle doğrudur diye bir şey yok tamamen şahsi yorumum belirtmek isterim. Soruda verilenler ile çözüm yönteminiz birbirine uymamaktadır yani çözüm yönteminiz yanlış. Maksimum şekil değiştirme hipotezi ile çözüm isteniyor sizden. Sizin çözmeye çalıştığınız yöntem normal gerilme veya kayma gerilme çözüm hipotezine dayalı. Çözümünüz de ilk izlenimde şu hatalar var; öncelikle başlangıçta sabit yatağa almış olduğunuz toplam moment sıfır dayanağında ki kurmuş olduğunuz denklem eksene göre yanlış. Bu yöntemden eğer bir çözüme varacaksanız size sadece kuvvetler yetmez çünkü mile basan aynı zamanda dişli çark ve kasnağın ''G'' ağırlığının uygulamış olduğu aşağı yönde bir kuvvetimiz de olmalı. Soruda böyle bir şey verilmemiş. İlk sıkıntı başlangıç ve yöntem hatalı. Kurduğunuz denkleme gelince x-z ekseninde tepki kuvvetlerimizi bulurken kasnakta ki F1 ve F2 kuvvetleri burada x-z düzleminde yatağımıza herhangi bir tepki vermemekle birlikte naçizane fikrim bu kuvvetlerin kasnakta ki tork kuvvetlerinin bulunmasında yardımcı olacağına inanıyorum emin değilim. Yani orada düzlemsel kuvvet kurgunuzda yanlış. Orada F1 ve F2 yerine kasnağın ağırlığı olmalıydı eğer yaptığınız yöntemle alakalı bir çözüm olsaydı. Zaten bu tarz sorularda 3 çözüm yöntemimiz var Maksimum Normal Gerilme Hipotezi, Maksimum Kayma Gerilmesi Hipotezi ve Maksimum Şekil değiştirme hipotezi. Bu soruda sizden 3.seçenek yöntemiyle çözüm istenmiş. İsteseniz de ilk 2 yöntem ile çözemezsiniz çünkü size verilmeyen bir çok değer var. 3.hipotez ile çözüme hakim değilim o yüzden size çözümde yardımcı olamayacağım ama size tavsiyem 3. hipotez ile örnek soru çözümlerini incelerseniz çözüm hakkında daha net bir bilgiye sahip olacağınıza inanıyorum. Tüm hepsi naçizane fikrimdir doğrudur diye kesinlik yoktur, doğru yol, çözüm vs. bulan arkadaşlar yorum altında paylaşırsa tüm hepimiz daha doğru bilgilendirilmiş ve öğrenmiş oluruz. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana hatalıysam doğrusunu da paylaşırsan müteşekkir olurum öğrenmiş bilgi sahibi olmuş oluruz. Yöntemin üzerine düşsem halledebileceğimi inanıyorum ama çalıştığım için ve yoğun olduğum için ilgilenemiyorum kusura bakmayın lütfen. İyi çalışmalar dilerim

Yukarı Alt