Makine elemanları ödev sorusu için yardım lütfen

yunusyerli1

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine mühendisliği öğrenci
Üniv
doğuş üniversitesi
Çizim kısımları ben yaptım, A şıkkı tamam B şıkkını bitirmek üzereyim ama B şıkkını yapamıyorum lütfen yardım edin

Dosyalar

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi

Kaan Eren Başar

MB Üyesi
Tepkiler
15
Meslek
Makine Mühendisliği Öğrenici 3 / 4
Üniv
Selçuk Üniversitesi
Kardeşim merhaba sana yönlendirme sağlar inşallah redüktör tasarımı projemde kullandığım yöntemi sana söyleyeyim a şıkkını sen hallettim demişsin geçiyorum çiziminde kullanacağın C,'de verilen kama tipini belirlemen lazım uygu tipi A kaması kullan yani tasarım size ait tabiki ama piyasada en çok A tipi kullanılır daha sonra atılan kama gövdeden genişliği kadar uzun olmalıdır konik dişli çarka atılmış resimde dişlinin genişliği kadar olmalı bunu ödevde istememiş fakat kama boyunda lazım olacak çözüm de ise kamalar 2 tip gerilmeye maruz kalmaktadır mil kama arası ezilme ve kesilmeye formülünü paylaşacağım burulma momentini bulalım hocanız şekilde görüldüğü gibi burulma momenti D’deki flanştan girip, C’deki dişliden çıkmaktadır demiş kamaya etkiyen burulma gerilmesini hesaplayacağız aşşağıda adımları izledim L boyunu kesin bulabilmek için hocanızın döndürme momentini vermesi veya motorun P ( WATT) ve n (dev/dak) vermesi gerek Emniyetli yüzey basıncı soruda verilmemiş dişli çark mukavemetlendirmesi yaparsanız bulabilirsiniz St 50 -2 malzemesini sertliği 150 HB yüzey basıncına göre mukavemetlendirilip dişli çarkın genişliğinden uygun kamayı bulursunuz ki istenmiyor çok detaylı çözüm genişlikle ilgili anlattığım o zaman tam boyu bulabilirsiniz
  • Kamanın yerine, dişli ile mili birbirine bağlamak için hangi yöntemi kullanırdınız? Yeni durumun teknik resmini ölçekli olarak çiziniz. burada ise sıkı geçme olabilir düşüncem o yönde onun hesabınıda Ferhat Dikmen hocam anlatmıştır ve
    Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
    dan elde ederek çözüme kavuşabilirsin
inşallah anlatabilmiş ve katkım olabilmişimdir :)

1588392791503.png
WhatsApp Image 2020-05-02 at 07.11.46.jpeg
2020-05-02_06-33-27.png
WhatsApp Image 2020-05-02 at 07.18.57.jpeg

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
evolvent profilli dişlilerde sistemin kinematik durumuna tek etkenin temel daire olması, yani temel daire merkezlerinin birbirlerine göre çeşitli konumlara getirilebilmeleri teşkil eder

Konu sahibi
Konu sahibi
yunusyerli1

yunusyerli1

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine mühendisliği öğrenci
Üniv
doğuş üniversitesi
Hocam çok teşekkür ederim notlar çok yardımcı oldu sonunda halletim