Makine Mühendisi Kendini Geliştirme HK.

tayfun.yildiz

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Merhaba;

14.07.2020 tarihinde mezun oldum, öğrenci iken işe girmem sonucunda 1.5 senelik imalat mühendisliği deneyimim var. Şu an kurumsal bir firmada yatırım mühendisi olarak işe başladım. Fakat çok fazla bir iş yapmıyorum şu an 2 ay oldu gireli, yetiştirmek üzere gibi alındım. Ne yaparsam yapayım kendimi eksik gibi hisediyorum. Kendimi nasıl geliştirebilirim? Nasıl bir yol izleyebilirim? Yardımcı olursanız duacınız olurum çünkü kafayı yemek üzereyim.

Autocad, Solidworks bilgim var fakat birimim neticesinde hiç kullanamadım.

Şimdiden çok teşekkür ederim herkese,
Saygılar.

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Modelleme karşı ilgin olduğu için ve şuan ki işinden de sıkılıyorsan, Solidworks ve AutoCAD gibi programları kullanabileceğin bir iş arayabilirsin. Buna ek olarak, yatırım işi yaparken freelance modelleme işi yapabilirsin.
Yatırım alanın da geliştirmek istiyorsan, bu alanda master yapılabilir. İşletme veya iktisat alanında yüksek gibi.
Kolay gelsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
T

tayfun.yildiz

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Modelleme karşı ilgin olduğu için ve şuan ki işinden de sıkılıyorsan, Solidworks ve AutoCAD gibi programları kullanabileceğin bir iş arayabilirsin. Buna ek olarak, yatırım işi yaparken freelance modelleme işi yapabilirsin.
Yatırım alanın da geliştirmek istiyorsan, bu alanda master yapılabilir. İşletme veya iktisat alanında yüksek gibi.
Kolay gelsin.
Hocam açıkçası teknik bilgi bakımından ihtiyacım var nasıl ilerlemek gerektiğini, nasıl bir yolda gitmem gerektiğini bilmiyorum

Mining Engineer

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Teknik konular açısından makine mühendisi arkadaşlar yorumlar da belirtecektir. Ben makine mühendisi olmadığım için bu konuda yorum yapamam. Ama forumu takip etmeye devam et, birileri mutlaka cevap verecektir.

Kolay gelsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
T

tayfun.yildiz

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Teknik konular açısından makine mühendisi arkadaşlar yorumlar da belirtecektir. Ben makine mühendisi olmadığım için bu konuda yorum yapamam. Ama forumu takip etmeye devam et, birileri mutlaka cevap verecektir.

Kolay gelsin.
Takibimde, her gün kontrol ediyorum hocam teşekkür ederim.

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
ne yapmak istiyorsun ki amacın ne tam olarak?İlerlemek istediğin alana göre yardımcı olabilirim.Şuan da arge anlamında bir iş yapmıyorsun sanırım hatta biraz daha mühendislik dışında bir pozisyonun var.bulunduğun firma sektörde çok ileride bir firma mı

Konu sahibi
Konu sahibi
T

tayfun.yildiz

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
ne yapmak istiyorsun ki amacın ne tam olarak?İlerlemek istediğin alana göre yardımcı olabilirim.Şuan da arge anlamında bir iş yapmıyorsun sanırım hatta biraz daha mühendislik dışında bir pozisyonun var.bulunduğun firma sektörde çok ileride bir firma mı
Merhaba;

Şu an iyi bir kurumsal firmada çalışıyorum, sektöründe öncü bir firma. Aslında daha bir mühendislik yapıyoruz. Diğer birimlerdeki arz talebe göre uygun makine, hat seçimini yapıp uygun şekilde montajını tamamlatıyoruz firmalara. Hakedişi biz yapıyoruz.

İhtiyaç duyduğum konu, teknik anlamda bilmem gerekenler meslek hayatımda daha doğrusu bir makine mühendisinin bilmesi gerekenler. Üniversite derslerimi iyi şekilde verdim, çoğu aklımda hala fakat daha kullanmadım desem yeridir, ki çoğu mühendis tanıdığım da aynı şekilde. Ben bir makine mühendisinin her zaman bilmesi gerekenler nelerdir o konuları bilmek istiyorum.

Bilgiye aç bir insanım, açıkçası detaya çok fazla iniyorum. Fakat o kadar detaya inmenin sonucunda, asıl konuyu kaçırıyorum.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Merhaba,

Bakacağım şimdi, teşekkür ederim.

Mining Engineer

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Merhaba;

Şu an iyi bir kurumsal firmada çalışıyorum, sektöründe öncü bir firma. Aslında daha bir mühendislik yapıyoruz. Diğer birimlerdeki arz talebe göre uygun makine, hat seçimini yapıp uygun şekilde montajını tamamlatıyoruz firmalara. Hakedişi biz yapıyoruz.

İhtiyaç duyduğum konu, teknik anlamda bilmem gerekenler meslek hayatımda daha doğrusu bir makine mühendisinin bilmesi gerekenler. Üniversite derslerimi iyi şekilde verdim, çoğu aklımda hala fakat daha kullanmadım desem yeridir, ki çoğu mühendis tanıdığım da aynı şekilde. Ben bir makine mühendisinin her zaman bilmesi gerekenler nelerdir o konuları bilmek istiyorum.

Bilgiye aç bir insanım, açıkçası detaya çok fazla iniyorum. Fakat o kadar detaya inmenin sonucunda, asıl konuyu kaçırıyorum.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Merhaba,

Bakacağım şimdi, teşekkür ederim.
Sana tavsiyem şu olur; meraklısı olduğun konular illa ki vardır. Bu konular ile ilgili science direct de yayınlanan journal ve paperları okuman ve meraklısı olduğun alanda ne gibi çalışmalar olduğunu görüp takip etmen olur.

Konu sahibi
Konu sahibi
T

tayfun.yildiz

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Sana tavsiyem şu olur; meraklısı olduğun konular illa ki vardır. Bu konular ile ilgili science direct de yayınlanan journal ve paperları okuman ve meraklısı olduğun alanda ne gibi çalışmalar olduğunu görüp takip etmen olur.
Çok teşekkür ederim hocam gerçekten yararlı bir site, bilmiyordum.

MuhendisMektebi

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Kırıkkale Üniversitesi
Bende aynı dertten muzdaribim. Çalıştığım firmalarda da tek mühendis olamam 1.5 yıllık deneyimimde sadece kendi çabalarımla bir şeyler öğrenmeme neden oldu. Her türlü tavsiyeye açığım, şimdiden teşekkürler...

Mining Engineer

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
İlgi alanınıza giren konuları internetten araştırdın veya şuan üzerinde çalıştığınız konular ile ilgili web sitelerini ve tartışma platformlarına dahil olun. Deneyerek ve yanılarak öğrenmeye çalışın. Örneğin akışkanlar mekaniği ile ilgili bir konu da çalışıyorsanız bu alanda kullanılan bilgisayar programları nelerdir? Örneğin ANSYS, Ansys de akışkanlar mekaniği ile ilgili bir şeyler deneyin veya küçük projeler varsa onlar kurcalayın. Bunlara ek olarak, literatüre de hakim olursanız daha mantıklı ilerlersiniz. İşin teorisi de önemli tabi, teori ile uygulama beraber ilerleyin.
sonu EDU ile biten üniversite email adresiniz ile science direct, springer ve Wiley & Francis gibi etki faktörü dergiler de yayınlanan makaleleri okuyun tabi bunları okuyup anlamak için İngilizce lazım.
Eğer ingilizce bilmiyorsanız yukarıda yazdıklarımı unutun ve gidip önce ingilizce öğrenin daha sonra bunlarla meşgul olun.
Girebiliyorsanız kurumsal şirketlere girin ki kompleks projelerde yer alabilin.
Türkiye de çoğu mühendis bulunduğu şirketteki koordinasyondan, lojistikten ve altında çalıştırdığı personelden sorumlu yani malesef mühendislikten sorumlu değil. Sizlere mühendislik yaptıracak ve alanınızda kendinizi geliştirebileceğiniz kapıları açacak şirketler bulabilirseniz ne mutlu.
Bunlara ek olarak:
** BTK AKADEMİ
** UDEMY
** COURSERA
gibi online eğitim veren kurumlardan dersler alın ve kendinizi geliştirin.
EK OLARAK:
** MATLAB
** C++
** PYTHON
gibi dillerden birini öğrenirseniz eliniz kuvvetlenir.

Yukarı Alt