matlab-simulink

bilgin_bozkurt

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Mühendis
Üniv
ITU
Merhaba Arkadaşlar,
Konu uzmanları için çok basit olabilir. Ama bilmeyince içinden çıkılmaz olabiliyor işte.
Matlab R2016a kullanıyorum.
Tezim için bir simulasyon yapıyorum ve simulasyona bir AC Motor (Induction Motor) eklemem gerekiyor.
Motoru modelleme gibi bir işe girişmek istemiyorum. Bu benim için şu aşamada çok komplex ve danışmanımın da böyle bir beklentisi yok.
Simulinkin bir Induction Motor Bloğu var. Onu nasıl kullanmam gerektiğiyle ilgili Help kısmına baktım fakat istediğim cevapları alamadım.
Benim tezimde motora vereceğim voltaj, mil hızı, mil dönüş yönü ve tork değeri var. Bunlar zamana bağlı olarak değişiyor.
Simulink inductıon motor bloğuna bunları input olarak verip çıktı olarak da gerçekleşen tork, mil dönüş hızı ve yönünü almak istiyorum.
Portlar kısmında input veya output göremiyorum. Sadece üzerine tıklayıp sabit değerleri girmemi istiyor.
Help kısmında anlatmamış. Ben bu bloğa nasıl input verip output alırım. Çıktıları nasıl scope üzerinden görüntülerim???
Yardımlarınız için peşinen teşekkürler.

Dosyalar

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
AC modeli sabit mıknatıslı senkron motor kullanır. Bu AC motorlar, bir invertör tarafından üretilen değişken bir AC voltajı ve frekansı ile beslenir. Altı AC sürücü modelinde kullanılan evirici tipi, bu eviricinin sabit bir DC gerilimi ile beslenmesi anlamında bir gerilim kaynağı eviricisidir.. Bu sabit voltaj, kontrolsüz bir diyot doğrultucu ve bir kapasitör (kapasitif DC bara voltajı) tarafından sağlanır

Yukarı Alt