Meslek seçimi,yardım ederseniz sevinirim...

CılgınJo

MB Üyesi
Tepkiler
0
Uzun süredir el becerisi istiyen diş hekimi olma planım vardı ama aldığım puan buna yetmeyecek gibi...Bununla birlikte uzun süredirde elektrik devlere,motorlu sistemlere ilgim var,tabi elekt.-elektronik müh. olan abim ve ablamın etkisi yok diyemeyiz.Açıkcası genel olarak elekt.-elektronik mühendisliğine sempatim var ama mekatronik müh. içinde ilgim var sonuçta 3-4 müh. Birleşimi...Kesin olmamakla birlikte yurtdışında yaşama planım var ama kesin olacak şey bölümümü İngilizce okumak istediğim çünkü İngilizce okumanın diplomamın biraz daha global yapıp,iş bulma ve maaşıma ufakta olsa katkı yapacağı düşüncesindeyim.Bölümlerin zorlukları,iş-maaş imkanları,istedikleri hakkındaki yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim!

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümündeyim.

Öncelikle şuanda hayatının geri kalanını seçme konusunda kararsız kalıyorsun. Kendi bölümümden bahsedersem İyi derecede analitik düşünme kabiliyeti isteyen matematik ve fizik derslerinde başarılı olmanı isteyen bir bölüm. Mühendislik dalları arasında en zor olan bölümlerden biridir. İş bulma imkanı geniş fakat kendini geliştiren kişiler gerçek mühendis olarak çalışmaktadır.

okanu

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
AKÜ
İçinde bulunduğu durumu bu kadar iyi analiz eden birisi kendisi için en doğru bölümü zaten kendisi seçecektir. Ama yine de bana sorarsan ;) mekatronik çok eğlenceli ve gelecek vadeden bi bölüm(e benziyor.)

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
C

CılgınJo

MB Üyesi
Tepkiler
0
Mekatronik elekt. Elektronik mühendislerinin görebildikleri işe giribiliyorken,elek.elektronik mühendis mekatroniğin girdiği işlere giremiyebilir sanırım??

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Mekatronik elekt. Elektronik mühendislerinin görebildikleri işe giribiliyorken,elek.elektronik mühendis mekatroniğin girdiği işlere giremiyebilir sanırım??
Mühendis olmak çok farklı birşeydir. Mesela çevrede Mühendisler hep birbiri yerine çalıştığı görülebilir. Endüstri mühendisliğinin yerine EEM mezunu alan çok kişiyi tanıyorum . İşveren genellikle Hangisinin daha çok işine yarayacağına bakar. Şimdi bu iki mesleğe baktığımızda Ortak bir çok nokta var. Ama görüklerim genelde Elektrik Elektronik mühendisliğini tercih etmektedirler. Sebebi ise Elektrik mühendisliği derslerini almış bir Mühendis imza yetkisine sahip olduğundan ve Her fabrikada zorundalık olduğundan işverene çok cazip gelmekte.
Örneğin Kendini geliştirmiş bir EEM Mezunu hem Mekatronik mühendisliği hemde Elektrik mühendisliği arayan işveren için çok cazip gelecektir.

Konu sahibi
Konu sahibi
C

CılgınJo

MB Üyesi
Tepkiler
0
Mühendis olmak çok farklı birşeydir. Mesela çevrede Mühendisler hep birbiri yerine çalıştığı görülebilir. Endüstri mühendisliğinin yerine EEM mezunu alan çok kişiyi tanıyorum . İşveren genellikle Hangisinin daha çok işine yarayacağına bakar. Şimdi bu iki mesleğe baktığımızda Ortak bir çok nokta var. Ama görüklerim genelde Elektrik Elektronik mühendisliğini tercih etmektedirler. Sebebi ise Elektrik mühendisliği derslerini almış bir Mühendis imza yetkisine sahip olduğundan ve Her fabrikada zorundalık olduğundan işverene çok cazip gelmekte.
Örneğin Kendini geliştirmiş bir EEM Mezunu hem Mekatronik mühendisliği hemde Elektrik mühendisliği arayan işveren için çok cazip gelecektir.
Peki sizce en avantajlı olan hangisi?

Bu yazıya göz atmanı öneririm. Ayrıca blog bölümünde de bir çok yazı bulunmaktadır. Arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Üniversite Tercihinde Dikkat Edilecek Hususlar
Hacı,baktım o konuya ama mekatronik hakkında detaylı bilgi bulamadım

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
kardesim mekatronik yeni bir bolum Turkiyede.sen en iyisi eem yi sec.

tabi seviyorsan.ben sahsen eem ve bil. Muh. sececem.

Hoodie

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
Uludağ üniversitesi
4 temel muhendislikten vazgecme derim kardesim eem iyidir

AlperŞAŞAL

MB Üyesi
Tepkiler
18
Meslek
Kalite Mühendisi
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Yurt dışı dediğin için Malzeme Mühendisliğini düşünmeni öneririm. Nanoteknoloji, ileri teknoloji seramikler ve polimer malzemeler, yarı iletkenler ve süper iletkenler, farklı sektörlerde ihtiyaç duyulan hafif ve mukavim metaller gibi birçok alanda yurt dışında iş bulabilirsin. Türkiye içinde farklı alanlarda iş bulman mümkün.

Şunu belirtmek isterim meslek seçerken ülke şartlarını göz önünde bulundurarak seç ancak kendini geliştirdiğin sürece ve mesleğini severek yaptığın sürece birazda şans yanında olursa başarılı olmak senin elinde. O nedenle ilgini çekecek alanlara yönelmeni tavsiye ederim.

Soyut kavramlardan hoşlanmıyorsan Bilgisayar Mühendisliği seçmenin sana çok getirisi olacağını zannetmiyorum. Ülkemizde çok iyi kazanan ancak ne yazık ki bir o kadar işsiz olan Bilgisayar Mühendisleri var ( her meslekte olduğu gibi ). Ayrıca puanıma yazık olmasın diye Elektrik Elektronik seçeyim işte en yüksek puanlı o gibi düşüncelere girmemeni tavsiye ederim.

Konuşulan mühendisliklerin ders içeriklerini, nerelerde çalıştıklarını, hangi alanlarda çalışabildiklerini incelemeni tavsiye ederim. Bu konuda aileninde sana desteği çok olacaktır. Sektörde olmaları, birçok mühendislik alanı ile ortak çalışmalarını getirdiği için sana ilgili bölümlerin hangi alanlarda çalıştıklarını ve neler yaptıklarını aktarabilirler diye düşünüyorum. Umarım seçimin senin için iyi olur.

Son düzenleme:
Yukarı Alt