MEXT Japonya Hükümet Bursu [Öneri]

Bu tarz burslar ile ilgili bilgiler gelsin mi?

• Hayır

Oylar: 0 0,0%
  • Kararsızım

Oylar: 0 0,0%

• Seçmen sayısı
    8
  • Poll closed .

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Arkadaşlar aranızda Japonya da lisans, yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen varsa aşağıda bıraktığım linkten nasıl başvuru yapılır ve neler gereklidir okuyabilirsiniz.

Link ;
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Konu sahibi
Konu sahibi
Mining Engineer

Mining Engineer

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Hala Japonya da araştırma görevlisi olarak çalışıyorum.

Someone

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Üniv
Ankara Yıldırım Beyazıt
Hocam gittiğinizden beri olan tecrübenizi paylaşabilir misiniz? Mühendislik için iyi yanları kötü yanları vb. Ayrıca tavsiyeleriniz yurt dışı için vb. Cevaplarsanız teşekkür ederim Hocam, iyi günler.

Konu sahibi
Konu sahibi
Mining Engineer

Mining Engineer

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Ben arge mühendisi olarak ISEKI şirketin de çalışıyorum aynı zaman da üniversite de araştırma görevlisiyim. Üniversite labın da şirketin işini yapıyoruz. Çalışma alanım olarak TBM (tunnel boring machine) makinesinin makine öğrenmesi ve derin öğrenme yöntemleri ile performance ve failure prediction işlerini yapıyoruz.
Japonya dan önce İtalya da master yaptığım için kültür şoku olayını veya yurt dışında ülke özlemi (home sick) gibi konuları aşmıştım. Tabi avrupa ile asya arasında mühendislik açısından belli başlı farklar var.
Japonya ya gitmeden önce internette araştırdığım da daha soğuk ve utangaç bir insan topluluğu bekliyordum. Ama tam tersi çıktı diyebilirim, çünkü özellikle laboratuvar ortamımız uluslararası olduğu için güzel bir ortam var. Herkes ne yapması gerektiğinin bilince olduğu için işler sarp sarmadan yapılabiliyor.
Buna ek olarak iş disiplini yüksek bir yer, hafta iki gün toplantı yapıyoruz ve toplantıya kadar geçen 1 haftalık sürede ne yaptık bundan sonra neler olacak şeklinde sürekli bir tartışma ve takip halindeyiz, bu nedenle iş disiplininden kopmadan çalışmalarına devam edebiliyorsun.
Ben Akita şehrinde yaşıyorum, Tokyo, Osaka, Saitama gibi birçok şehre nazaran daha küçük ve ucuz bir yer.
Türkiye ile karşılaştırma konusun da ise ben yurt dışına gitmeden önce ETİ Maden de yer altı vardiya mühendisiydim. Klasik şantiye mühendisi bu nedenle karşılaştırmam çok doğru olmaz çünkü ARGE ortamı ile şantiye ortamı elmalı ile armutu karşılaştırmak gibi olur. Türkiye deki arge ortamı hakkında bir bilgim yok.
Japonya da teoriden çok uygulama ağırlıklı bir araştırma kültürü var yani yaptığın iş herhangi bir paper (makale) da kalmıyor bunu sanayi de uygulama şansın oluyor.
Avrupa nın aksine bu arada Avrupa ağır teorici bir mühendislik eğitimi veriyor en azından İtalya da gördüğüm böyleydi, Japonya seni derslerle veya teorik işlerden ziyade ortaya ürün çıkarabilmen için teşvik eden bir sisteme sahip.
Bağımsız araştırmacı olarak çalışabilme ve danışmanın ile projelerin ilerleme aşamasını rahatça tartışabilmen büyük rahatlık sağlıyor.
Dezavantaj konusunda iş ilgili bir rahatsızlık yaşamadım halimden memnunum. Sadece kültür farkı oluyor bu da belli bir süre sonra alışkanlığı dönüyor.
Yurt Dışı Tavsiyesi olarak:
Dışarıda çalışmak istiyorsan yapman gereken ve yurt dışına en rahat çıkma yolu kesinlikle eğitim yoludur. Master veya Doktora için çıkıp daha sonra kalabilirsin.
Avrupa da İtalya burs konusunda iyi, Asya da Kore ve Japonyayı öneririm.

utku

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
.
Üniv
.
Teşekkür ederiz güzel bir paylaşım.

Yukarı Alt