motor seçimi

apot35

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
TU chemnitz /Almanya
Herkese iyi akşamlar,

600 gramlık bir kütleyi 15 cmlik yatay düzlemde vidalı mil yardımıyla hareket ettirecek step motor seçmem gerekiyor.Bu hesaplamalar için sizlerin yardımınıza ihtiyacım var.
ilginiz için teşekkür ederim.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Egim açısı ne kadar ? kütle sürtünme katsayısı yüksek bişey mi odun parçası vb ?

Konu sahibi
Konu sahibi
A

apot35

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
TU chemnitz /Almanya
öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

vidalı milin üzerinde bir somun olacak ve kütleyi o somunun üstüne sabitlemeyi düşünüyorum.her ikisininde çelik olduğunu varsayarsak sürtünme katsayısını 0.57 olarak alabilirz diye düşünüyorum.x ve y eksenleri arasındaki açı 90 derece olacak.bu durmda sanırım eğim açısı sıfır olacağını tahmin ediyorum.eğer isterseniz size ufak bir çizimini yapabilirim yardımcı olacaksa.
tekrardan teşekkür ederim.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
12v dc motor işinizi görür diye düşünüyorum. Eger olmaz ise makara sistemleri kullanaraktan 300gr yada 150gr a indirgenebilir.
kolay gelsin

Konu sahibi
Konu sahibi
A

apot35

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
TU chemnitz /Almanya
herkese iyi akşamlar,
iç çapı 6,35mm olan diş adımı 2mm olan bir somuna ihtiyacım var.İnternetten bu özelliklere göre bir somun bulamadım.Sizce bu özelliklere uygun somun nerden bulabilirim?

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Söylediğiniz parça Özel imalat gibi duruyor. Torna atölyesi bulup onlara yaptırmayı deneyin derim

Yukarı Alt