Motor Seçimi

Muzlupide

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba arkadaşlar,

4. sınıf makine mühendisliği öğrencisiyim. Tasarım dersimiz için çok amaçlı karıştırıcı yapmaktayım. Fakat motor seçimi konusunda sıkıntı yaşıyorum, redüktörlü bir motor gerekiyor çünkü 30 devirlere kadar düşmem gerek, yaklaşık 13 litre bir hacimde en yoğun maddeyi (pekmez d=1300) seçerek yaptığım hesaplamalarda (KW) değerini 0.50 gibi bir değer bulsam da sanayideki motorcuların söylemine göre 0.55 (KW) motor ile 250kg (pekmez için yaklaşık 192LT) şeylerin itildiğini söylediler ve içimde bir kuşku oluştu acaba hesabı yanlış mı yaptım diye.

Yaptığım hesabı görebilirsiniz;
1639609005430.png

Yapacağım karıştırıcı takriben böyle olacak 3 ayaklı 2 kanatlı pervaneli :
Karıştırıcı.PNG

Rica etsem konuda bilgili kişiler yardımcı olabilir mi? Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler...

Yamaç Yener

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Gemi Makineleri İşletme Mühendisi
Üniv
Piri Reis Üniversitesi
Öncelikle makine tasarımını hesaplar yapmadan önce aşamalara bölersen belki işin kolaylaşabilir. Bende makine tasarımı yapıyorum ve tasarımımı 12 aşamaya böldüm. Basitçe ilk aşama ihtiyaçlarını belirle. Yani bu makinenin düzgün çalışabilir durumda olması için neler kullanacağının bir listesini oluştur (Ekleme yapılacaksa tekrardan bu aşamaya dönülür). Daha sonra elindeki veriler ile (malzeme vs) yapmış olduğun listedeki makine elemanlarının hesaplarını yapabilirsin. Hesaplar bittikten sonrada CAD, CAE ile çizimini ve analizini yapabilirsin. Benim fikrim hesaplara başlamadan evvel makine elemanlarının tam olarak listesini oluşturmak. Yoksa hesaplar yaparken karışıklığa gidebilir.

Yukarı Alt