Mühendislik Dersleri Çalışma Önerisi

s@met

MB Üyesi
Tepkiler
1
Merhaba arkadaşlar,
Foruma yeni kayıt oldum.Elektronik ve Haberleşme mühendisliği öğrencisiyim.İstanbul Üniversitesi MYO mezunuyum.Aynı zamanda da meslek lisesi çıkışlıyım.Bu sebeple mesleki derslerde baya rahat oluyorum.Ancak Matematik,Fizik ve Kimya derslerinde aşırı derecede zorlanıyorum.Temel bilgim çok zayıf.Sizce nasıl bir çalışma yapmalıyım bu açığımı kapatmak için,çünkü arkadaşlarım bu üç derste benden çok öndeler.Kaynak,çalışma olarak tavsiye verebilecek olan varsa çok sevinirim.

Serkan Yazak

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
63
Meslek
Makine Mühendisligi
Merhaba,

Bu tür dersler icin en güzel yöntem cikmis sorulari veya cikabilecek soru tiplerini üst siniflardan ögrenmektir. Her seye calismanin zaman kaybi olacagini dusunuyorum cunku hocalarin soru sorma stili bellidir asagi yukari. Ama siz temelinizin cok zayif oldugunu soylediniz.Haliyle cikmis sorulari bulmak da sizin isinizi görmeyebilir ve temelden ögrenmeniz gerekir.

Bu yüzden tavsiyem su olur;

1- Sinavda hangi konulardan soru sorulacagini ögrenin(Fizik-1 icin mesela Atislar,Is Güc Enerji vs. )
2- Bu konulari en temel seviyeden a dan z ye calisin. Kaynak olarak da herhangi bir ygs-lys kitabi isinizi gorur ve gayet de iyi anlarsiniz.Eger ki internetten calismak istiyorsaniz matematik dersi icin Youtube da "Tonguc Akademi" kanalini tavsiye ederim.Ama kendimden örnek verecek olursam konu anlatimli kitaplardan üniversite sinavina calistigim zaman cok memnun kalmistim .
3- Konulari ogrendikten sonra soru cozup pekistirmeyi ihmal etmeyin.

Anlamadiginiz soru oldugunda burada sorabilirsiniz. Elimizden geldigince yardimci olmaya calisiriz.

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
S

s@met

MB Üyesi
Tepkiler
1
Merhaba,

Bu tür dersler icin en güzel yöntem cikmis sorulari veya cikabilecek soru tiplerini üst siniflardan ögrenmektir. Her seye calismanin zaman kaybi olacagini dusunuyorum cunku hocalarin soru sorma stili bellidir asagi yukari. Ama siz temelinizin cok zayif oldugunu soylediniz.Haliyle cikmis sorulari bulmak da sizin isinizi görmeyebilir ve temelden ögrenmeniz gerekir.

Bu yüzden tavsiyem su olur;

1- Sinavda hangi konulardan soru sorulacagini ögrenin(Fizik-1 icin mesela Atislar,Is Güc Enerji vs. )
2- Bu konulari en temel seviyeden a dan z ye calisin. Kaynak olarak da herhangi bir ygs-lys kitabi isinizi gorur ve gayet de iyi anlarsiniz.Eger ki internetten calismak istiyorsaniz matematik dersi icin Youtube da "Tonguc Akademi" kanalini tavsiye ederim.Ama kendimden örnek verecek olursam konu anlatimli kitaplardan üniversite sinavina calistigim zaman cok memnun kalmistim .
3- Konulari ogrendikten sonra soru cozup pekistirmeyi ihmal etmeyin.

Anlamadiginiz soru oldugunda burada sorabilirsiniz. Elimizden geldigince yardimci olmaya calisiriz.
Çok teşekkür ederim.Yazdıklarını dikkate alarak çalışacağım.

Oğuz Han Altıntaş

Aerospace Engineer
Özel Üye
Tepkiler
32
Meslek
Havacılık ve Uzay Mühendisliği
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Ben şahsen derslere yoğunlaşmaktan çok alanınızla ilgili projelerde yer almanızı öneririm. Bu projeler tamamen size ait de olabilir takım çalışması halinde yürütülen projeler de olabilir. Derslerde konular, örnekler ve çözümler hangi üniversite olursa olsun belirli kalıplar üzerinden işlenmekte. Dolayısıyla öğrenci de gerçek bir mühendislik problemi ile karşılaştığı zaman problemde direk bu kalıpları aramaya başlamakta, bulamayınca ise işler sarpa sarmakta. Bu yüzden ders, ortalama, bilmem ne puanı olarak kim nerede onu pek önemsemeyin bence. Ancak bu, her şeyi bırakın mezun olmayı bekleyin demek kesinlikle değildir. Alanınızın konseptlerini doğru zamanda doğru kaynaklardan kendi başınıza öğrenmeniz sizi her şekilde öne itecektir. Dersleri bir şekilde geçmenize bakın derim -bunu bir metodolojiye oturtmanız şart değil-, anlama kısmı zaten sadece uygulama esnasında halledilebiliyor.

Serkan Yazak

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
63
Meslek
Makine Mühendisligi
Ben şahsen derslere yoğunlaşmaktan çok alanınızla ilgili projelerde yer almanızı öneririm. Bu projeler tamamen size ait de olabilir takım çalışması halinde yürütülen projeler de olabilir. Derslerde konular, örnekler ve çözümler hangi üniversite olursa olsun belirli kalıplar üzerinden işlenmekte. Dolayısıyla öğrenci de gerçek bir mühendislik problemi ile karşılaştığı zaman problemde direk bu kalıpları aramaya başlamakta, bulamayınca ise işler sarpa sarmakta. Bu yüzden ders, ortalama, bilmem ne puanı olarak kim nerede onu pek önemsemeyin bence. Ancak bu, her şeyi bırakın mezun olmayı bekleyin demek kesinlikle değildir. Alanınızın konseptlerini doğru zamanda doğru kaynaklardan kendi başınıza öğrenmeniz sizi her şekilde öne itecektir. Dersleri bir şekilde geçmenize bakın derim -bunu bir metodolojiye oturtmanız şart değil-, anlama kısmı zaten sadece uygulama esnasında halledilebiliyor.
Kendi basina ögrenme hususunda kesinlikle katiliyorum. O en güzeli olur elbette. Ayrica bunu bir aliskanlik haline getirmek meslekte de mutlaka ise yarayacaktir diye dusunuyorum.

aytac.

kop kop
MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Bülent Ecevit Üniversitesi
Mühendislik matematiği, elektromanyetik alan teorisi, sinyaller ve sistemler dersi kısacası EEM bölümünde alacağın derslerin nerdeyse hepsinde matematik oldukça önemli, bende senin gibiydim meslek lisesi çıkışı ve 2 yıllık etiketi ile kazandım mühendisliği, başta bi sudan çıkmış balık durumu mevcuttu, türev integral çince gibi geliyordu bana.

Bunları nasıl aştım, düzenli not tuttum ardından bu notları özenle ders defterime geçirdim, bu esnada bazı kuralları ayrı bir not kağıdında tutuyordum işte klasik türev integral kuralları trigonometrik eşitlikler, yarım açı formülleri falan. Mühendislik matematiği dersinin neredeyse her sorusunda yarım açı formüllerini kullanmıştım çok işime yaradı. Daha sonra bu notlara tekrar tekrar çalışırken bu kurallar beynine kazınıyor aslında olay çok basitmiş diyorsun. Sana tavsiyem dediğim şekilde her derste not tut, ardından bu notları ders çıkışında ders defterine özenle tekrardan yaz, tabi yazarken kopyala yapıştır yapma konuları özümse ve varsa örnekleri bakmadan çözmeye çalış. Bu şekilde başarıya ulaşırsın. Proje konusu bambaşka bir alem onun hakkında tavsiye istersen başka bir konuda verebilirim @Oğuz Han Altıntaş arkadaşa katılıyorum.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Kısaca herşey matematik

sefa37

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Zonguldak Karaelmas Üniversite
Merhaba ;
Bende meslek lisesi çıkışlıydım ve senin gibi MYO dan mühendisliğe geçtim zorda olsa makine mühendisliğini bitirdim. Senin durumunu bende yaşadım. Sana tek önerim neredeyse bütün derslerde karşına çıkacak türev ve integral iyi bir şekilde öğrenmen yoksa benim gibi okulu uzatırsın :)

Arman Amak

Özel Üye
Tepkiler
13
Meslek
Ziraat mühendisi
Üniv
Harran üniversitesi
Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikler klişelerden başlayalım. Ben tüm öğrenim hayatım boyunca hep arka sıralarda oturdum ve dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan biriydim, sonra önlerde oturmaya başladığımda bu sorunu aşmaya başladığımı farkettim. Yani önlerde, mümkünse en önde oturun. Ders derste öğrenilir klişesine inanmıyorum fakat işinizi kolaylaştırmak ve vize-final dönemlerinde sıkıntıya girmek istemiyorsanız bir defteriniz olsun ve not alın. İster istemez bişeyler kapacaksınız. Mühendislik dersleri için yani akışkanlar mekaniği, mühendislik mekaniği, yapı statiği, zemin mekaniği vs gibi derslerde çok işinize yarayacak bir yöntem biliyorum. Öncelikle defterinizdeki bütün soruları cevaplarıyla birlikte (cevaplar doğru olmak şartıyla) a4 kağıtlarına yazın. Bu sizin cevap anahtarınız. Daha sonra aynı soruları altında boşluk kalacak şekilde tekrar kağıtlara yazın (not:cevapları yazmıyorsunuz tabi sadece sorular) Bütün soruları yazdıktan sonra bir kırtasiyede 10 kopya alın sadece soruların bulunduğu kağıtlardan. Bunları sınav gününe kadar çözün ayrıca konu ile ilgili kitaptaki sorularada göz attığınızda 100 almamak için hiç bir sebep kalmayacaktır. Şimdiden iyi çalışmalar

Mustafagldren

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Atatürk Üniversitesi
arkadaşım periyodik olarak çalışırsan fark filan kalmaz :)

HSamet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Saü
derste işlenen soruların kopyalarını hazırlayın. kopyalar üzerinden çalışın. kopya çekmenize gerek bile kalmayacak :)

oenaj

MB Üyesi
Tepkiler
0
Ben düşük notlarımdan dolayı kendimi suçlayayım diyorum ama genel olarak sınıf vahim,,, Akışkanlar Mekaniği sınıf ortalaması 8, Statik sınıf ortalaması 10, Fizik sınıf ortalaması 24, Termodinamik sınıf ortalaması 25, Diferansiyel Denklemler sınıf ortalaması 25,,,
Fizikten 284 kişi sınava girmiş, 250 kişi kalmış 34 kişi geçmiş sadece,
Statikten 139 kişi sınava girmiş 131 kişi kalmış 8 kişi geçmiş sadece,
Akışkanlar mekaniğinden 134 kişi sınava girmiş 125 kişi kalmış 9 kişi geçmiş,,,
Bence sorun öğrenciden ziyade sistemde,,,Hoca slayttan matematik, termodinamik öğretiyor, Derste soru çözmek yok, sözel konu anlatır gibi anlatıyorlar sonra sınavda öğrenciye alın şu problemleri çözün diyorlar,,,

irfan ulusoy

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
SDÜ
Ben düşük notlarımdan dolayı kendimi suçlayayım diyorum ama genel olarak sınıf vahim,,, Akışkanlar Mekaniği sınıf ortalaması 8, Statik sınıf ortalaması 10, Fizik sınıf ortalaması 24, Termodinamik sınıf ortalaması 25, Diferansiyel Denklemler sınıf ortalaması 25,,,
Fizikten 284 kişi sınava girmiş, 250 kişi kalmış 34 kişi geçmiş sadece,
Statikten 139 kişi sınava girmiş 131 kişi kalmış 8 kişi geçmiş sadece,
Akışkanlar mekaniğinden 134 kişi sınava girmiş 125 kişi kalmış 9 kişi geçmiş,,,
Bence sorun öğrenciden ziyade sistemde,,,Hoca slayttan matematik, termodinamik öğretiyor, Derste soru çözmek yok, sözel konu anlatır gibi anlatıyorlar sonra sınavda öğrenciye alın şu problemleri çözün diyorlar,,,
hangi üniversite

Yukarı Alt