Mühendislik İş İmkanları

eyber2000

MB Üyesi
Tepkiler
0
BU SENE ÜNİ SINAVINA GİRDİM.MÜHENDİSLİĞE YAKIN HİSSEDİYORUM AMA ÇEVREM SOĞUTUYOR.
ÖZETLE BOUN İTÜ VS. DEN MEZUN OLURSAK İŞ SIKINTISI VEYA TATMİN ETMEYEN ÜCRET VS. OLUR MU

BLAST_-

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Elektrik ve Elektronik Mühendis Adayı
Üniv
Yeditepe Üniversitesi
Öncelikle merhaba, sorduğunuz soruya gelince de bana göre bunun net bir cevabı olamaz. Bir iş veren için ilk etapta bitirdiğiniz üniversite ve not ortalamanız önemli olacaktır. Tabi şuda bir gerçek ki ne kadar iyi bir üniversiteden mezun olursanız not ortalama handikapınız da o denli ortadan kalkacaktır. Yani iyiden kasıt "İsim Yapmış" demektir benim için. Örnek olarak İTÜ mezunu biri olarak iş başvurunuzda 2.00 ortalama ile mezun bile olsanız bu karşınızdaki kişiye olumsuz olarak görünmeyebilir fakat daha alt seviye bir üniversiteden mezun olursanız bu ortalama ile göze batarsınız işte. Açıkçası önemli olan dengeyi sağlamaktır. İyi bir üniversite kazandıysanız eğer iyi bir not ile mezun olmanız sizi her alanda bir adım önde başlatır. Bunun yanında yabancı dil hakimiyeti sizin için diğer bir artıdır. Mühendislik birçok kola ayrıldığı için ve bu kolların her birinin iş imkanları da farklı olduğu için ne kadar iyi bir öğrencide olsanız işsiz kalabilmenizde muhtemel. Yönelmek istediğiniz mühendislik alanına göre araştırma yaparsanız sizin için daha yararlı olur. Mesela "Makina Mühendisliği" ile "Elektrik Mühendisliği" nin iş imkanları aynı olamaz. Önemli olan sizin hangisini istediğinizdir. Kendinizi en iyi yere taşıyabileceğinizi düşündüğünüz meslek sizin için en iyisidir. Özetle iyi bir üniversiteden mezun olmak sizi yüksek olasılıkla işsiz bırakmaz ancak bu demek değildir ki her daim bu kişiler iş bulur, bulamayadabilir. Siz sadece seçtiğiniz meslekte kendinizi en doğru şekilde doldurmaya bakın ve emin olun mezun olduktan sonra bunun yararını göreceksiniz.

Saygılar ..

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
BU SENE ÜNİ SINAVINA GİRDİM.MÜHENDİSLİĞE YAKIN HİSSEDİYORUM AMA ÇEVREM SOĞUTUYOR.
ÖZETLE BOUN İTÜ VS. DEN MEZUN OLURSAK İŞ SIKINTISI VEYA TATMİN ETMEYEN ÜCRET VS. OLUR MU
İş konusunda arkadaşın bahsettiği gibi ortalama vs önemli değil. Bu kriterler akademik kariyer için önemlidir. Mezun olduğun üniversitenin şöyle farklılığı oluyor özellikle mühendislik için teknik üniversiteler daha fazla sektörle ve uygulama ile iç içe oluyor ve eğitim dili de ingilizce ise ekstra artısını görüyorsun doğal olarak. İş konusunda Anadolu dan mezun olduğun herhangi bir üniversiteden de mezun olduğunda iş bulursun önemli olan sektörel ihtiyacın olduğu bölümleri okuman Boğaziçin de Tarih okursan iş bulamayabilirsin örneğin ama bir mühendislik yani teknik bir alandan mezun olduğunda ise bu sıkıntıyı çekmezsin. İTÜ ve Boun un farkı yurt dışı ile bağlantılı birçok akademisyeni ve sektörde rol alan birçok öğretim elemanı barındırıyorlar. Ama bu iki üniversiteye gidemedin diyelim başka bir üni de istediğin bir bölümü okursan da işsiz kalacağını düşünmüyorum. Yeni mezun olduğun da 10.000 tl maaş falan alamazsın nereden mezun olursan ol ama tatmin olacağın bir maaş ile başlarsın yani sana gidip asgari ücret teklif etmezler rahat ol.

BLAST_-

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Elektrik ve Elektronik Mühendis Adayı
Üniv
Yeditepe Üniversitesi
İş konusunda arkadaşın bahsettiği gibi ortalama vs önemli değil. Bu kriterler akademik kariyer için önemlidir. Mezun olduğun üniversitenin şöyle farklılığı oluyor özellikle mühendislik için teknik üniversiteler daha fazla sektörle ve uygulama ile iç içe oluyor ve eğitim dili de ingilizce ise ekstra artısını görüyorsun doğal olarak. İş konusunda Anadolu dan mezun olduğun herhangi bir üniversiteden de mezun olduğunda iş bulursun önemli olan sektörel ihtiyacın olduğu bölümleri okuman Boğaziçin de Tarih okursan iş bulamayabilirsin örneğin ama bir mühendislik yani teknik bir alandan mezun olduğunda ise bu sıkıntıyı çekmezsin. İTÜ ve Boun un farkı yurt dışı ile bağlantılı birçok akademisyeni ve sektörde rol alan birçok öğretim elemanı barındırıyorlar. Ama bu iki üniversiteye gidemedin diyelim başka bir üni de istediğin bir bölümü okursan da işsiz kalacağını düşünmüyorum. Yeni mezun olduğun da 10.000 tl maaş falan alamazsın nereden mezun olursan ol ama tatmin olacağın bir maaş ile başlarsın yani sana gidip asgari ücret teklif etmezler rahat ol.

Ortalama her alan için önemlidir. Bu zamanlarda zorunlu bir staj için bile firmalar size ortalama sorabiliyorlar. Sırf okul derecesi var diye daha mezun olmadan iş ayarlanan kişiler mevcut. Akademik anlamda aktif bir üniversitede okul derecesi bulunan birini bu 1. 2. 3. olur bilemem, bulunduğu bölümdeki hocalarının referansları ile iyi yerlere getirebilir. Bölümdeki kadro aktif olunca sizin gibi iyi öğrencileri de bir yerlere yönlendiriyorlar. Benim ortalamadan kastım okulda derece yaparcasına değil zaten sadece 2.5 - 3 arası bir ortalama ile iyi bir yerden mezun olmak iş verenin gözüne çarpan bir etkendir. Tabi şu da bir gerçek ki her ortalaması iyi olan kalifiyeli eleman olacak demek değildir. Hatta ve hatta bana göre notları ortalama olan kişiler notları yüksek olanlara nazaran daha doludur. Ben çok örneğini gördüm açıkçası. Notları yüksek biri teorikte iyidir ama pratikte aynı başarıyı genelde gösteremez. Notları aşağı olanlar ise genelde pratikte iyilerdir. Her neyse daha fazla uzatmadan benim görüşüm bu konu hakkında bunlardır.

Saygılar ..

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Ortalama her alan için önemlidir. Bu zamanlarda zorunlu bir staj için bile firmalar size ortalama sorabiliyorlar. Sırf okul derecesi var diye daha mezun olmadan iş ayarlanan kişiler mevcut. Akademik anlamda aktif bir üniversitede okul derecesi bulunan birini bu 1. 2. 3. olur bilemem, bulunduğu bölümdeki hocalarının referansları ile iyi yerlere getirebilir. Bölümdeki kadro aktif olunca sizin gibi iyi öğrencileri de bir yerlere yönlendiriyorlar. Benim ortalamadan kastım okulda derece yaparcasına değil zaten sadece 2.5 - 3 arası bir ortalama ile iyi bir yerden mezun olmak iş verenin gözüne çarpan bir etkendir. Tabi şu da bir gerçek ki her ortalaması iyi olan kalifiyeli eleman olacak demek değildir. Hatta ve hatta bana göre notları ortalama olan kişiler notları yüksek olanlara nazaran daha doludur. Ben çok örneğini gördüm açıkçası. Notları yüksek biri teorikte iyidir ama pratikte aynı başarıyı genelde gösteremez. Notları aşağı olanlar ise genelde pratikte iyilerdir. Her neyse daha fazla uzatmadan benim görüşüm bu konu hakkında bunlardır.

Saygılar ..
Görüşlerin için teşekkür ederim. Umarım yorumlarımız arkadaşın tercihlerine yardımcı olabilir.

Selamlar

Yukarı Alt