Neden Zeytinyağı İthal Ediyoruz

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında Duyone tarafından paylaşıldı.

1. Duyone

Duyone MB Üyesi

Meslek:
    GIDA MÜHENDİSİ
    En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -0
    Üniversite:
    Çukurova Üniversitesi
    YUNANİSTANDAN SONRA EN KALİTELİ ZEYTİN YAĞININ ÜRETİLDİĞİ TÜRKİYE ,ZEYTİN YAĞINI NİÇİN İTHAL EDECEK.BU SORUNUN CEVABINI GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞINDAN BEKLİYORUZ.

2. Crocs

Crocs MB Üyesi

En İyi Cevap:
    1
    Değerlendiriler:
    +10 / 0 / -2
    Üniversite:
    YTÜ
    Malesef burası gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı değil :)) şakası bir yana egede bir dönem zeytin dikimi bile yasaklandı deniyordu. Zeytinlikleri arsaya çevirip turistik bina yapmak daha karlı diye yakılıp yıkılıp kesilip yerine otel,yazlık vs. yapıldı. Oradan kazanılan para zeytinden kazanılamayacak kadar fazlaydı. Böylece zeytin üretimi de sürekli düşmeye başladı. Özellikle şantiyelerin tozundan dumanından mahvolan alanlar haddi hesabı okunmayacak ölçülere geldi

Yalnız şu hata var:

Arsa sahipleri kazanıyor ama bedelini tüm ülke ödüyor aslında. inşaat ve yol yapmaktan başka bir şey bilmeyen cahil kesimin baskın gelmesiyle sadece zeytinlikler değil tüm ormanlar mahvoluyor. Soluduğumuz hava kirli, yediğimiz içtiğimiz bozulmuş, genetiğiyle oynanmış vs olduktan sonra kaybolan sağlığımızı para geri getiremeyecek.

8 ay İspanya'da yaşadım ve adamlar çöl gibi arazilerin üst katman toprağını değiştirip her bulduğu yere zeytin ekiyor. Hem karlılık hem de çölden uzaklaşma ve ülkeyi yeşillendirme amacı güdüyor. Biz de zeytini kesip bina yapıyoruz. Durum böyle olunca bahsi geçen devlet kurumunun size verebileceği bir cevabı olmuyor

3. İsilay eker

İsilay eker MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +3 / 0 / -0
    Üniversite:
    Ege Üniversitesi
  4. forumbloger

forumbloger MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -0
    Üniversite:
    university of mıt
    zeytin yağı ithalatına bile başlıyoruz.

5. mehmet konca

mehmet konca MB Üyesi

Meslek:
    peyzaj mimarı
    En İyi Cevap:
    1
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Ankara Üniversitesi
    Saman ithal ettigimizi hatirliyorum gecmis senelerden ondan dolayi sasirmadim.

• Beğen Beğen x 1
  6. Ugurt

Ugurt MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Ege Üniversitesi
    Merhaba. Zeytin ve zeytinyağı ithal ederiz; bahsettiğiniz cahil ve dar kafalardan arınmadığımız sürece, daha pek çok -en kalitelisini- üretebildiğimiz her şey gibi. Zeytin alanlarının bekası defalarca direkten döndü, başka ne olmasını bekliyorsunuz ki?

Zeytinin anavatanı Yukarı Mezopotamya'dır. Güney Doğu Anadolu'da bölgenin bir parçasıdır fakat ülkemizde zeytin ve zeytinyağı üretimi daha çok Ege ve Marmara bölgelerinde sürmektedir. Dünyada zeytin ve zeytinyağı üretiminde, diğer Akdeniz ülkeleriyle beraber, önde gelen üreticilerindeniz. Gereken değeri ve doğru üretim modellerini koruyan İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerin gerisindeyiz, Suriye -savaş başlamadan önce- bizim seviyemizde üretim yapmaktaydı.

Fakat biz genel olarak tarım alanlarımızı ve çiftçimizi korumuyoruz. Örnek olarak; Aydın'da bütün verimli topraklar termal enerji santrallerine evrildi. O arazide kurulu olmasa da; denetimsiz, belli grupların tekelinde, nemalanılan ve daha fazla kazanma hırsıyla çevreye saygı gösterilmeyen üretim şekli sebebiyle bütün tarım arazilerini etkiliyor. Toprak altına filtre edilerek verilmesi gereken buhar havaya salınıyor. Salınan buhar yüzünden bölgenin nem dengesi değişti. İncir dalında eriyip akıyor. Üzümler olgunlaşmadan erimeye başlıyor. Zeytin daha ermeden bozulmaya dalında kurtlanmaya başlıyor. Yağ üretimi düştüğü gibi kalitede düştü. Diğer illerimizde de üretime gereken değer ve destek verilmiyor.

İşte bu ahval ve şerait içinde, bakanlıktan tatmin edici bir cevap beklemek manasızdır.

Üretimi ve üreticiyi korumayan her sektörde manzara benzerdir. Zirai üretimi ayağa kaldırmadığımız sürece ithalat kalemleri sürekli artış gösterecektir. Üretimsiz kalkınmamız imkansız.

• Beğen Beğen x 1