Neyi ne kadar bilmeliyim?

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Herkese iyi bayramlar öncelikle. Makine mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Şuan CatiaV5 ve Python öğreniyorum.
İleride seçeceğim alan ise termodinamik üzerine. Sizce benim bunları öğrenmem ne kadar iyi olacak? Sizce seçeceğim alan ile ilgili neleri, ne kadar bilmem gerekir ?
İleride daha iyi bir mühendis olabilmem için, başka bir tavsiyeleriniz varsa yazarsanız sevinirim. Gerçekten buna ihtiyacım var..

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
yani termodinamik ne ve sen aslında spesifik olarak ne istiyosun o onemli.mesela python neden öğreniyosun sadece numpy kullanmak için mi?Şahsen fikrim öncelikle bi staj yap ve zorunlu dersleriini hallet.O zaman anca hangi alanı sevdiğin ortaya çıkar.Mesela sadece mukavemet dersini sevmedim ya ben diyipte termoya yöneldiysen çok hoş olmaz.(tecrübeyle sabit yanlış anlama)Ama klasik klişe ama doğru bir tavsiye:eger solid yada fushion tarzı bir cad programı biliyosan (tamamiyle) bir analiz programına yönel ve okur yazarlığıını tad.(ben ansys kullanıyorum)Çünkü eger bir cad programına hakmsen diğerlerini öğrenmen en fazla 2 haftanı alır sadece arayüz ve bir kaç nokta değişiyor.

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yunus Çengel hocanın kitabını takip ediyormusun ? Ve neden Termodinamik ?
Isı ile ilgili hesaplamalar,kurallar çevrimler olsun termodinamik daha çok ilgimi çekiyor, dinamik veya diğer derslere nazaran. Evet, takip ediyorum ve o kitaptan çalışıyorum termodinamiğe.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

yani termodinamik ne ve sen aslında spesifik olarak ne istiyosun o onemli.mesela python neden öğreniyosun sadece numpy kullanmak için mi?Şahsen fikrim öncelikle bi staj yap ve zorunlu dersleriini hallet.O zaman anca hangi alanı sevdiğin ortaya çıkar.Mesela sadece mukavemet dersini sevmedim ya ben diyipte termoya yöneldiysen çok hoş olmaz.(tecrübeyle sabit yanlış anlama)Ama klasik klişe ama doğru bir tavsiye:eger solid yada fushion tarzı bir cad programı biliyosan (tamamiyle) bir analiz programına yönel ve okur yazarlığıını tad.(ben ansys kullanıyorum)Çünkü eger bir cad programına hakmsen diğerlerini öğrenmen en fazla 2 haftanı alır sadece arayüz ve bir kaç nokta değişiyor.
Python'u neden öğrenmeye başladım tam olarak benim de bir fikrim yok, tek söyleyebileceğim şey arkadaş tavsiyesi ama termodinamikte ne kadar çok kullanırım bilmiyorum. Stajı bu dönem yapacaktım ama malum durumlar pek de uygun değil açıkçası. Termodinamiği yapabiliyorum, hoşuma gidiyor çevrimlerle uğraşmak ve hocanın da iyi olması nedense beni daha çok cezbetti ısı kavramı vs.. Ansys öğrenmeye 3. sınıfta başlayacağım, öğrenmek istediğim bir diğer program zaten kendisi. Catia'ya da hakim olduğumdan dolayı dediğiniz gibi öğrenmek fazla uzun sürmeyecektir.

Son düzenleme:

Kaan Eren Başar

MB Üyesi
Tepkiler
15
Meslek
Makine Mühendisliği Öğrenici 3 / 4
Üniv
Selçuk Üniversitesi
Herkese hayırlı bayramlar selamlar çok saygılı meslektaş adaylarım güzel bir yazı ve biraz yaşadıklarımı ve kendi fikirlerimi beyan etmek isterim Hocam öncelikle sana şunu demek isterim şöyle bir düşünce yapısı hakimdir üniversite 4 sene olarak tahmin edilir ilk 2 senesi gezmek dolaşmak vb bu bizler için çok mümkün olmasa da biraz daha rahattır ama diğer kalan 2 sene 3 ve 4 işte burada eğer alt yapını iyi oturtur isen kesinlikle senin yararına yukarıda arkadaşımın yazdığı gibi daha erken sayılacak bir dönem örnek vermek gerekirse 2 sınıftaydım ve termodinamik ve enerji ana bilim dalı hoşuma gidiyordu fakat yazın yaptığım staj olsun 3 sınıf derslerim olsun fikirlerimi tamamen değiştirdi okulda ki derslerden geçmeye bakma AA ile verip termodinamiği bir daha yüzünü bile açmayabilirsin diğer sene Türkiye'de olan malasef sistem bu Cad programlarını ise şöyle gidelim teknik resimde ne kadar iyisin bunu sordun mu daha sonra bir cad programına ne kadar zaman verdin ne kadar bu programlarla alakalı çalıştın bunları düşün dostum çünkü yarın sanayiye ve iş hayatına atıldığında Sana örnek veriyorum Catia değil de Fusion 360 veya Inventor ile ilgili tabanlı bir program dahi çalışma yapmanı isteyebilir senin ben bunu görmedim deme şansın yok zaten Cad ve Cam programları tabanları aynıdır örnek Autodesk grubunun Inventor,Autocad,Fusion 360 ,Siemens grubları bunların tabanı aynı olduğu için sen tamamen bu tabanı ele alırsan ( yani senin çalışma ve çizim stilin tasarım düşüncen ) diğerlerini öğrenmek 1 haftanı bile almaz ki zaten piyasada kimse tüm Cam programlarını bilemez hepsi birbiriyle entegredir. Gelelim Ansys kısmına ondan önce şu an 2.sınıfsın mukavemet 1- 2 yi çok iyi bir şekilde kapman lazım geçmeye sakın bakma nedeni şu makine elemanları 1-2 temeli mukavemetdir.Saygı değer bir Prof hocam makine elemanlarına F/A dan başka bir şey değildir der işin doğrusu bunu 3 sınıfın sonunda anlarsın Ansys yazılımı ise Fınıte Element Method ( FEM) yani bir sonlu elemanlar paket programıdır anlayacağın şekilde kardeşim cad programını güzelce kullandın ( cad programlarının analiz kısmınıda öğrenmen lazım ) bunu ansys üzerinden mukavemet açısından eş değer gerilmelerini ( von mises veya teresca ) daha sonra statik analiz , termal analiz sen eğer Termodinamik üzerine çalışmak istiyorsan işte sana alan steady state thermal analysis ısı transferi 1-2 de göreceğiniz tüm problemleri çözebilirsin daha sonra fluıd anlysis akışkanlar mekaniği derslerinde ki problemler ve tüm mühendislik problemlerini çözebilen bir programdır bunu bilmiyorsan elle çözmen gerekir ve düşün ne kadar zaman kaybı zor olduğunu bu program sana bir noktada başka bir değer katar ,daha sonra visual basic , matlab i matlab sumulink , C dili vb programla dilleride bir makine mühendisi için olmazsa olmaz sistem dinamiği derslerinde matlab çok karşına çıkacak yani demek istediğim güzel dostum alanını belirlemen için bir şeylerden geçince seçmeli derslerin bile etkisi olacak örnek verrisem kendini torna tezgahında ham bir parça olarak gör kendini ne kadar güzel işlersen o kadar değerli olursun son olarak İngilizce olmazsa olmaz bunu asla unutma ve bir yabancı dil ile Almanca ile kendini süslersen zaten artık bu işte ruhunu ve azmini senin elinden kimse alamaz önemli olan ne bildiğimiz değil neye sahip olduğumuzdur asla sorgulamaktan ve araştırmaktan vazgeçme bizler bu ülkeyi inşallah çok daha iyi yerlere getirmek için gece gündüz çalışacağız yolun açık olsun eğer bir hatamız olduysa kırmak veya herhangi bir şekilde affola yolun açık olsun kardeşim :)

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Öncelikle uzun bir yazı yazarak vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi aslında biraz daha zaman var benim açımdan, bunu da araştırarak, öğrenerek hatta staj yaparak anlayacağım. Söyledikleriniz gerçekten faydalı oldu benim için çok teşekkür ederim. Sizin de yolunuz açık olsun, daima iyi olmanız dileğiyle..

Yukarı Alt