ODTÜ- Kimya Mühendisliği Hakkında Yorumlar

Talha

MB Üyesi
Tepkiler
0
Öncelikle merhaba tercih dönemindeyim ve oldukça kararsızım. ODTÜ kimya mühendisliğini araştırıyorum internetteki bilgiler eğitim hayatıyla sınırlı, iş konusunda pek bilgi bulamadım çalışılacak çok sektör var ama iş imkanı nasıl bilmiyorum yani mezun olduğumda kolaylıkla iş bulabilir miyim yurtdışına çıkabilir miyim ?

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
iş imkanı diğer mühendisliklerde olduğu gibi az. Kimya mühendisliğinde genelde otomasyon kullanılır bu sebeple çalışan sayısı zaten az olur. Tek avantajın odtü diploması olur

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Talha

MB Üyesi
Tepkiler
0
Yurtdışında iş imkanı nasıl?

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
önce okulunun akreditasyonu olup olmadığına, o akreditasyonun geçerli olduğu ülkelere ve akreditasyonun bitiş süresine bak. Daha sonra o ülkeler dışarıdan eleman alıyor mu onu araştır. Mesela avustralya alıyor kimya mühendisi. Ama akreditasyonun varsa. Tabi orada sen mülteci gibi yaşayacaksın önce. Dağ başında kimsenin istemediği yerde çalışacaksın önce. Ama maaşı iyi :D tabi o işe girebilmen gerek. Bu sana ve firmaya bağlı biraz da. Garanti yok yani

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Talha

MB Üyesi
Tepkiler
0
"Kimya Mühendisliği lisans programı, Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu'na (ABET) akredite olmuştur." Yazısı var ama hangi ülkelerde geçerli olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Ayrıca kendim iş kurmak istersem neler yapabilirim?

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
Abet dünya üzerinde en geçerli ve en üst seviye akreditasyonlardan biridir. Kendin iş kurman için para, ticari zeka ve tecrübe lazım diplomaya gerek yok :)

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Talha

MB Üyesi
Tepkiler
0
Teşekkürler siz okuyor musunuz bitirdiyseniz hangi bölümü bitirdiniz?

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Talha

MB Üyesi
Tepkiler
0
Tam aradığımı buldum galiba :D
İlk işinizi nasıl buldunuz, yeni mezun biri iş bulurken çok zorlanıyor mu?
Kaç yıldır çalışıyorsunuz bilmiyorum ama hangi pozisyonlarda çalıştınız?
Eğer özel olmayacaksa şu an nerede çalışıyorsunuz?

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
İlk işimi birçok kişi gibi ben de aylarca aradıktan sonra en sonunda torpil ile buldum.

bir yıldır çalışıyorum. Yüksek lisans yapıyorum 3 yıldır.

evet firma adı vermem doğru olmaz özellikle en başta yazdığımdan sonra :D kağıt endüstrisi diyebilirim. Daha önce de kağıtta ve kağıt fabrikasına bağlı enerji-buhar üreten tesislerde çalıştım. Bir ara da bir butik sabun işletmesindeydim.

başka mühendisliklerde de durumun benzer olduğunu bilmen faydana olacaktır :) ancak tecrübe edindikten sonra (en az 2 yıl sabit bir sektörde) o zaman iş bulmak kolaylaşıyor. Bu zamana kadar da stajlarında belirli bir sektör üzerinde gitmende fayda olur böylece belirli bir sektörde uzmanlaşır, bilgi birikimi sahibi olursun (hangi meslekte olursan ol) kimya mühendisliğinin bir güzel yanı şudur ki diğer mühendisliklerden ayıran en büyük özelliğidir. Sınıflar kız dolu olur. biz 100 kişide 13 erkektik sonra 12 buçuk olduk (malesef biri yanlış yola saptı :D )

neyse dağıtmadan toparlayayım. Hangi mühendislikte vs işte olursan ol sana not ortalaman değil işi bilip bilmediğin sorulur. Yeni mezuna bunu da sormazlar (malum tecrübe sıfır zaten) Sadece potansiyel var mı diye bakarlar. Kötü bir maaşa iki yıl karın tokluğuna idare eder sonra potansiyelin varsa gerçekten yükselişe geçersin. Yoksa orada burada sürünür mutsuz bir hayat yaşarsın. O yüzden meslek seçimi önemlidir. Daha 18 yaşında biri için bu büyük bir sorumluluktur. O yüzden mutlu olacağın işi, ben bunu yaparım dediğin işi seçmelisin. Puanımın tuttuğu en yüksek yer burası mantığıyla gitmek yanlıştır.

Örneğin ben çok iyi bir maaş ve işe sahip olabilirim ama bu senin de o pozisyonda olacağın anlamına gelmez. Başarılıysan ancak bu gerçekleşir. Bu sektörde iş çok, para çok diyenlerle de bir yere varamazsın. Onu diyenlere sen de sen niye o işi yapmıyorsun o zaman diyerek cevap verdiğinde suratlarının nasıl düştüğünü kendin görebilirsin. Bu tipler her zaman olur. Köşeyi dönmenin yolunu bilirler hep ama nedense dönmezler keyifleri istemez. Sallayıp geçicen kulağını tıkayacaksın bu insanlara. Profesyonel bakış açısı olanları ise her zaman dinle. Başarıya giden yol zordur. En büyük engel insanların yine kendileridir.

Gelelim sana tekrar. Torpilin varsa her yerde iş bulursun. Yoksa ODTÜ diploması seni bir yere kadar götürür. İnsan kaynaklarının ilgisini çeker ama orada yapacağın konuşma seni işe sokar. Yani eğer sadece iş bulma açısından bakarsan olay sana bağlı aslında. Dediğim gibi ben bu mesleği yaparım mutlu da olurum diyorsan (saha, fabrika işleri pis işlerdir bizde), gözün karaysa, tanıdık ayarlanır bir şekilde diyorsan kimya mühendisi ol. Yok amacın paraysa kaynakçı, kule vinç operatörü, greyder operatörü gibi işlere gir. Ne bileyim müteahhitlik öğren, CNC öğren illa mühendis olacaksan inşaat mühendisi ol. Daha kolay bir işin olmaz ama daha çok maaşın olur. Mühendis olmayınca daha az sorumluluğun olur

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Talha

MB Üyesi
Tepkiler
0
Teşekkürler, çok yardımcı oldunuz:)

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Merhaba Talha.

Yurdisinda is imkani nasil diye sormustun.

Almanya'da kimya dalinda is bulabilmen icin kesinlikle doktora yapman lazim.

Almanya'nin kimya endüstrisi fena degil.

Doktorasi olan kimyacilar genellikle (%85) özel sektörde
yönetimde is imkani bulurlar.

Üniversite ya da arastirma merkezlerinde (%15)
calismak da is imkanlardan biridir.

Almanyada maaslar dolgun/iyidir.

Basarilar.

Yukarı Alt