odtü makine mühendisliğimi yoksa itü bilgisayar mühendisliğimi

tugrulacar19

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
ogrenci
Üniv
Odtu
Herkese merhaba.Odtü makine 1. sınıf öğrencisiyim.Makineye ilgim olsada bilgisayar herzaman daha ağır basmıştır.Birçok kişi yazılımda kendini geliştirirsin demişti ancak yaptığım gözlemler ile bu biraz zor gibi.Çünkü Odtü makine gerçekten çok zor bir bölüm olarak anılıyor.Ayrıca bilgisayar mühendisliğinin iş bulması vb. daha kolay deniyor.Sizce İtü bilgisayara geçmeli miyim yoksa odtü makinede kalmalı mıyım?

benzodiazepine

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
..
iş bulma açısından ikisinde de zorlanmazsın. tek diyeceğim budur

cml_by

MB Üyesi
Tepkiler
6
Meslek
Elektronik Mühendisi
Üniv
Sakarya Üniversitesi
Kardeşim -kendini iyi bir şekilde geliştirmek şartıyla- iş bulma noktasında ikisinde de zorlanmazsın. zaten iki okul da çok iyi düzeyde. bölümler de gayet güzel. İş ikisinde de bulunur. Ama asıl kıyas yapman gereken şey -bence- çalışma ortamı ve koşulları. Benim makine mezunu da bilgisayar mezunu da yakın arkadaşlarım var. İki tarafta iyi paralar kazanıyor. Ama benim gözlemlediğim, Makinacılar fiziki olarak daha zor koşullarda çalışıyor. Daha çok sahada oluyorlar veya gürültülü fabrika ortamları vb koşul içindeler.. Bilgisayarcı arkadaşlarım da genelde masabaşında, sakin plaza ortamlarında bilgisayar başında kod yazmakla meşguller. Ama onlarda da zihin yorgunluğu oluyor tabiki. Evdeyken bile bazen çalışmak zorunda kalıyorum diyen bir arkadaşım var. Genel gözlemim böyle ama ikisinde de ististanalar illaki vardır. Para konusunda da dediğim gibi, birkaç iyi iş tecrübesinden sonra iki tarafta güzel para kazanıyor. Senin nasıl bir çalışma ortamından memnun olacağı önemli. parasıydı, iş bulma ihtimaliydi vs bunları çok kıyas yapma derim.

Konu sahibi
Konu sahibi
T

tugrulacar19

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
ogrenci
Üniv
Odtu
Saolun hocam. Peki mühendislik için önerebileceğiniz şeyler var mı?
Kardeşim -kendini iyi bir şekilde geliştirmek şartıyla- iş bulma noktasında ikisinde de zorlanmazsın. zaten iki okul da çok iyi düzeyde. bölümler de gayet güzel. İş ikisinde de bulunur. Ama asıl kıyas yapman gereken şey -bence- çalışma ortamı ve koşulları. Benim makine mezunu da bilgisayar mezunu da yakın arkadaşlarım var. İki tarafta iyi paralar kazanıyor. Ama benim gözlemlediğim, Makinacılar fiziki olarak daha zor koşullarda çalışıyor. Daha çok sahada oluyorlar veya gürültülü fabrika ortamları vb koşul içindeler.. Bilgisayarcı arkadaşlarım da genelde masabaşında, sakin plaza ortamlarında bilgisayar başında kod yazmakla meşguller. Ama onlarda da zihin yorgunluğu oluyor tabiki. Evdeyken bile bazen çalışmak zorunda kalıyorum diyen bir arkadaşım var. Genel gözlemim böyle ama ikisinde de ististanalar illaki vardır. Para konusunda da dediğim gibi, birkaç iyi iş tecrübesinden sonra iki tarafta güzel para kazanıyor. Senin nasıl bir çalışma ortamından memnun olacağı önemli. parasıydı, iş bulma ihtimaliydi vs bunları çok kıyas yapma derim.

cml_by

MB Üyesi
Tepkiler
6
Meslek
Elektronik Mühendisi
Üniv
Sakarya Üniversitesi
benim sana ilk ve en önemli önerim yabancı dil olur. Speaking'in mükemmel olmayabilir ama Reading'te kendini mutlaka geliştir. Derslere çalışırken kütüphanedeki yabancı kaynaklara mutlaka bak. Türkçe kaynaklarda bulamadığın bilgileri orda buluyorsun. hatta daha iyi anlıyorsun konuyu. bu hem şu anki derslerine katkı sağlayacak, hem de piyasaya çıkınca mesleki literatürleri anlayabilecek seviyede teknik ingilizceni geliştirecek. Alanın ile alakalı yabancı forum sitelerini takib et.
*Bunların dışında tavsiyelerim; kendini geliştirmek adına gerekli programları öğren. Hangisinden başlasam acaba diye düşünüyorsan, kariyer.net, linkedin vb yerlerde iş ilanlarındaki aranan niteliklerine bak derim. ben öyle yapıştım. 15-20 tane ilana bakıp istenen özelliklere göre liste çıkarıp kendime kariyer hedefleri koymuştum. öğrenirken de Udemy' den çok yararlanıyorum. sana da tavsiye ederim. dışarıda kurslara yüzlerce binlerce lira vermektense 40-50 liraya kendi kendine öğrenebileceğin kurslar var. (youtube'da da ücretsiz olan bir çok ders var).
*yine aklıma gelen; düzenli not tut :) ben çok faydasını gördüm. çalışma hayatına girince bile hala başvurduğum okul notlarım var.(mesleki dersler için diyorum) bazen hocanın ders arasında bahsettiği ufak bir bilgiyi bile not ettiğim olmuş, faydasını şimdi görüyorum.
aklıma gelenler bunlar :)

Yukarı Alt