örnek mühendislik projesi: Döner Kanat İHA (quadcopter)

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
paylaşman güzel fakat ,motor, itki kuvveti, pervane, batarya menzil , irtifa vb. hesapları yapılsa daha iyi olurdu,
von-mises sonucu var , ne kadar kuvvet uygulandığı yok !

Son düzenleme:

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
Güzel bir uğraş fakat çalışma değil ne yazık ki. Aslında drone nedir üzerine bir review olmuş denilebilir. Sadece kol için bir analiz yapılmış fakat girdiler yok. İniş takımlarının maruz kalacağı kuvvetler çok önemlidir bahsedilmeli. Pervaneler ne kadar itki sağlıyor. Motorlar neye göre seçildi. Herhangi bir optimizasyon çalışması yapıldı mı?(kollara ve iniş takımlarına ağırlık azaltma çalışması yapılabilir.) Batarya yönetimi,uçuş menzili ve hatta radyo menzili... Artık çok kolay ulaşım sağlanan cihazlar bu dronelar ondan dolayı biraz daha çaba harcamalısın diye düşünüyorum.
Tebrikler. Çalışmalarının devamını dilerim.

Konu sahibi
Konu sahibi
Aydanur Akkut

Aydanur Akkut

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
öğrenci
Üniv
Dumlupınar Üniversitesi
Güzel bir uğraş fakat çalışma değil ne yazık ki. Aslında drone nedir üzerine bir review olmuş denilebilir. Sadece kol için bir analiz yapılmış fakat girdiler yok. İniş takımlarının maruz kalacağı kuvvetler çok önemlidir bahsedilmeli. Pervaneler ne kadar itki sağlıyor. Motorlar neye göre seçildi. Herhangi bir optimizasyon çalışması yapıldı mı?(kollara ve iniş takımlarına ağırlık azaltma çalışması yapılabilir.) Batarya yönetimi,uçuş menzili ve hatta radyo menzili... Artık çok kolay ulaşım sağlanan cihazlar bu dronelar ondan dolayı biraz daha çaba harcamalısın diye düşünüyorum.
Tebrikler. Çalışmalarının devamını dilerim.
cok tesekkur ederim odev sunumu oldugu icin rehber niteliginde degil maalesef. cizimleri solidworks uzerinden, youtube videosundan destek alarak yapmıstım.

bahsettigim video linki:

daha detaylı bir kaynaga ihtiyacınız varsa KARANDA İHA'nın teknofest için hazırladıgı rapora bakabilirsiniz. DPÜ Üni'de bulunan ve benim de bir dönem ekibinde yer aldığım teknofest yarışmacıları hazırlamıştı. Tüm detaylar ve hesaplamalar bulunuyor o raporda.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

paylaşman güzel fakat ,motor, itki kuvveti, pervane, batarya menzil , irtifa vb. hesapları yapılsa daha iyi olurdu,
von-mises sonucu var , ne kadar kuvvet uygulandığı yok !
tesekkurleer yorumun icin.
aynı yanıtı vermis olmıyım diye yonlendiriyorum,,, diger yanıtlayan kisiye daha detaylı kaynak onerileri bıraktım umarım faydalı olur

Son düzenleme:
Yukarı Alt