PIC PROGRAMLAMA

smile12

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
SELCUK
Uzaktan eğitimde hocamın verdiği ödevde -10mv ile +10 mv arasında değerler üreten bir analog sensör ile sensör çıkışındaki veriyi mikrodenetleyiciye vermeden önce yükseltici ve filtreleme devreleri tasarlamamız isteniyor.
Bu çıkış değerlerini veren bildiğiniz sensör türü varsa yardımcı olabilir misiniz? Biraz araştırma yaptım ama ben bulamadım. Daha önce hiç bu tarz bir devre tasarlamadığım için bilgim yok .Yardımcı olursanız sevinirim.

Eyüp ÖCAL

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
kardeşim burda -10mv +10mv sensör aramana gerek yok hocan orayı afaki vermiş senin yapman gereken bu sinyali yükseltip filtrelemen gerek yani sana demişki farzetki elinde -10mv ile +10 mv arası veri veren sensör var bu bir mesafe seönsörü olabilir ışık sensörü olabilir yada ısı sensörü olabilir bunun senin için bir önemyi yok sen sadece -10mv ve +10mv değerlerinin yükseltip filtreleyeceksin soru bu kolay gelsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

smile12

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
SELCUK
kardeşim burda -10mv +10mv sensör aramana gerek yok hocan orayı afaki vermiş senin yapman gereken bu sinyali yükseltip filtrelemen gerek yani sana demişki farzetki elinde -10mv ile +10 mv arası veri veren sensör var bu bir mesafe seönsörü olabilir ışık sensörü olabilir yada ısı sensörü olabilir bunun senin için bir önemyi yok sen sadece -10mv ve +10mv değerlerinin yükseltip filtreleyeceksin soru bu kolay gelsin.
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Böyle birşey yapacaksam mikrodenetleyiciyi nerde kullanmam gerekiyor ki onu anlayamadım. Mikrodenetleyici de kullanılmamız isteniyor

Eyüp ÖCAL

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Yazdığın sorudaki cümle mikrodenetleyiciye vermeden önce yükseltici ve filtreleme devreleri tasarlamamız isteniyor.
BU CÜMLEDEN ANLAŞILAN MİKRO DENETLEYİCİ İLE İŞİN OLMADIĞINI SENDEN SADECE MİKRO DENETLEYİCİYE VERİYİ HAZIRLAMANI İSTİYOR EĞER MİKRO DENETLECİ İLE İLGİLİ SORU DEVAMI VARSA PAYLAŞABİLİRMİSİN.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

smile12

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
SELCUK
Yazdığın sorudaki cümle mikrodenetleyiciye vermeden önce yükseltici ve filtreleme devreleri tasarlamamız isteniyor.
BU CÜMLEDEN ANLAŞILAN MİKRO DENETLEYİCİ İLE İŞİN OLMADIĞINI SENDEN SADECE MİKRO DENETLEYİCİYE VERİYİ HAZIRLAMANI İSTİYOR EĞER MİKRO DENETLECİ İLE İLGİLİ SORU DEVAMI VARSA PAYLAŞABİLİRMİSİN.
Mikrodenetleyicinin Adc özelliğini kullanarak veri okuyacakmışız. Sorunun tamamı ise şöyle:
-10mV ile +10mV arasında değerler üreten bir analog sensör için mikrodenetleyicinin ADC özelliğini kullanarak veri okuyunuz. Sensör çıkşındaki veriyi mikrodenetleyiciye vermeden önce kullanmanız gereken yükseltici ve filtreleme devrelerini tasarlayınız.
O voltaj aralığını üretmek için biraz araştırdım da 555 timer ile kare dalga sinyal üretilebiliyormuş ama sanırım negatif voltaj üretmiyor. Yükseltici ve filtrelemeden önce onun için bir devre yapmam gerekiyor.

Yukarı Alt