Piccolo CNC Nasıl Yapılır

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Blog sayfamızda daha önce yayınladığımız Piccolo CNC nasıl yapılır anlatmıştık. Burada sizler için solidworks ve Autocad formatların da yeniden derledik. Sorularınız ve görüşlerinizi bu sayfa üzerinden yapabilirsiniz. Zamanım oldukça tüm sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Piccolo CNC hakkında blogda daha önceden yazı hazırladık. Ayrıntılı bilgilerin çoğunu blogda verdik. Aynı bilgileri buraya ekleyip anlam karmaşası yapmak istemedim. Onların linklerini hemen bu yazı altında bulabilirsiniz.

1) Mini CNC Yapımı-Piccolo
2) Piccolo CNC Nasıl Yapılır

Bazı aşamaları yapabilmeniz için katı modellemeçizim ve devre tasarım programları hakkında bilginiz olduğunu varsayarak, fazla detaya yer verip anlatımı zorlaştırmak istemedim. Daha önce hiç Arduino veya Processing IDE ile uğraşmamış olanlar, bu konuda birkaç pratik yaptıktan sonra bu projeye başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Sitemizdeki dosyaları indirip inceleme yapmanız ve kısa videolar ile konuyu anlamanız arayüz kontrolünde sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Proje için gerekli dosya ve kodlar:
Piccolo CNC nasıl yapılır PDF indirmek için tıklayınız. (Bu PDF Blogda ki yazının kopyasıdır)

Aşağıda da Piccolo CNC hakkında video bulunmaktadır.

Sizler için derlediğimiz Solidworks ve Autocad dosyaları:

Piccolo-CNC-v1 için dosyaları bu linkten indiriniz:

Piccolo-CNC-v1.1 için dosyaları bu linkten indiriniz:

rar şifreleri : muhendisbeyinler.net

Piccolo CNC v1 ve v1.1 olmak üzere 2 farklı tasarım bulunmaktadır. Elektriksel ve yazılımsal olarak aralarında bir fark bulunmamaktadır.

Çizimlerin oluşturulmasında bizlere yardımcı olan Arda Mert Poslu ve Cengiz Zafer arkadaşlarımıza Teşekkür ederim.

Yakında montaj videosu ekleyeceğiz takip etmeye devam edin...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bu mükemmel çalışma için teşekkürler. Umarım diğer arkadaşlar için yararlı olacaktır. Arkadaşların takıldıkları noktalara bende yardımcı olabilirim.

Saygılar.

mtesln

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Elektronik muhendisi ( proje sorumlusu)
Üniv
uludağ üniversitesi
İyi günler bu robotta kullanılacak olan corona DS-929MG digital servo motor ve tumbwheel (dişli tekerli) potansiyometreyi Türkiye'de nereden temin edebiliriz. Şimdiden teşekkürler.

Konu sahibi
Konu sahibi
Furkan Gümüş

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
Aynı model servo motoru Türkiye'de bulmanız zor olabilir. Kadıköy veya Karaköy'deki elektronikçiler pasajını dolaşırsanız bulabilirsiniz belki. Diğer alternatif
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
gibi hobi dükkanlarına uğrayın. Buralarda plastik dişli takımını bile bulabileceğiniz en kolay yerlerdir. Bazı dükkanlar özel sipariş alabiliyor, kendileri de yapabiliyorlar. Bu tür hobi dükkanları sizin için motorları bulup tedarik edebiliyor.

BaRaVi13

MB Üyesi
Tepkiler
0
Furkan bey ben Van'da kalıyorum acaba parçaların hepsini temin edebileceğim bir site ne bileyim bi adres numara felan biliyor musunuz?

Konu sahibi
Konu sahibi
Furkan Gümüş

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
Merhabalar, şu an için parçaları satan bir yer yok ama atölye tarzı biryer bulup yaptırabilirsiniz.

recepramazanok

Endüstri Mühendisliği
MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba Furkan bey, öncelikle proje paylaşımı için çok teşekkürler.Ben projenin donanım kısmını tamamladım,test çiziminide gerçekleştirdim.Ancak controllo programı çalışmıyor.Daha doğrusu program açıldıktan arduinolu com'u seçtikten sonra program kitleniyor.Bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.Projeyi yapmak isteyen arkadaşlarada yardımcı olmak amacı ile açıklama yapim; öncelikle elektronik devre elemanlarını , vida ve somunları İstanbul karaköyde selanik veya karaköy pasajından temin edebilirsiniz malesef motor ve samunlar aynı olmadığından pleksideki motor ve somun t bağlantı noktalarında biraz sorun yaşayabilirsiniz ben havya ve eğe kullanarak sorunu çözdüm.Gövdenin tüm parçalarını siyah ve şeffaf pleksiden lazerle kestirdim. Gerekli cizimi
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
da laser cut altında bulunan download cutting pattern üzerine sağ tıklayıp farklı kaydedin bu eps dosyasını yine karaköyde reklamcılarda kestirebilirsiniz(kartonu ayrıca belirtin yoksa onuda pleksiden kesiyorlar:)).Maliyeti ise bana 130 tl oldu tabi sizin pazarlığınızla fiyat dahada düşebilir :) Tekrardan Furkan beye projeyi aydınlattığı için teşekkürler.Herkese kolay gelsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
Furkan Gümüş

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
Controller kismi icin detayli bakmama firsat olmadi ama deneme yapacagim. Deneyimlerimi burdan paylasirim. Programi oradan kopyalayip calistirmayi denediniz mi? Nasil bir hata olusuyor resim olarak gostermeniz mumkunse beraber bakalim, cozmeye calisalim
Kolay gelsin

recepramazanok

Endüstri Mühendisliği
MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Karabük Üniversitesi
6ZBdlv.jpg

arduino kartının bağlı olduğu com'u seçiyorum.
XBGmB3.jpg

burdan sonra arduino kartında anlık bir haberleşme oluyor sonra program bu halde kilitleniyor.kolay gelsin.

zeynepzynp

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
bu projeyi yapmak istiyorum nerden başlamalıyım hangi programları indirmeliyim yardımcı olurmusunuz

zeynepzynp

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
Bu mükemmel çalışma için teşekkürler. Umarım diğer arkadaşlar için yararlı olacaktır. Arkadaşların takıldıkları noktalara bende yardımcı olabilirim.

Saygılar.
merhaba projeye nerden başlamam gerekir yardımcı olurmusunuz

Konu sahibi
Konu sahibi
Furkan Gümüş

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
merhaba projeye nerden başlamam gerekir yardımcı olurmusunuz
Öncelikle tüm anlatım bölümlerini dikkatlice okuyun, servo motorunuz ve arduino kartınız varsa yazılım bölümündeki kodlar ile biraz deneme yapın. Kontrolcü kısmını yeterince anladığınızı düşünüyorsanız malzemeleri tedarik edik, gerisi montajlama ve biraz el becerisi ile hallolur.

mtesln

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Üniv
uludağ üniversitesi
robotun donanım kısmını hallettik, arduino ya kütüphaneyi de ekledik, test butonuna bastık fakat çalışmıyor, devremizdede hata yok.ekstra bişey daha mı yapmamız gerekiyor..

mtesln

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Üniv
uludağ üniversitesi
robotu yapıp çalıştıranlar acaba gerekli arduino devreleri ve programları atabilirmi spiral harici bişeyler denemeye çalışıyoruz fakat başarılı olamadık yazı yazdırmak yada farklı seyler cizdirmek için neler yapmak gerekiyor. teşekkürler

mtesln

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Üniv
uludağ üniversitesi
bir de processingde yazılan programlar arduino ile nasıl calıstırılıyor. robotumuz arduinoya baglı

Konu sahibi
Konu sahibi
Furkan Gümüş

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
Merhabalar, problemin çözümü icin ugrastim ancak win 8 ve 64bit bilgisayarlarda bazen hata verebiliyor. Javaw.exe yolunu bulamadigindan processing sorun yaşiyor. Tüm güncellemeleri tekrar yapin, daha sonra processing icerisinde kendi library ekleme bölümü bulunmaktadir. Processing icerisine eklemeniz gereken kutuphaneleri yanlis eklemis olabilirsiniz. Kendi kutuphanesi icinden yukleyin. Programin çalismasi icin arduino acik olmalidir. Com portalari eşleşmeli bağlanti kurulmasi lazim. Spiral disinda farkli birsey yapmak istiyorsaniz Svg formatinta çizim yapip processing içerisinden çağirmaniz gereklidir. Diğer problemler icin piccoloya sorunlari bildirdik. Bunla ilgili yama yapilacak bir duzeltme olursa sizler ile paylasacagiz. Tesekkurler

mtesln

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Üniv
uludağ üniversitesi
arduino programı içerisinden processingdeki program nasıl çağırılıp arduinoyaya yükleniyor peki. teşekkürler.

Konu sahibi
Konu sahibi
Furkan Gümüş

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
Arduino uzerinden birsey cagirmaniza gerek yok. Arduino icinde eklemis oldugunuz kutuphanede ornek var, onu yuklerseniz eger sadece test etmis olursunuz baglantilari. Ilk once arduino'yu aciyorsunuz birsey yapmadan processing acin, kucuk bir kutu cikacak COM baglantisini soracak. Arduino da kullandiginiz COM ne ise onu secip birbirine bagliyorsunuz. Buradan sonra processing deki cizimi yuklemip calistirin. Program kendi icerisinden arduino baglanti yapiyor mudahaleye yapmaniza gerek yok.

Piccololib Kütüphanesini doğru eklediğinizi anlamak icin aşağidaki kodunu yazin deneyin, çember cizen basit bir arduino örneği;

#include "Servo.h"
#include "PiccoloLib.h"
PiccoloLib piccolo;

float maxRadius = piccolo.X.getBedSize()/2.0;

void setup()
{
piccolo.setup();
piccolo.home();
}

void loop(){
for(float r = maxRadius; r > 0; r -= 1)
{
piccolo.ellipse(0,0,2*r,2*r);
}

piccolo.home();
while(1);
}

Son düzenleme:

mtesln

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Üniv
uludağ üniversitesi
Java hatası veriyor şimdide hangi java sürümü yüklü olmalı. teşekkürler

hata verdi piccololib kütüphanesinde X adında birşey yok diye

Error: Registry key 'Software\JavaSoft\Java Runtime Environment'\CurrentVersion'
has value '1.8', but '1.7' is required.
Error: could not find java.dll
Error: Could not find Java SE Runtime Environment.

Son düzenleme:
Yukarı Alt