Processing ile Görüntü İşleme

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar, daha önce open cv vb kütüphaneleri kullanarak görüntü işlemiş olanınız var mıdır. Ben proceesingte bir kaç deneme yaptım. Ancak onun kütüphanesi yeterli kalmıyor. Opencv de bilgim yok. Benim yapmak istediğim olay. Kamerayı kullanarak toplama çıkarma çarpma gibi dört işlemleri gerçekleştirebilmek. Ben dün böyle bir şey yaptım. Ancak yapmak istediğimden oldukça uzak. Nasıl yaptığımı dileyen arkadaşlara anlatabilirim.

Processingte Görüntü İşleme Video

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Çok başarılı olmuş başlangıç seviyesi için, elinize sağlık.

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Matlab ile görüntü işlemeyi denediniz mi? Daha çok kaynak bulabilirsiniz onda

Konu sahibi
Konu sahibi
Volkan Ünal

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Yok hocam matlab bilgim 0

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
Processing ile guzel yazmissin, matlab ile de yazabilirsin çok büyük farki yok. Gözünüzde büyültülecek kadar zor degil matlab. Bunun icin ayri kolaylastirilmis yollari var. Bence direk ona geç, daha fazla şey yapabilirsin

Konu sahibi
Konu sahibi
Volkan Ünal

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Biraz daha bunda bir şeyler deneyim de :) hevesimi alamıyorum proceesingte ara yüzü çok hoşuma gidiyor arduinıonun atası

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
:) Kolay gelsin

emrahozmen

MB Üyesi
Tepkiler
8
Üniv
erciyes
merhaba,
open cv de belirli görüntü işleme metotları var. probleme göre işlemleri kullanmanız gerekiyor. toplama çarpma v.s derken işlemler nasıl olacak onu belirlemek lazım. yani ne yapınca çarpma işlemi olarak algılanacak? ne yapınca çıkarma v.s. tanımları yaptıktan sonra işlemlere sıra ile geçilecek.
mesela şu olabilir. sarı top onlar bloğunu, kırmızı top birler bloğunu ifade eder. 23 için 2 sarı 3 kırmızı top olur.
yeşil toplama işlemi
mavi çarpma işlemi
...

sol tarafta sarı kırmızı toplar arada mavi top, sol tarafta ise yine sarı kırmızı top olur.
işlem sonucunu program verir.

burada yapman gerekeni zaten biliyorsun nesne takibi yapabiliyorsun. (yapamamış olsan anlatırdım, korelasyon ile yapabilirdin)

bu bir yöntem. birçok yöntem ile yapılabilir. soru varsa yardımcı olabilirim.

Konu sahibi
Konu sahibi
Volkan Ünal

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
şu vizelerim geçsin de hocam , open cv ile yapmak istedğim çok şey var , ondan sonra döneyim sana

Mert Alyan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
makine mühendisliği
Üniv
yıldız teknik
hocam güzel bir çalışma olmuş, başarılar,
araştırma yaparken foruma ulaştım benzer bir proje olduğu için mümkünse sizden veya forumdaki arkadaşlardan yardım almak istiyorum, benimde şöyle bir projem var,
halı veya herhangi bir zemin üzerinde gezen uzaktan kumandalı araba ile bilgisayar ekranımdaki mouse yi eşleştirmek istiyorum. yani kamera görüş alanındaki uzaktan kumandalı araba nereye giderse fare imlecide oraya gitmeli, mouse aracı takip etsin yeterli,
işe nerden başlamalıyım, yazılım konusunda başlangıç seviyesindeyim, PIC programlamak için c ve assembly kullanıdım, tavsiyeleriniz doğrultusunda bir yazılım seçip o doğrultuda yöneleceğim,
teşekkürler,

Son düzenleme:

emrahozmen

MB Üyesi
Tepkiler
8
Üniv
erciyes
merhaba Mert,

projede sanırım kamera görüntüsü üzerinde gezen arabayı pc üzerinde takip etmek, araba nereye giderse mouse imlecininden oraya gitmesini istiyorsun.

(Burada merak ettiğim konu şu arabanın konumunu pc üzerinden almak mı istiyorsun? eğer kumanda ile mouse imlecini hareket ettirmek istiyorsan o daha kolay.)

zemin sabit ise görüntü işleme işlemi daha kolaylaşır. aracın rengi zemin renginden farklı ise görüntü işleme işlemi kolaylaşır. hiç bir metot yapmadan resim üzerindeki pikseller üzerinden sıra ile dönmen ve araç rengini araman yeterli. ilk bulduğun yerde araç var diyebilirsin. eğer araç rengi zemin üzerinde de olabilir ise bu sefer araç resmini ya da şeklini resim üzerinde araman gerekir.

programlama diline gelince hepsi birbirinin aynı. taban olarak hangi dile hakimsen o dilde devam etmeni öneririm. unutma sana programlama dili tavsiye eden kişi en iyi bildiği dili tavsiye edecektir. hiç bir dil diğerine göre üstün değildir. her dilin kullanım yerine göre avantajları vardır. dez avantajı vardır dememiz mümkün değil.

kullandığın sisteme ve en azından yatkınlığına göre bir dil belirle ve o dilin temel gereksinimlerini öğren. resimden pikselleri alarak işleme başlayabilirsin.

bu konuda soruların olursa emrahozmen@yahoo.com adresi ile bana iletebilirsin.

mstfdlklc

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
selçuk üniversitesi
Herkese Merhaba,
OpenCV ve Python ile bir proje üzerinde çalışıyorum.Projede şuan gözün açık/kapalı olma durumunu saniye olarak ölçmem gerekiyor.Nasıl yapabilirm?

emrahozmen

MB Üyesi
Tepkiler
8
Üniv
erciyes
gözün açık olduğunda iris in de olduğu göz bebeğini (yuvarlak kısmı) bulabilirsin. bunun için korelasyon da daire resmini matris şeklinde tüm resimde gezdirerek yapabilirsin. resimde korelasyon sonucunda true dönerse göz açık. dönmezse ya göz resmi yok ya da kapalıdır. buna göre süreleri tayin edebilirsin. en kısa yol bu olsa gerek.

mstfdlklc

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
selçuk üniversitesi
Cevabınız için çok teşekkürler.Sanırım anlatmış olduğunuz yöntemden gözün kaç defa açılıp kapandığını tespit edebilirm.Örneğin Gözün bir saniye kapalı olduğunu tespit edebilirmiyim bu yöntemle

emrahozmen

MB Üyesi
Tepkiler
8
Üniv
erciyes
Tabiki tespit edebilirsin. Araçlarda düşünüyorsan kafanın öne eğilmesini kontrol etmen de gerekebilir.

mstfdlklc

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
selçuk üniversitesi
saniye sayımı için özel bir fonksiyon var mı peki?

Yukarı Alt