Projem için redüktörlü dc motor seçimi

Ethem DOĞAN

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
CNC LAZER
Üniv
OKUMADIM
Merhabalar, benim bir projem var ve projemi hiç bir elektronik bilgim olmadan bi yere kadar yapabildim. Ama projemin tek sıkıntısı motor oldu. Aldığım motor yeterli olmadı ekte fotoğraflarından bir kısmını paylaşacağım.
Projedeki motor seçimini etkileyecek detaylar;
-cihazım 8-10 kg ağırlığında olacak
-uzaktan kumanda ile ileri ve geri hareket kontrolu olacak
-hareket yüzeyi çok pürüzsüz olmasa bile sorun teşkil edecek bir yüzey olmayacak
-maksimum hız 20-30 km olacak

bu detaylara göre benim hangi redüktör ölçeğinde kaç rpm yetecek şekilde ve buna uyumlu esc hangisi olduğu hakkında bilgi verir misiniz?
Not: duruma göre dişli kasnakları değiştirebilirim.

hayırlı akşamlar.

Dosyalar

Yarım _Mühendis

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
Ziraat Mühendisi
Üniv
Selçuk Üniversitesi
Merhaba, proje hakkında hiçbir bilgi vermemişsiniz. Biraz detay verirseniz belki yardımcı olacak çıkar

Konu sahibi
Konu sahibi
E

Ethem DOĞAN

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
CNC LAZER
Üniv
OKUMADIM
Dostum detay olarak yazdığım gibi cihaz 4 tekerli bir stand gibi düşünün ağırlığı 7-8 kg 3s lipo pil ile uzaktan kumandalı kontrol edeceğim hareket yönü ise sadece ile ve geri olacak.

Yarım _Mühendis

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
Ziraat Mühendisi
Üniv
Selçuk Üniversitesi
Ethem bey merhaba, bu kırmızı kasnaklara kayışmı bağlanacak birde bu makine ne için kullanılacak bazı hesaplamalar yapabilmek için sisteme etkiyen kuvvetler nelerdir ayrıca bu kasnakların çapları ne kadar

Konu sahibi
Konu sahibi
E

Ethem DOĞAN

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
CNC LAZER
Üniv
OKUMADIM
Merhaba kırımızı tekerlerden halat geçecek daha doğrusu halat üzerinde hareket edecek edecek. kasnak çapları büyük(40diş) çapı 63mm ve motora bağlı olan kasnak(20diş) çapı 30mm ama kasnaklar sabit değil yani değişmesi gerekirse değiştirebilirim. Ben şu an hangi redüktörlü motoru alacağımı bilemiyorum elimde bir tane matkap motoru var baya güçlü çalışma anında 5A akım çekiyor ama ben buna hangi esc yi alacağımı bilemiyorum.

Yarım _Mühendis

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
Ziraat Mühendisi
Üniv
Selçuk Üniversitesi
Merhaba, bahsettiğiniz esc' nin 50 ila 120 lira civarında fiyatları var 30 amper diyor açıklamasında diğer taraftan sistemin çalışma hızı (20-30 km/sa) yani 5 ila 8 m/s mi olacak kırmızı kasnağın çapınıda verirseniz en azından redüktör çıkış devrini hesaplayabiliriz birde sizin anlattığınız kadarıyla sisteminizde etkili olacak dirençler ilk harekette ivmelenme için güç ihtiyacı + transmisyon sistemi sürtünme kayıpları + sistemin halat üzerinde hareket ederken karşılaşacağı dirençler diye tahmin ediyorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
E

Ethem DOĞAN

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
CNC LAZER
Üniv
OKUMADIM
Merhaba şimdi benden tam olarak istediğin kırmızı teker çapı mı? Çapı 105mm

Yarım _Mühendis

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
Ziraat Mühendisi
Üniv
Selçuk Üniversitesi
5 m/s hız için kırmızı kasnakları taşıyan milin devir sayısını hesaplayalım çevre hızı formülünden V=πDn/60 n=909,92 devir/dakika yaklaşık=910 devir
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Ethem bey merhabalar, bu prototip çalışmanız için 500 watt lık motorun yeterli olacağını düşünüyorum. 0 dan birşeyler yapmak kolay olmuyor bazende deneme yanılma ile ilerlemek gerekiyor yine devir hesaplamalarına yardımcı olabilirim

Son düzenleme:
Yukarı Alt