PULSE/DIR Modunda PLC ile servo motor kontrolü

sahinrulman

MB Üyesi
Kayıt
4 Kasım 2017
Mesajlar
13
Tepkiler
4
Yaş
33
Üniv
Ankara Gazi Üniversitesi
Servo motorlarda en çok kullanılan haberleşme PULSE/DIR şeklindedir. Frekans vererek 5 Voltluk düz akım 0 volta çekilip pulse atışı sağlanır. Sürücü mikrostep ayarına göre (bölen ve çarpan dişli ayarları) gereken pulse sayısına göre motora pozisyon vermektedir.

Kullanılan servo sürücüler sayesinde servo motorun kalkış ve duruş rampaları, dönüş hızı gibi tüm pozisyon ve hız ayarlamaları yapılabilmektedir. Servo motora bu ayarları dijital ortamdan iletebilmemiz için ise PLC, Arduino, Özel tasarım kartlar, kontrol üniteleri ayrıca bilgisayar üzerinden hazırlanan pulseleri göndermek için tasarlanmış, PCI veya external harici motion kontrol kartları, eksen kontrol kartı kullanılmaktadır. PLC (Programlanabilir Lojik Kontrolör), giriş / çıkış bağlantıları ile servo motorun kontrolünü sağlayabildiğimiz programlama bölümlerinden oluşan bir sistemdir. PLC dört ana bölüm olan CPU, bellek, giriş ve çıkış birimlerinden oluşmaktadır. Servo motordaki işlemlerinizi kumanda edebilmeniz için bu bölümlerden ilerleyerek çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Şahin Rulman servo motorlarında PULSE/DIR girişi yapıldığı zaman PLC ile servo motorun kontrolünü sağlayabilirsiniz. Sistem için gereken konum, hız ve kalkış ve duruş rampası değerleri servo motor sürücüye aktarılması için PLC görev yapmaktadır. PLC üzerinden frekans ve yön çıkışından emirler doğrultusunda AC servo motor sabit hız yerine dur-kalk yapabilmekte ve yol alabilmektedir.

Servo Motor Sürücü ile PLC Bağlantısı

Servo motor PULSE/DIR çıkışıyla yapılan PLC bağlantısı için sormak istediklerinizi forum.sahinrulman.com bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Servo motor ve servo motor sürücü fiyatlarını öğrenmek için Şahin Rulman sitesini ziyaret edebilir ve online olarak servo motor satın alabilirsiniz.
 
Yukarı Alt