rasberry pi sesle hareket eden ve engel tanıyan araç

ÇaylakMühendis

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Dumlupınar Üniversitesi
İyi günler arkadaşlar projemiz rasberry pi sesle hareket eden ve engel tanıma yapıyoruz.Dc motorları çalıştırmak için 2 tane l298n motor sürücü kartı aldım int bağlantılarına baktım fakat Rasberry pi bağlantısına baktığımda anlayamadım bu konuda yardımcı olur musunuz birde bunlara uygun kodları nasıl bulabilirim ?
Not: 1 tane l298n bağlantısı gösteriyorlar 2 tane olunca Rasberry pi nasıl olacak devre şeması hakkında

yardımcı olur musunuz3dab3e61-7349-42bb-b112-1619e224b640.jpg

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
instructables.com/id/Raspberry-PI-L298N-Dual-H-Bridge-DC-Motor/ burada ornegi var

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
1 tane olması ile 2 tane olması arasında fark yok. siz yine benzer şekilde bağlayıp kodu ona göre düzenleyeceksiniz. eğer raspberry pi ile l298n lerin ground hattını ortak yapmazsanız çalışmayacaktır. neden arduino değil de raspberry pi olduğunu sorabilir miyim? ses işlemenin zorluğu mu bunu gerektiriyor? siz nasıl komut vereceksiniz? sağa dön sola dön ileri git gibi mi? yoksa bir ses kaynağını bulmasını mı isteyeceksiniz? her iki durum da sizin için o kadar kolay olmayacaktır. Raspberry aldım herşey tamam diye düşünüyorsanız öyle olmadığını kısa sürede fark edeceksiniz. ortam gürültüsünden de oldukça etkilenecektir. evde sessiz bir yerde deneme yapacaksınız sınıfa gidince çalıştıramayacaksınız vs.
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
adresinde sesli komut mevzusunu anlatmış. great scott (youtube) da alexia (amazon) ve esp modülü ile sesli komut olayını yapıyor. çok daha kolay olabilir. bu aldığınız araba modülü içinden ufak delikli diskler çıkıyor eğer tcst2103 gibi bir malzeme temin edebilirseniz dc motoru step motor gibi sürebilirsiniz. böylece nirengi almaya uğraşmazsınız. siz kısıtlarınızı serbestliklerinizi söylerseniz daha fazla yardımcı olabiliriz...

Konu sahibi
Konu sahibi
Ç

ÇaylakMühendis

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Dumlupınar Üniversitesi
İleri programlama dersi için bizden rasberry pi 3 kullanmamızı istediler ondan dolayı kullanmak zorundayız. İnternetten baglantılarına baktım tek bir l298ne göre baglantı yapınca sadece tek bir taraftaki tekerler dönüyo. Bunun sebebi tam olarak ne olabilir

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
diğer L298 N yi bağlamaman olabilir mi? kodlama yanlış olabilir. bağlantın yanlış olabilir. her şey olabilir... elektronikte çalışması için tek koşul varken çalışmaması için 1000 koşul olur. burdan bilebilmem mümkün değil...

Yukarı Alt