Robot yapımı hakkında videolu ders yapabilecek arkadaşlar var mı ?

Robot yapımı Videolu ders yapabilir misiniz ?

• Seçmen sayısı
    7

Yasin Hoşgör

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
En temel olanlar çizgi izleyen,ışık izleyen vb. robotlarım yapımı için videolu dersler yapabilecek arkadaşlar var mı? Varsa çok yardımı dokunur.

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bakalım ilerde belki yapan arkadaşlar olabilir.

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Yapan arkadaş için çok fazla oyalıyıcı olur bence.Hem kişi kendi uğraşmadıktan sonra çok fazla yararı olmaz ki. Bir robotun anlatımı kodun yazımı malzemelerin tanıtımı , malzemenin nasıl böyle çalıştığını anlatmak yorucu olabilir.Kendi robotunu yap diye bir kitap var.Fiyatı bütçene uygunsa alıp bir bak derim

Güray Karadeniz

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Laboratuvar Teknikeri
Kodlama ve fikir konusunda elimden gelen yardımı yapabilirim ancak ders yapmak çok uğraştırıcı olur

alpersoner

MB Üyesi
Tepkiler
9
Biz bir arkadaşım ile birlikte renk algılayan robot bir kol yapmıştık. Video linki aşağıda mevcut. Kafanıza takılan bir durum olursa çekinmeden sorabilirsiniz?

alpersoner

MB Üyesi
Tepkiler
9
Buradaki robot kolu ebay üzerinden İngiltere'den getirttim. Elektronik aksamını devre dışı bıraktım. Kendim H köprüleri ile robot kolun eksenlerini kumanda ettim. Reed röleler ile limit switch'ler yaptım. Gayet güzel oldu. Pic ile yazılım ekleyince otomatik oldu. Kol ilk önce beyaz kutu üzerine koyduğumuz nesnenin rengini algılıyor. Daha sonra kutuları tek tek tarayarak aynı renkteki kutuyu buluyor ve onun içerisine atıyor. Kutunun yerini değiştirdiğinizde ise şaşırmadan yine aynı kutuya atabiliyor.

bpoyraz

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Yıldız Üniversitesi
Şuraya bir bakın isterseniz,bazı robotların yapımı türkçe olarak anlatılmış.

http://khanacademy.org.tr/altkategori.asp?cat=163

Yukarı Alt