Savunma Sanayinde çalışmak için öneriler yardımlarınızı bekliyorum

Kızılelma42

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
yok
Öncelikle yazımı okuyup yardım eden abilerime ablalarıma şimdiden teşekkür ederek yazıma başlıyorum .
Ben 12.Sınıf öğrencisiyim (Anadolu Lisesi) 10.sınıftan bu yana arduino gibi hobilerim var kendi çapımda projeler yapmayı seviyorum en sevdiğim şey ise insansız sistemler yani uzaktan komuta edilen İnsansız Hava araçları insansız kara araçları deniz araçları insansız silah kule sistemleri gibi şeylere ilgim var (en büyük ilgim İHA'lara) bunun için TAİ gibi ülkemizin nadide savunma sanayi firmalarında çalışmak istiyorum dediğim gibi ilgi alanım insansız sistemler siz ne önerirsiniz ?.. elektrik elektronik mühendisliği bana biraz daha cazip gibi geldi ama oda bayağa kollara ayrılıyormuş hangisini seçmem gerekir bir de teknoloji fakültesi çıkışlı biri mi mühendislik fakültesi çıkışlı biri mi mezun olunca savunma sanayinde daha rahat iş bulabilir (ortalama olarak kendini geliştirmiş varsayarsak) şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim cevaplarınız benim için çok kıymetli

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Merhaba, öncelikle şunu söyleyeyim TUSAŞ, ASELSAN, ROKETSAN gibi firmalarda seçicilik biraz fazladır (gereksiz seviyelerde). Bu noktada TAI özelinde, öne geçmek için uçak-uzay müh. bitirmiş olmak bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Çünkü elektrik-elektronik müh. gibi alanlarda tecrübe, bilgi birikimi gibi parametrelere dikkat edebiliyorlar. Bu bağlamda, savunma sanayinde harcadığım uzun mesailer sonucunda sana şunu önerebilirim; başlangıç olarak önceliğin kaliteli ve kurumsal özel savunma sanayii firması olsun. Emin ol bahsi geçen kurumlardan daha fazla bilgi birikimi daha kısa sürede katarsın kendine. Hem bu sayede savunma sanayi tarafındaki işleyiş ve prensipleri kavrayabilmiş hem de bir sonraki adımını atabilecek kadar tecrübe kazanmış olursun.

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Öncelikle yazımı okuyup yardım eden abilerime ablalarıma şimdiden teşekkür ederek yazıma başlıyorum .
Ben 12.Sınıf öğrencisiyim (Anadolu Lisesi) 10.sınıftan bu yana arduino gibi hobilerim var kendi çapımda projeler yapmayı seviyorum en sevdiğim şey ise insansız sistemler yani uzaktan komuta edilen İnsansız Hava araçları insansız kara araçları deniz araçları insansız silah kule sistemleri gibi şeylere ilgim var (en büyük ilgim İHA'lara) bunun için TAİ gibi ülkemizin nadide savunma sanayi firmalarında çalışmak istiyorum dediğim gibi ilgi alanım insansız sistemler siz ne önerirsiniz ?.. elektrik elektronik mühendisliği bana biraz daha cazip gibi geldi ama oda bayağa kollara ayrılıyormuş hangisini seçmem gerekir bir de teknoloji fakültesi çıkışlı biri mi mühendislik fakültesi çıkışlı biri mi mezun olunca savunma sanayinde daha rahat iş bulabilir (ortalama olarak kendini geliştirmiş varsayarsak) şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim cevaplarınız benim için çok kıymetli
Elektronik mühendisliğin de sinyal işleme (signal processing) üzerine kendini uzmanlaştırabilirsin. Buna ek olarak bu şirketler üniversite giriş sınavın da yaptığın Türkiye sıralamasına dikkat ediyor. İyi ingilizce bilip yurt dışında alanın da bir master yaparsan buralara tersine beyin göçü ile gelebilme ihtimalin var.

ahmethavuz

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makina Mühendisi
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Kodlama ve kontrol sistemleri üzerine uzmanlaşman çok yararlı olur. Eğer insansız hava araçlarına ilgin var ise burada İTÜ Uçak mühendisliği ve ODTÜ havacılık uzay mühendisliğini kazanmanı öneririm. Ayrıca buralara girmek yetmiyor, en az 3 ortalama yapman da lazım. TAI gibi savunma sanayi şirketleri çok seçiciler ve gerçekten başarılı olan öğrencileri alıyorlar. Fakat şu konuda uyarayım, büyük savunma sanayi firmaları bi anlamda mühendisliği öldürüyor, her bir değişiklik için dilekçeler yazılması, askeri makamlardan onay gelmesi, bürokrasiye takılmaması gerekiyor. Yani anlayacağın mühendislik bürokrasiye takılabiliyor. Teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesi konusuna gelirsek, Teknoloji fakültesi mezunu olmak aslında avantaj da getiriyor. Fakat savunma sanayiinde yüzde 28 ile odtü, sonrasında bilkent ve yüzde 9 ile itü en büyük yüzdeleri oluşturuyor, bunların hiçbiri teknoloji fakültesi değil, çünkü teknoloji fakültelerindeki pratik her ne kadar çok değerli olsa da , mühendislik fakültelerindeki yarı özelleşmiş teorik eğitime bu sektörde daha çok ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca mühendislik fakültesi çıkışlı birinin pratiğini geliştirmesi, teoriğini geliştirmeye çalışan bir teknoloji fakültesi çıkışlıya göre daha kolay. Bence ihalara yoğunlaşmak istiyorsan dediğim üniversite ve bölümlere gitmelisin, eğer yine de elektrik elektronik istiyorsan, o zaman İTÜ elektronik-haberleşme, odtü elektrik elektronik ve bilket ee gerçekten çok kaliteli okullar -hangi ee dalını seçmen gerektiğini okurken karar vermen yararına olur bence-. Ama bunlara girmeden de savunma sanayiinde iş bulunabilir, ama bir adım fazla atmak, dil öğrenmek, kendini geliştirmek lazım.

Yukarı Alt