Servo Motor Nedir?

sahinrulman

MB Üyesi
Kayıt
4 Kasım 2017
Mesajlar
13
Tepkiler
4
Yaş
33
Üniv
Ankara Gazi Üniversitesi
Servo motor, geri besleme kontrol sistemi düzeni ile mekanizmanın işleyişinde ki hatayı algılayarak denetleyen ve hatayı gideren elektronik bir motor sistemidir.Servo motorların çalışma performansında göstermiş olduğu yüksek verimden ötürü projelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle kararlılık gerektiren ve sapma ihtimalinin düşük olması gereken projeler için servo motor kullanılabilecek ideal elektrik motorları arasında yer almaktadır. Çalışmalar sırasında son kontrol elemanı olarak görev yapan servo motora gerekli komutların verilmesi ve konum ayarlaması yapılması için açısal değerlerden yararlanılır. Endüstriyel uygulamalarda kullanılabilen servo motorların dönme hızını, pozisyon kontrolünü ve devir sayısını kontrol edebilmek için servo motor sürücü kullanılmaktadır. Servo motor sürücü yardımı ile dijital platformdan verilen komutlar yardımıyla servo motorun projedeki çalışma performansı belirlenmektedir.

Servo Motor Çeşitleri

Servo motor çeşitleri arasından çalışma performansınıza uygun olarak seçim yapmanız gereklidir. AC servo motor ve DC servo motor olarak iki farklı çeşidi bulunan servo motorda çalışmada istenilen performans dikkate alınmalıdır. AC (fırçasız) servo motorlar daha çok yüksek güç gerektiren geniş kapsamlı projelerde kullanılmaktadır. DC (fırçalı) servo motorların tork ve güç kontrolleri AC servo motorlarına göre daha kolaydır. DC servo motorlar daha çok küçük uygulamalar için tercih edilmektedir. Servo motorların iç yapısının özelliği sayesinde frenli servo motor modeli de bulunmaktadır. Frenli servo motorlar risk olasılığı yüksek ve servonun zarar göreceği anlarda servo motor durdurarak koruma altına almaktadır.

Servo Motor Çalışma Prensibi

Proje sırasında servo motorun hızını ve pozisyonunu kontrol edilmesi gerektiği durumlarda geri besleme ünitesine sahip olan servo motor çalışma davranışlarını anlık olarak üniteye göndererek en son aşamada kontrolü gerçekleştirir. Moment ve hız değerleri doğrusal ilerlediği servo motorlar geniş hız komutlarını yerine getirerek kullanıcıların isteklerini gerçekleştirir. Servo motorun genel çalışma prensibine baktığımız zaman küçük değerleri kararlılıkla işleyerek daha büyük güçler elde edilmesini sağlamaktadır.

Servo Motor Kullanım Alanları

Servo motorlar küçük veya büyük fark etmeksizin birçok uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Kontrol gereksiniminin yüksek olduğu projelerde rahatlıkla kullanabileceğiniz servo motorları çalışma sırasında çıkış hareketlerini tam verimlilikle kontrol ederek uygulamaya geçirmektedir. Moment ve güç değerlerinin yüksek olduğu servo motorlar robotik sistemlerde, cnc tezgahlarda, pres ve kaynak makinalarında, paketleme makinası, dolum makinası gibi üretim makinalarında, tıbbi cihazlar gibi bir çok endüstriyel, gıda ve sağlık alanında kullanılmaktadır.

Servo Motor Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Servo motor üretimi yapan firmaların servo motor fiyatlarını belirlemesindeki ilk etken servo motorun boyutlarıdır. Servo motorun tork, devir, flanş ve güç değerleri dikkate alınmaktadır. Servo motor satın alacak firmaların ve kişilerinde çalışmalarında kullanacakları servo motorda bu özelliklere uygun olarak seçim yapmaktadır. Servo motor fiyatının bu özellikler göz önünde bulundurularak belirlendiğini ve sizlerin de çalışma performansına uygun olarak servo motor seçmeniz gereklidir.

Servo Motor Fiyat Aralıkları

Servo motor satışı yapan Şahin Rulman sitesi üzerinden alacağınız servo motor fiyatları 350$ ile 1.500,00$ arasında değişiklik göstermektedir. 400 watt ile 5.50 Kw arasında değişen servo motorlar arasından projenize uygun olan servo motoru hemen satın alabilirsiniz. Şahin Rulman sitesi üzerinden satın alabileceğiniz tüm servo motor fiyat listesine bu link üzerinden erişim sağlayabilrsiniz.
 

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Kayıt
18 Şubat 2015
Mesajlar
141
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Bir çok hobi projelerinde kullanılan sg90 servo motora derin dalış.
 

bereketsanmakina

MB Üyesi
Kayıt
12 Mayıs 2020
Mesajlar
1
Tepkiler
0
Yaş
32
Meslek
Grafik Tasarım
Üniv
Plato MYO
Hidrolik dolum makinalarının yanı sıra servo sistemi dolum makinalarında kullanılmaktadır. Oldukça kullanışlı bir sistem olup genel olarak insanların tercih ettikleri türden makinalardır. Servo sistemi her zaman iyidir. Ürettiğimiz servolu dolum makinalarına Bereketsan Makina olarak girip inceleme fırsatınız olursa seviniriz.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
 
Yukarı Alt