Solidworks İle Ağırlık Merkezi, Kütle Hesabı

Tepkiler
53
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Sakarya Üniversitesi
Merhabalar, bu yazımda Solidworks programı ile yapabileceğimiz çeşitli işlemlerden biri olan ağırlık merkezi, kütle hesabını anlatacağım.Parçaların teknik özellikleri Cad ile tasarımcılarını için önemlidir.Bu değerleri programsız hesaplamak daha çok zamanınızı alabilir.Bu nedenle Solidworks programıyla veya başka Cad programları ile bu özellikleri hazır olarak elde edebilir zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.Ben ise bu yazımda bu teknik özellikleri elde etmek için Solidworks programını kullanacağım.Bunu sizlere yine Solidworksde çizdiğim bir parça üzerinden anlatmaya çalışacağım.
Solidworks programı ile parçaların geometrik modellemeleri, montajlarının yanı sıra gerilme analizleri,animasyon,render, 2d teknik resim elde etme gibi çok fazla işi yapılabilmektedir. Bir tasarım yapacaksanız ve bu tasarımın sürecinde modellemenin yanı sıra hesaplamalar da olacaktır.Solidworks programı çizdiğiniz parçanın, makinanın kütle, ağırlık merkezi, hacim, yüzey alanı gibi özeliklerini sizin için hesaplar.Ağırlık merkezini X, Y,Z koordinatlarında elde edersiniz.
Programla Ağırlık Merkezi,Kütle Nasıl Hesaplanır?

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Solidworks ile çizdiğiniz parçanın teknik özelliklerini elde etmek çok kolaydır.Örnek olması için çizdiğim bir parçanın kütle değerini ve ağırlık merkezi koordinatlarını elde ettim.Parçayı Solidworks part kısmında çizdim.Gördüğünüz gibi gayet basit bir parça Aşağıdaki adımları takip ederek siz de parçanızın teknik özelliklerini elde edebilirsiniz.
1- Öncelikle çizdiğimiz parçaya Edit Material sekmesinden malzeme atayalım.Ben bu parça için malzeme olarak AISI 1020 Steel seçtim.Program seçtiğiniz malzemenin yoğunluğua göre kütle hesabı yapar.
2- Daha sonra Evaluate(değerlendir)mass properties (kütle özellikleri) komutuna tıklanır.
3- Ve seçilen parça için kütle, ağırlık merkezi, hacim, yüzey alanı,atalet momenti gibi teknik değerler elde edilir.
Kütle,Ağırlık Merkezi Değerlerinin Elde Edilmesi

Yukarıdaki adımları uyguladıysanız parçanın ağırlık merkezi, kütle gibi teknik özelliklerini elde etmiş olacaksınız. .Bu özellikleri elde etmek oldukça basit bir işlem gerçekten. Tasarım aşamasında işinizi kolaylaştırıp tasarım süreçlerini hızlandırabilir.Ben de yaptığım örnek uygulamada resimdeki değerleri elde ettim
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Parçanın teknik özellikleri

Seçtiğimiz malzemeye göre yoğunluk Density: 0,01 mm3
Mass: Kütle= 21305,97 gram
Volume: Hacim= 2707238,93 mm3
Surfaces area: Yüzey alanı= 188515,98 mm2
Center of mass: Ağırlık merkezi= X= -28.74
Y= 0,00
Z= 34,05
olarak bulundu.

uluhan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Marmara
Merhabalar
Şüphesiz ki faydalı bir özellik ama benim tecrübelerime göre eksikleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü fireleri hesapla seçeneği yok varsa da ben bilmiyorum. Örneğin üzerinde 4 adet civata deliği olan bir plaka düşünelim. Maliyet açısından bu delikleri yok sayarak hesaplamak gerekir. Çünkü adet sayısının yüksek olduğu durumlarda ciddi anlamda zarar söz konusu. Üstelik bu fireler civata deliği şeklinde olabileceği gibi başka türlü de olabilir. Mesela, plaka diagonal kesilmiş olabilir, pah kırılmış olabilir, dairesel olabilir yada düzgün bir geometrik forma sahip olmayabilir. Bu gibi durumlarda plakayı en küçük dikdörtgensel forma tamamlayarak köşelerdeki fireleri de hesaplamaya dahil etse çok daha verimli olur. Yada firesiz hesapla, fireli hesapla ve sadece fireleri hesapla şeklinde 3 ayrı seçenek olsa daha da süper olur.
Eğer fireleri ile birlikte ağırlık hesaplamanın pratik bir yolunu bilen arkadaşlar varsa paylaşımlarını bekliyorum

machinedesigner

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
zkü
Merhabalar
Şüphesiz ki faydalı bir özellik ama benim tecrübelerime göre eksikleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü fireleri hesapla seçeneği yok varsa da ben bilmiyorum. Örneğin üzerinde 4 adet civata deliği olan bir plaka düşünelim. Maliyet açısından bu delikleri yok sayarak hesaplamak gerekir. Çünkü adet sayısının yüksek olduğu durumlarda ciddi anlamda zarar söz konusu. Üstelik bu fireler civata deliği şeklinde olabileceği gibi başka türlü de olabilir. Mesela, plaka diagonal kesilmiş olabilir, pah kırılmış olabilir, dairesel olabilir yada düzgün bir geometrik forma sahip olmayabilir. Bu gibi durumlarda plakayı en küçük dikdörtgensel forma tamamlayarak köşelerdeki fireleri de hesaplamaya dahil etse çok daha verimli olur. Yada firesiz hesapla, fireli hesapla ve sadece fireleri hesapla şeklinde 3 ayrı seçenek olsa daha da süper olur.
Eğer fireleri ile birlikte ağırlık hesaplamanın pratik bir yolunu bilen arkadaşlar varsa paylaşımlarını bekliyorum
Solidworks için, Fireli ağırlık için (delik vs) yaptığınız unsur üzerine ürün ağacında sağ tıklayıp pasifleştirdikten sonra ağırlığına bakabilrsiniz. Ama yinede cam modülü dışında, pasoları görmediğiniz için, hammadde ağırlığını net alamazsınız. kendiniz hesaplamalısınız.

Yukarı Alt