Tecrübesiz mühendis nasıl iş arar

demirbeg

MB Üyesi
Tepkiler
1
İyi günler. Ben 2016 yaz döneminde inşaat mühendisliğinden mezun oldum, hiç bir yerde çalışmadım. Nisan 2017 de askerden döndüm ve tecrübesiz bir mühendisim. İş bulurken ne yapmam gerektiğini sormak istiyorum. Şimdi ben, onlar eleman aradıklarına dair hiçbir ilan yayınlamadılarsa bile kapı kapı mühendislik ofisi, inşaat firması falan dolaşıp iş mi istemeliyim? Dolaşıp dolaşıp CV mi bırakmalıyım? Benim hiç çevrem yok, zaten böyle olduğunu bildiğim halde bu mesleği okudum diye de pişmanım ama artık yapacak bir şey yok ve iş bulmam lazım. Nasıl iş arayacağım? İlla birisinin beni başkalarına önermesi mi lazım?

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
İyi günler. Ben 2016 yaz döneminde inşaat mühendisliğinden mezun oldum, hiç bir yerde çalışmadım. Nisan 2017 de askerden döndüm ve tecrübesiz bir mühendisim. İş bulurken ne yapmam gerektiğini sormak istiyorum. Şimdi ben, onlar eleman aradıklarına dair hiçbir ilan yayınlamadılarsa bile kapı kapı mühendislik ofisi, inşaat firması falan dolaşıp iş mi istemeliyim? Dolaşıp dolaşıp CV mi bırakmalıyım? Benim hiç çevrem yok, zaten böyle olduğunu bildiğim halde bu mesleği okudum diye de pişmanım ama artık yapacak bir şey yok ve iş bulmam lazım. Nasıl iş arayacağım? İlla birisinin beni başkalarına önermesi mi lazım?

Merhaba sana tavsiyem, LinkedIn de profil oluştur orada İnşaat Mühendislerini, İnşaat sektöründen çalışan İK Uzmanlarını ve iş verenleri ekle bu şekilde hızlı bir çevre edin buradaki kişilerle bağlantı kur bunların yanı sıra şirketlerin mail adreslerine CV ni kısa bir ön yazı ile direk mail at. Ofis ofis çok fazla yer gezemezsin ama bu şekilde çok fazla kişiye kısa sürede ulaşırsın aynı zamanda Facebook da İnşaat Mühendisleri ile ilgili iş ilanı yayınlanan gruplara gir.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
İyi günler. Ben 2016 yaz döneminde inşaat mühendisliğinden mezun oldum, hiç bir yerde çalışmadım. Nisan 2017 de askerden döndüm ve tecrübesiz bir mühendisim. İş bulurken ne yapmam gerektiğini sormak istiyorum.
Bunun bir aşama olarak görüyorum .Öncelikle hangi ilde yaşıyorsun veya sadece bulundugun yerlere mi başvuruyorsun ?

Konu sahibi
Konu sahibi
D

demirbeg

MB Üyesi
Tepkiler
1
Tavsiyeler için teşekkürler. Kayseri'de yaşıyorum ve önceliğim burada bir iş bulmak. Mecbur kalana dek şehir dışına çıkmak istemiyorum. Ancak bir aracı olmadıkça çoğu yer bire bir başvuralarda mühendis almıyor, ille birilerinin selamı lazım yoksa da internet iş ilanlarını takip etmek lazım. Benim sorunum babamın benden kapı kapı dolaşarak iş aramamı istemesi olmuştu. Oysa bana göre çok abes bir şey bunu yapmak. Bu yüzden öncelik yaşadığım şehir olmak üzere internet iş ilanlarını takip etmekteyim.

Maksut İnce

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine mühendisliği öğrencisi
Üniv
HARRAN ÜNİVERSİTESİ
Kayseri sektör olarak bayağı geniştir Erciyes mezunu musunuz? Ayrıca kayseri de bayındırlıklar ve yapı denetimler var herhangi birine gidip başvurabilirsiniz bu geçen zamanda tecrübe edinmiş olursunuz.

Konu sahibi
Konu sahibi
D

demirbeg

MB Üyesi
Tepkiler
1
Kayseri sektör olarak bayağı geniştir Erciyes mezunu musunuz? Ayrıca kayseri de bayındırlıklar ve yapı denetimler var herhangi birine gidip başvurabilirsiniz bu geçen zamanda tecrübe edinmiş olursunuz.
Evet erciyes mezunuyum. Bazı yerlere başvuruda bulunacağım. Asosyal bir insan olduğum için zorlanacağımı biliyorum ama denemem lazım. Tavsiyeler için teşekkürler.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Öncelikle bende Kayseride 3 4 yıl bulundum.Gerçekten degişik bir şehir. Artık çogu firma iş ilanlarını internetten veriyor . Ayrıca bazen sosyal medyada bile iş ilanları görüyorum. Kendi bölümde kayseride iş imkanı yok denilcek kadar azdı.Gerekirse büyük şehirlere gitmelisin tecrübe için şart .

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
mühen

mesela burası tecrübesiz de alıyor

ilk işini kayseride bulmak sanırım çok zor şehir dışına 2-3 yıl çıkmak fena olmaz mesela çoğu kişi lisede bile dışaı gidiyor

en iyi ihtimalle yakın olan konya ve ankara da var
mühen

Son düzenleme:
Yukarı Alt