Tekstil Mühendisliği Hakkında Genel Bilgiler

Konu, 'Genel Konular' kısmında Tuğçe Töngüç tarafından paylaşıldı.

?

Sizce, Türkiye'de tekstil gelişmiş seviyede midir?

 1. Evet

  oy sayısı 4
  44,4%
 2. Hayır

  oy sayısı 4
  44,4%
 3. Bilmiyorum

  oy sayısı 1
  11,1%
 1. Tuğçe Töngüç

  Tuğçe Töngüç Yetkili Kişi Bölüm Sorumlusu

  Kayıt:
  7 Şubat 2015
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  17
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +18 / 0 / -0
  2015 yılı Tekstil Mühendisliği tercih edecek olanlar için geçtiğimiz yılın taban ve tavan puanları 197,42 - 422,35 arasında üniversitesine göre değişmektedir. 2016 yılından itibaren ise yeni üniversiteye giriş sistemi uygulanacağından, Tekstil Mühendisliğine giriş ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

  Bölüme giriş yapmış öğrenciler, üniversitesine göre zorunlu veya isteğe bağlı 1 yıl İngilizce hazırlık okumaktadırlar. Ardından bölüme başladıkları ilk yıl pek çok mühendislikte olduğu gibi matematik, fizik, kimya gibi dersler görmektedir. Ayrıca bir kaç meslek dersleri de görmektedir. Bundan sonraki 3 yıl mühendislik ile ilgili örn: Dinamik, Termodinamik gibi dersler ve bölüm ile ilgili dersler görülmektedir. Her üniversitede aynı mı bilmiyorum ama Pamukkale Üniversitesinde 2. ve 3. sınıfta staj yapılmaktadır.
  Türkiye tekstil ticaretinin gayet iyi yapıldığı bir ülke olduğundan iş bulma olanağı da oldukça iyidir.

  Tekstil mühendisliğinden mezun olanlar, birçok alanda kullanılan tekstil maddelerinin, kullanılacağı alana göre ham maddesini seçen, ham maddeye uygulanacak özellikleri belirleyen ve bu özellikleri tekstil maddesine kazandırırken uygulayacağı yöntemleri kararlaştıran ve kararın sonucunda ürünün üretimini başlatan teknik eleman olarak tekstil fabrikalarında görev alırlar. Ayrıca fabrika veya üniversitelerde AR-GE olarak da çalışabilirler. Son olarak eklemek istediğim ise Tekstil materyalleri veya makineleri satışı gibi şirketlerde çalışabilir veya bununla ilgili kendi şirketlerini kurabilirler.

  Tekstil mühendisliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
   
  Son düzenleme: 11 Şubat 2015
  • Beğen Beğen x 2
 2. benlimehmetali

  benlimehmetali Textile Engineer MB Üyesi

  Kayıt:
  15 Mart 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  2
  Meslek:
  Tekstil Mühendisi
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Güzel bir değerlendirme olmuş fakat sektör mühendislerin elinde olmadığı için yön vermek veya yönlenmek gerçekten zor. Yeni mezunların bu bölümü seçerken üniversiteye yani marka kimliğine dikkat etmelerinde büyük fayda var.
   
  • Beğen Beğen x 1