Tıp Mühendisliği Hakkında

Hatice

MB Üyesi
Tepkiler
0
Arkadaşlar merhaba, ben bu yıl tercih yapacam, biyomühendislik ve tıp mühendisliği hakkında araştırma yaptım ama aynı olduğu yazılıyor, Tıp mühendisliği yeni açılmış, biyomühendislik ise önceden vardı...
Sizce hangisini seçmem daha iyi, bu konuda oldukça kafam karışık, yardımlarınızı bekliyorum...

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Önemli olan aslında şudur? Ben mezun olduktan sonra hangi sektörde çalışacağım? Gerçi ülkemizde geleceği kestirmek pek o kadarda kolay olmuyorda. Genel olarak bakacak olursak; eğer tıp mühendisi olur isen ne yapmayı düşünüyorsun? Mevcut tıbbi cihazların bakımını mı? Yoksa yeni tıbbi cihazlar geliştirmek mi? Örneğin Biyomedikal Mühendisliği ile Tıp mühendisliği neredeyse birbiri ile aynı. Örnek verecek olursak; yurt dışında bir çok ülkede böyle bir karmaşa yoktur. Sen Tıp Mühendisi olabilirsin, fakat bunun için öncelikle Elektrik Mühendisliği bölümüne kayıt olursun, sonrasında alanını seçersin. Fakat ülkemizde geleceği düşünmeden yürüdüğü için işler; birisi çıkıyor falanca mühendisliği isminde bölüm açıyor. Eğer tıbbi cihazlar ise ilgin; Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümünü seçmen daha doğru olacak; amacın tıbbi cihazlar değil ise sırasıyla ;

Biyomedikal Mühendisliği
Tıp Mühendisliği
Biyomühendislik

dallarından birini seçebilirsin. Başarılar dilerim.

Konu sahibi
Konu sahibi
Hatice

Hatice

MB Üyesi
Tepkiler
0
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. çok sağolun.
Ben teknolojik olan herşeye ilgi duyarım, aslında küçüklüğümden beridir inşaat mühendisliği istiyordum ama babam sağlık ile ilgili bölüm seçmemi istediği için babamla ortak isteğimi olan bölüm olacağını düşündüm, hem babamın istediği gibi hastahanelerde olacak hemde benim istediğim mühendislik olacak. Biyomedikal mühendisliğinide tercihlerme eklemek istiyorum, hayırlısı İnşallah, tekrar teşekkür ederim...

Yukarı Alt