Trisodyum sitrat

Konu, 'Genel Konular' kısmında kimyaborsasi tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. kimyaborsasi

  kimyaborsasi MB Üyesi

  Kayıt:
  5 Eylül 2017
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Genel Bilgi

  Kimyasal formülü Na3PO4 olan beyaz granül veya kristal yapıda toz halinde bulunan biir inorganik bileşiktir. Kısaca tsp olarak bilinir ve Na3PO4. n ( H2O) şeklinde hidratları formunda da bulunabilmektedir.Suda çözünürlüğü yüksektir, içerdiği fosfattan dolayı sulu çözeltisini alkali yapar. İçme sularında da çözünmüş halde bulunmaktadır.


  Üretim ve Reaksiyonları

  Sodyum karbonat ile, sodyum hidroksitler kullanılarak fosforik asit nötralizasyonu ile üretilmektedir.

  Na2CO3+ H3PO4 → Na2HPO4 + CO2 + H2O
  Na2HPO4 + NaOH → Na3PO4 + H2O

  Ticari olarak, US'de madenden üretilen fosforik asitten üretilebilmektedir.


  Kullanım Alanları
  Su

  Bu sektörde kireç önleme ve su yumuşatmak amaçlı kullanılmaktadır.

  Gıda
  E 339 kodu ile gıda sektöründe ph kontrolü, sitrik asit ile birlikte ekşilik düzenleyici,peynir üretiminde tamponlayıcı ve emülsiyon yapıcı olarak,şekerin ağartılması,gıdada mayalanma gibi işlemlerde kullanılmaktadır.

  Boya
  Boyama için uygun yüzeyleri hazırlamakta kullanılan temizleyici ve yağ giderici ajan olarak kullanılmaktadır.Ayrıca boya gidericilerin çoğunda bulunan waksı uzaklaştırmak için TSP kullanılabilmektedir.

  Diğer
  Ph değeri ayarlayıcısı,hayvanların beslenmesi için tamamlayıcı,emülsifiyer,fotoğraf geliştiriciler,buhar kazanı pul-kabuk uzaklaştırılması,kalınlaştırıcı ajan ve ayırma ajanı (metal kompleksleştirici),et yüzeyi üzerinde fosfat oluşumunu engellemek gibi birçok şeyde kullanımı bulunmaktadır.