Türk Fizikçi Prof. Dr. Lütfi Öksüz'ün müthiş buluşu!

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Kayıt
8 Şubat 2015
Mesajlar
146
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Prof. Dr. Lütfi Öksüz, Güneydoğu ve Doğu anadolu bölesinde teröristlerin döşedikleri gizli patlayıcıları imha edebilecek bir sistem geliştirdi. Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim üyesi Lütfi Öksüz, Sistem uzaktan elektromanyatik dalgalar sayesinde patlatabildiğini açıkladı. Hemen hemen hergün şehit verilen Güneydoğuda bu sistem çok işe yarayacak gibi görünüyor.

türk fizikçi.png

Prof. Dr. Lütfi Öksüz Güneydoğu ve Doğuanadolu bölesinde teröristlerin döşedikleri gizli patlayıcıları imha edebilecek bir sistem geliştirdi. Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim üyesi Lütfi Öksüz, Sistem uzaktan elektromanyatik dalgalar sayesinde patlatabildiğini açıkladı. Hemen hemen hergün şehit verilen Güneydoğuda bu sistem çok işe yarayacak gibi görünüyor.

SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz, ekibiyle birlikte geliştirdikleri sistem sayesinde Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde teröristlerin yüzeye ve derine kablolar vasıtasıyla döşediği el yapımı patlayıcıları yarım metre uzaktan patlatmayı başardıklarını açıkladı.

Sistemin uzaktan elektromanyetik dalgalar vasıtasıyla el yapımı sistemi kısa devre yaptırarak patlattığını belirten Prof. Dr. Öksüz, "Uzaktan dalgayı gönderip orada ark oluşturuyoruz. Bağlantı noktalarında onların elektronik devrelerini yakıyoruz" dedi.

sdü fizikçi.png

"UZAKTAN KABLO ÇEKEREK ATEŞLİYORLAR"
Doğu ve Güneydoğu'da mayınlar ve el yapımı patlayıcılar nedeniyle her gün şehit verildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Lütfi Öksüz, şöyle dedi:
"Eskiden teröristler uzaktan kumandayla patlatıp güvenlik görevlilerimize zarar veriyorlardı. Ordumuz bunu jammerlerle (sinyal karıştırıcı, sinyal bozucu) çözdü. Terörist gruplar bunu geliştirerek, kablo çekerek bu sistemi basitleştirdi. 100- 200 metre uzaktan kablo çekerek bunları ateşliyorlar. Güvenlik güçlerinin henüz buna karşı bir önlemi yok. Bu nedenle sırf bu yüzden bile günde bir şehidimiz mutlaka oluyor. Dolayısıyla biz bu projeyi bunların önüne geçebilmek maksadıyla geliştirdik."

"YARIM METREDEN FÜNYE SİSTEMİ PATLATILIYOR"
Teröristlerin yüzeyde ve gömülü olarak iki şekilde el yapımı patlayıcı hazırladıklarını söyleyen Prof. Dr. Lütfi Öksüz, "Yarım metreden biz enerjiyi transfer edip onların fünye sistemlerini patlatabiliyoruz. Fünye patlayınca bomba otomatik olarak patlıyor. Literatürde 25 metreye kadar genişletilmiş bu sistemler. Biz de gerekli destek verilirse bu sistemi kurabiliriz" diye konuştu.

"BOMBA TESPİT SİSTEMİ DE EKLENEBİLİR"
Sistemi gömülü patlayıcılarda denemediklerini belirten Prof. Dr. Lütfi Öksüz, yüzeydeki patlayıcılarda olumlu sonuçlar aldıklarını aktardı. İstenildiği takdirde geliştirdikleri projeye tespit sistemi de ekleyebileceklerini vurgulayan Prof. Dr. Öksüz, "Tespit sistemi kolay olan yanı. Zor olan bombayı yok etmek" dedi.

Dünyada sadece ABD'de bulunan, Rusya'da ise ARGE aşamasında olan sistem, tamamen yerli imkanlarla oluşturuldu. ABD'nin milyarlarca dolar harcadığı proje, Isparta Üniversitesi'nin 30 metrekarelik laboratuarından çıktı. Yapılan ön testlerde sistem sorunsuz çalıştı. Proje ile mayınlı alanları tek tuşla temizlemek de mümkün.

Akıllı Cam'ı da bulmuştu
Dahi Profesör Lütfi Öksüz, daha önce de dinlemelere karşı kesin sonuç veren "Akıllı Cam" adlı projeyi geliştirmişti. Elektromanyetik dalgaları engelleyen "Akıllı Cam" projesi, binaların tüm yüzeylerine kaplanarak kullanılıyor.

Kaynak:
Kod:
internetajans.com/turkiye/turk-fizikci-prof-dr-lutfi-oksuz-un-muthis-bulusu-h298779.html
 
Yukarı Alt