Uçak ve Uzay Mühendisliği İş İmkanları

omer158

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Lise
Merhabalar. Henüz lise sınavına girmemiş yeni 3. Sınıfa geçmiş bir fen lisesi öğrencisiyim. Uçak veya uzay mühendisliği istiyorum. Kendimi verirsem gerçekten yapmayacağım hiçbir şey yok ancak şunu size sormak istiyorum. Bu bölümleri kazandığım takdirde Amerikaya gidebilme imkanım ne düzeydedir. Basit bir sivrilme veya alanda birincilik vs yeterli midir yoksa gerçekten ciddi uğraşlar yurtdışında yüksek lisans vs mi gerektirir.
Bir sorum daha var biraz ufak kalacak ama. Üniveriste yıllarında kullanmak için ne tür laptop önerirsiniz.macbook pro 13” almak istiyorum i5 8gb ram ve ekran kartı paylaşımlı. Harici ve güçlü ekran kartı gerekir mi.
iki soruyu da konuda bilgisi bulunmayan bu kardeşinize anlatırsanız sevinirim

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Merhabalar. Henüz lise sınavına girmemiş yeni 3. Sınıfa geçmiş bir fen lisesi öğrencisiyim. Uçak veya uzay mühendisliği istiyorum. Kendimi verirsem gerçekten yapmayacağım hiçbir şey yok ancak şunu size sormak istiyorum. Bu bölümleri kazandığım takdirde Amerikaya gidebilme imkanım ne düzeydedir. Basit bir sivrilme veya alanda birincilik vs yeterli midir yoksa gerçekten ciddi uğraşlar yurtdışında yüksek lisans vs mi gerektirir.
Bir sorum daha var biraz ufak kalacak ama. Üniveriste yıllarında kullanmak için ne tür laptop önerirsiniz.macbook pro 13” almak istiyorum i5 8gb ram ve ekran kartı paylaşımlı. Harici ve güçlü ekran kartı gerekir mi.
Merhabalar Ömer,

Öncelikle çalışmaların da başarılar dilerim. Amerika veya yurt dışına gidip orada mühendis olarak kalabilmenin en rahat ve tavsiye edeceğim yol lisans dereceni aldıktan sonra master için gidip daha sonra Amerika'da veya herhangi bir ülke de kalabilmendir. Bunlara ek olarak network (insan ağı) geliştirmen de faydalı olur. Lisans eğitimin boyunca yurt dışında veya ABD de staj yapabilme fırsatın olursa daha sonra devam edebilirsin. Günümüz de not ortalaması veya okulu birincilikle bitirmekten ziyade girişken ve araştırmacı bir ruha sahip olanlar iyi yerlere geliyor.
Bilgisayar konusun da uçak mühendisi olan arkadaşlar sanırım bilgi verebilirler.

Kolay gelsin.

yareein

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Havacılık ve uzay mühendisliği
Üniv
İzmir Ekonomi Üniversitesi
Merhaba Ömer,
Uçak/uzay mühendisliği bölümlerinde yurtdışına gidebilmek, diğer mühendislik dallarında da olduğu gibi çaba gerektirir. Uzay sektörü başta olmak üzere uçak ve uzay mühendisliği dalları yurtdışında özellikle bahsettiğin gibi Amerika gibi ülkelerde önde gitmektedir. Ülkemizden bu meslek dalındaki öğrenciler genellikle yüksek lisans/doktora eğitimlerini almak için yurtdışına adımlarını atıyorlar. Bunun için de lisans eğitimin süresince notlarını yüksek tutman şart. Bunun yanında alanınla ilgili yarışmalar/projelere katılman senin için artı olacaktır.
Laptop konusuna gelirsek.. Ben Windows 10 64 bit işletim sistemli laptop kullanıyorum ve herhangi bir sorun yaşamadım. Kullandığımız programlar için yeterli olduğunu düşünüyorum. Mac işletim sistemine çok hakim değilim, karşılaştırmasını sen yapabilirsin.
Başarılar dilerim :)

ahmethavuz

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makina Mühendisi
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Merhabalar,
öncelikle burada alacağın eğitim çok önemli, Türkiye'deki çoğu üniversitenin adının yurtdışında pek geçerliliği ya da tanınırlığı yok, fakat eğer iyi bir üniversiteye kendini iyi eğitir ve kendini iyi eğitirsen yurtdışında bir fırsatın olabilir. Amerikada'ki belli başlı Havacılık-Uzay sektöründeki firma aynı zamanda Savunma sektöründe de bulunduğu için bu şirketlerde işe girmenin zor olduğunu duymuştum, -özellikle de yabancı biri olarak-. Yüksek lisans için Amerika'daki iyi üniversitelere gidersen, işe girme konusundaki şansın artar. Bu konuda üniversite tercihi için üniversitelerin paylaştığı, mezunlarını ne kadarının yüksek lisans yaptığı, ve yapanların nerelere gittiği gösteren belgelere bakmanı tavsiye ederim. Tabi bunun yanında dil de çok önemli, mümkünse ingilizce eğitim veren bir okul seç,-İTÜ'de istediğin bölümlerin en iyileri var kesinlikle öneririm-, kendini de geliştir dil konusunda. Projelere mutlaka katıl, toplulukların bir sürü etkinliği oluyor, bunlarda görev almaya çalış.
Bilgisayar konusunda da ekran kartı önemli bir detay, kullanacağın CAD, CAM, CAE programları ortalama ve üstü bilgisayarlar istiyor. Bizim bölümdeki çoğu kişi hatırladığım kadarıyla oyun bilgisayarı kullanıyordu. Macbook hakkında pek fikrim yok doğrusu.
Umarım istediklerini gerçekleştirebilirsin, iyi şanslar.

Ozzy3n

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Metalurji mühendisi
Üniv
ODTÜ
ODTÜ yaz gidersin güzel bölümdür Türkiye de de geleceği var makina ya yakın ama daha hoş ve karizmatik bana göre bölümdür. Ben metalurji malzeme mühendisi olarak severim bu bölümü ODTÜ mezunuyum sende ODTÜ havacılıkta oku.

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
pc için yorum yapayım.Mac 2 boyurlu grafik işlemede üzerine olmayan bir sistem.Ama havacılık uzay makine kapsamında çalışmak için pc istiyorsun.Cad Cam fea gibi yazılımlar kullanacaksın.Bunlar 3 boyutlu matrisler işlemen gereken yazılımlar.Diferansiyel denklemler çözdürerek sonuç alacaksın.Bunun için windows kullansan ve ortalama bir oyun pc si alsan işini bir süre görür.Mac e vereceğin parayla böyle bir pc alsan hele ki seni baya götürür.()
Yurtdışı için eğer uzay havacılık diyosan çoğu firma vatandaşlık istiyor.GE vs hariç.Ama unutmamak lazım anabilim dalları aynı.Aynı bir aerodinami üzerine çalışan mühendis hem havacılıkta hemde otomativde hatta çok daha farklı alanlarda çalışabilir.(sadece örnek olsun diye verdim)Olay sadece savunma sanayi değil unutma bunu sakın.Lisans derecenı tamamladığın zaman master için gidebilirsin.Daha kolay olur eğer orda lisans okumazsan.Bir çok burs imkanı var kendine bir şşeyler kattığın,çabaladığın zaman gidebilirsin.

Yukarı Alt