Unipolar ve Bipolar Step Motor Arasındaki Fark Nedir?

sahinrulman

MB Üyesi
Kayıt
4 Kasım 2017
Mesajlar
13
Tepkiler
4
Yaş
33
Üniv
Ankara Gazi Üniversitesi
Step motor çalışmaları kontrol edilebilen bir elektrikli motordur. Adım motor olarak da bilinen step motorlara enerji verildikten sonra gerekli adımları step motor sürücü ile kontrol edebilirsiniz. Merkezi bir dişli etrafında bulunan dişli elektromıknatıslara oluşturulan manyetik alan içerisinde step motor dönüşünü sağlayarak şaft hareket ettirilir. Step motor içerisindeki bu manyetik alanı harekete geçirecek enerji verildikten sonra izlenilecek yok açısal değerler üzerinden sürücü vasıtasıyla motora aktarılarak çalışma gerçekleştirilir. Step motorlar kullanıldığı alana göre farklı özelliklerde çeşitlenir.

Step Motor Çeşitleri

Step motor çeşitleri, motorun iç yapısına göre değişiklik göstermektedir.
İki fazlı step motorlar
Unipolar step motorlar
Bipolar step motorlar
Sabit mıknatıslı step motorlar
Değişken relüktanslı step motorlar
Lineer step motorlar
Hibrit step motorlar

Unipolar step motorlar

Unipolar step motorların akım yönü tek yönlüdür. Her faz başına iki sargı bulunan unipolar motorda akım yönünü belirlemek için manyetik kutuplara ihtiyaç yoktur. Unipolar step motorda bulunan kabloların bir tanesi ortak uçludur. Sarım sayısının fazla olmasından dolayı unipolar step motorlarda yüksek tork değerlerine çıkmak mümkün değildir. Unipolar step motor kontrolleri diğer bipolar step motorlara göre daha kolaydır.

Bipolar step motorlar

Bipolar çift kutuplu olup iki yönlü olarak akım gerçekleştiren step motorlardır. Her faz için ayrı bir sürme gerçekleştirilen bipolar step motorlarda akım yönünü belirleyebilmek için manyetik kutbu kullanmalısınız. Ters yöne çevirmek istediğiniz zaman manyetik kutbu da ters çevirmeniz gerekecektir. Her faz başına iki kutbu bulunan bipolar step motorlarda ortak bir uç bulunmamaktadır. Bipolar step motorda kullanılan bobin sayısı unipolar step motora göre daha az olduğundan dolayı kalın bobinlerin kullanımı rahattır. Kalın bobinler kullanılarak da daha fazla akım alınabildiğinden dolayı yüksek tork değerlerine çıkabilmektedir.

Çalışmalarınız için ihtiyacınız olan 2 faz step motor, 3 faz step motor, hibrit step motorlara ve servo motor çeşitlerine Şahin Rulman güvencesiyle sahip olabilirsiniz. Step motor fiyat listemizden fiyatlarımızı inceleyerek kullanım alanınıza uygun olan step motoru satın alabilirsiniz.
 
Yukarı Alt