Uzaktan kontrol ile DC motor hız kontrolü

mak.muh

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
AİBÜ
Arkadaşlar uzaktan kontrol ile 2 adet veya daha fazla DC motorun hız kontrolünü yapmak istiyorum. Ancak bunu elektronik devre kartlarıyla yapmak yerine devreleri kendim baskı devre yöntemiyle yapmak istiyorum. Örneğin DC motor sürücülerini yapmak, uzaktan kontrol devresini yapmak vs vs... Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Önerileriniz nedir? Bunun helikopter gibi basit uzaktan kumandalı oyuncaklarda mümkün olduğunu fark ettim. Bunu nasıl yapabilirim? Elektroniğe epey bir merakım var. Ancak yol yordam bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Doğru yoldasınız. Tebrik ederim. Motor sürücü için bristolwatch a bakabilirsiniz.

ersinkecis

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Kıdemli Yazılım Geliştirme Uzmanı
Üniv
Anadolu + Erciyes
Arkadaşlar uzaktan kontrol ile 2 adet veya daha fazla DC motorun hız kontrolünü yapmak istiyorum. Ancak bunu elektronik devre kartlarıyla yapmak yerine devreleri kendim baskı devre yöntemiyle yapmak istiyorum. Örneğin DC motor sürücülerini yapmak, uzaktan kontrol devresini yapmak vs vs... Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Önerileriniz nedir? Bunun helikopter gibi basit uzaktan kumandalı oyuncaklarda mümkün olduğunu fark ettim. Bunu nasıl yapabilirim? Elektroniğe epey bir merakım var. Ancak yol yordam bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
hazır dc motor sürücü entegreleri var. bunları kendi PCB'nizde kullanabilirsiniz.
uzaktan kumanda için IR alıcı vericiler var. (tv kumandası gibi)
433 veya 434 mhz RF alıcı vericiler var.
2.4 ghz RF alıcı vericiler var.
BlueTooth alıcı vericiler var.
ESP8266 gibi WIFI ile çalışan chipler var. bunların hepsi kullanılabilir kumanda olarak.
BT ve WIFI ile calisan bir yapi olusturursanız cep telefonundan veya internet uzerinden kumanda imkani olur.
RF bir yapi olusturursaniz yakin mesafeden guclu bir alisveris mekanizmasi kurmus olursunuz.
IR bir yapi da haliyle en zayif olani. ancak daha yakin mesafeler icin (TV gibi, birkac metreden) kumanda icin olabilir.

Yukarı Alt