Uzaktan kontrol kodlama yardım

ahmetselcuktepe

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
Yakın Doğu Üniversitesi
Uzaktan kızılötesi ışınlarla veya akıllı telefonlarla kontrol kodlaması yapmak istiyorum hangi entegreleri ve kodları kullanmam gerekmektedir yardımcı olabilecek birisi var mı mesala uzaktan kumandalı araba kontrol paneli gibi buna benzer o kadar zor olmamalı... Yön gösterin ben araştırmasını yapabilirim sadece ufak bi yardım eli uzatılmasını istiyorum....

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Merhabalar

Dediğiniz olayı arduino ile yapabilirsiniz. Daha zor bir şekli ise pic ile yapılabilir. Uzaktan kumanda mantığı ise direk olarak alıcı ve verici anten katları kullanılarak yapılıyor. En basit ve örneklerini bolca bulabilceğin iş arduino.

Konu sahibi
Konu sahibi
ahmetselcuktepe

ahmetselcuktepe

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
Yakın Doğu Üniversitesi
Bilğilendirme için teşekkür ederim

ersinkecis

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Kıdemli Yazılım Geliştirme Uzmanı
Üniv
Anadolu + Erciyes
Uzaktan kızılötesi ışınlarla veya akıllı telefonlarla kontrol kodlaması yapmak istiyorum hangi entegreleri ve kodları kullanmam gerekmektedir yardımcı olabilecek birisi var mı mesala uzaktan kumandalı araba kontrol paneli gibi buna benzer o kadar zor olmamalı... Yön gösterin ben araştırmasını yapabilirim sadece ufak bi yardım eli uzatılmasını istiyorum....
ESP8266 ile wifi destekli yapabilirsin. cep telefonundan ve/veya herhangi bir internete bagli cihazdan yonetebilirsin.
ESP8266 çipleri kendi içinde basit bir web sayfasi olusturur. bu yuzden kullanici tarafi herhangi bir internet browser olabilir.

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Merhaba;
Yöneteceğiniz oluşum nedir? Kaç farklı komut göndermelisiniz? Ne kadar uzaktan göndermelisiniz? Komutu illa cep telefonu ile mi göndereceksiniz? Verici cihazın işletim sistemi nedir?
Uzaktan kumandalı araba yapmak istiyorum derseniz, ortalama 8 - 10 komut işimi görür derseniz, mesafe < 10 metre derseniz, Android cep telefonu derseniz, appinventor dan bluetooth programı yazıp basit bir kodlama ile arduino + BT modül derim.
100 farklı komut göndereceğim, mesafe de 10 km derseniz yukarıdaki çözüm bir işe yaramaz ;)
bize biraz daha ayrıntı verebilirseniz daha ayrıntılı cevap verebiliriz. cep telefonu şartı yoksa NRF24L01 de iş görebilir. Silabs'da da güzel ürünler mevcut. yok kızılötesi komut vermeliyim derseniz arduino + kızılötesi sensör derim. TV kumandası ile ışıkları açıp kapatayım gibi bir düşünüşte çok kolay ve faydalı olur.

gokmenevren

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Marmara Üniversitesi
kocakus yorumun için teşekkürler bende aydınlandım ^^

armagann

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv