"Yerli Otomobil" Neden Cadillac BLS'ye Bu Kadar Benziyor?

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Bugün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından tanıtılan yerli otomobilin Cadillac BLS modeline neden benzediği ve bu durum ile ilgili detayları sizlere aktarıyoruz.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından Twitter üzerinden fotoğraflar ve Anadolu Ajansı'nda yaptığı açıklamalar ile ilk yerli otomobilimizin prototip halini görmüştük. Sosyal medyada Cadillac BLS'ye benzerliği ile dikkat çeken bu prototip ile ilgili gelen yorumları da sizlere buradan aktarmıştık. Ancak bu durumda maalesef iki büyük hata bulunuyor;

1) Sayın Fikri Işık lansmanı çok hatalı bir şekilde yaptı. O aracın Cadillac BLS olduğu belirtilmeliydi. Halk bu benzerliği hatta direkt o aracın olduğunu görünce detayları bilmeyenler tarafından ağır eleştirilere maruz kalınmış oldu. Ki böylesine önemli bir lansmanın bu denli kötü yapılması asıl hata.

2) Tepki veren kesimin ise otomobil geliştirme aşamalarını bilmiyor olması. Ama öyle bir lansmandan sonra "işte yerli araç bu olacak" şeklindeki sunum yüzünden halkın direkt olarak "başka aracı yerli diye kakalayacaklar" algısını da haliyle normal karşılamak gerekli.

yerli otomobil.jpg

Evet, o görmüş olduğunuz araç Cadillac BLS'nin ta kendisi! Ama sadece iskelet ve iç dizayn olarak o araç olduğunu, artık üretim için start verileceği zaman bu kasa ile gelmeyeceğini belirtelim. Yani aracın kalbi diyebileceğimiz motor ve diğer aksamlar üretilip bir hazır kalıpta test edildi. O kalıp da Cadillac BLS olarak seçilmiş. Yani aslında bu aracın daha motor testi kısmındayız. Sonradan bir de kasa ve diğer teknoloji geliştirmeleri yapılacak.

Buradaki kamuflaj durumu ise bu sebeple. Aracın daha tasarım aşaması bitmiş bir üretimi olmadığı için Cadillac'ın motor ve diğer mekanik özellikleri değiştirilerek test ediliyor. Ancak Sayın Işık "daha tasarım aşamasında olduğu için ve detayları geliştirilmekte olan aracın belli olmaması için kamuflaj kullandık" gibi bir açıklaması da bu noktada ters düşüyor. Büyük ihtimalle araç tasarımlarında ilham olarak bu araç olacak ama bittiği zaman göreceğimiz yerli otomobil kesinlikle böyle bir tasarıma ve iç dizayna sahip otomobil olmayacak.

Yani sonuç olarak yerli otomobil olarak tanıtılan o üç arabanın motorları şu anda yerli. Dışına ve iç dizaynına aldanmayın. İlerleyen zamanlarda tasarım da oluşturulunca bunu daha güzel bir şekilde göreceğiz. Bir benzinli, bir dizel ve bir de elektrikli olmak üzere 3 aracımız olacak. Ama son kez ve ıslarla tekrar etme gereği duydum; "Gösterilen araçlar Cadillac BLS'nin içindeki motor ve aksamlar değiştirilmiş hali, aracın kasası ve içi de haliyle Cadillac'tır."

Kaynak
webtekno.com/otomobil/yerli-otomobil-cadillac-bls-h11435.html

mozyurt26

MB Üyesi
Tepkiler
15
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
İnşallah aracın kullanıldığı günleri de görmek nasip olur kendi adıma şahsen çok heyecanlıyım ,tasarım olarak da umarım güzel şeyler ortaya çıkar çünkü ilk gördüğümde beni de benzerliği açıkçası şaşırtmıştı. :) Uğraşanların emeğine sağlık Allah kolaylık versin .

polat

MB Üyesi
Tepkiler
12
Üniv
mardin artuklu ünv. elektronik
bilgi verdiğiniz için teşekkür edrim

byosmanli

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
kou
Motor üretmek o kadar kolaymı bircok bilindik firma motorlarnı belli firmalardan alırken bizim motor üretebilmemiz mütiş birşey. Aklım yalandır diyor ama yüregim keşke gercek olsa...

tmsh

MB Üyesi
Tepkiler
5
İnşallah gerçekten motor bizimdir. Yapılan iş gerçekten büyük bir iş. Buyuk dertlerimizden biri için gösterilen çaba beni mutlu etti. Ama Devrim'in başına gelenler ortadayken bakan neden seçim uğruna bu kadar çabasını riske attı anlamak zor. Maalesef bizde yapılan herşey parti gözüyle destekleniyor veya muhalif olunuyor.

Auwlano

Emre Y.
MB Üyesi
Tepkiler
12
Meslek
Social Engineering
Üniv
İnönü Üniversitesi
İlla ki benzer araçlar birbirine ama bence bunun farkına varılacağını düşünmüşlerdir vardır yine bir şey.

activeac

MB Üyesi
Tepkiler
1
ben hayatımda böyle saçma şey duymadım.. motorunu falandı kendileri yapılıyor da arabanın dış aksamını mı yapamıyacaklar?

hadi diyelim doğru motoru test ediyorlar.Peki bunu yerli araç ürettik diye lanse etmek nedir?
ha gerçi seçime 2 hafta var pardon tamam.

Kaan Karagöz

MB Üyesi
Tepkiler
0
Bazı çalışmalar ve testler yapıldığı açık ama keşke böyle gelişmeler siyasetten bağımsız olsa. Yapılan çalışmalar çok değerli olsa da zaten varolan bir kasaya kamuflaj yapmak ve içinin fotoğraflarını yerli arabamız diye paylaşmak bir o kadar yanlış.

Muhendis adayi

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Kirikkale universitesi
Cok guzel bi gelisme bend ebugun haberlerden duydum bu sayede benzinden tasarruf edebilicez elektrik sayesinde :)

burak3212

MB Üyesi
Tepkiler
2
Kendi geliştirdiğimiz ürünlerin bazı gelişimlere uğraması gerekeceği kesin gibi.

GökhanÇoban

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
otomotiv
Üniv
İnşallah kazanıcaz
ben hayatımda böyle saçma şey duymadım.. motorunu falandı kendileri yapılıyor da arabanın dış aksamını mı yapamıyacaklar?

hadi diyelim doğru motoru test ediyorlar.Peki bunu yerli araç ürettik diye lanse etmek nedir?
ha gerçi seçime 2 hafta var pardon tamam.

ramazann.63

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
otomotiv öğrencisi
Üniv
Dumlupınar Üniversitesi
Burada benzeyip benzememesi önemli değil. Ona bakarsanız Çinliler her haltı kopyalıyorlar. Ama kendileri üreterek kopyalıyorlar. Bizim bunu eleştirmemiz yerine kendimizle gurur duymamız gerekir. Olsun varsın benzesin... Made ın Turkey yazması yeterlidir.

atiati

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Dedekorkut Eğitim Enstitüsü
Yapılması gerekli en basitinden Anadol ve Devrim araçlarının yeni ve harika versiyonlarını yapabilirlerdi ki bu %100 yerli olur ve tartışmalar da yaşanmazdı.Yanlış mı?

Yukarı Alt