ytü. gemi mi marmara tek.fakültesi makine mi

sezermehmet

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Mekatronik Mühendisliği
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Merhabalar bu sene tercih yapacağım ortalama siralam40-50bin civari olancak gibi duruyor tercihlerimin arasında gazi mak.muhendisligi de var ancak orası teknoloji fak değil.Gemi insaati ve makineleri mezunu olanları mak.müh yaptigini duymustum .sizin fikirleriniz nedir?

vocalize

MB Üyesi
Tepkiler
8
Bu senin neyi istediğine bağlı anladığım kadarıyla makine istiyorsun ,gemi inşaatı ve makinelerinide teknik üniversite olduğu için istiyorsun ama makineyi seçmelisin çünkü gemi den mezun olup makine mühendisi etiketi kazanman çok zor hele bunca makine mühendisi varken ,gemicilik sektöründe makine mühendisi olmak istiyorsan gemiyi seçebilirsin ama başka sektörlerde düşünüyorsan bence makine okumalısın sonuçta bir fabrikaya gemi makinecisini şef olarak almazlar

Konu sahibi
Konu sahibi
S

sezermehmet

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Mekatronik Mühendisliği
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Evet cok doğru tahmin ettiniz yorumunuz için teşekkür ederim.Aslında çocukluktan beri hayalim di makine.Sürekli bozulmus oyuncakların içindeki parçaları söker ve yeni birşeyler yapmayı planlardim.Okulda bilim fuarlarina katlılirdim.Ancak bu eğitim sistemi yüzünden insanın hayatı iki sinava bağlı olmasi beni çok endişelendiriyor.Benim amacim teorik bilginin yanında deneyler projeler tasarımlar yaparak bu teorik bilgimi ezberden kurtararak kullanabilme becerisine sahip olmak.Ancak ygs sınavına hasta (grip) girdim ve istediğim başarıyı elde edemedim zaten bir sene daha hazırlanmistim(bu sene) o yüzdeben ortalama (Kesinlile kucumsemiyorum )bir üniversite(marmara gazi kocaeli ) dusunuyorum. ancak puanım tutsa bile muhendislik fak okumak tansa teknoloji fakültesini tercih etmeyi dusunuyorum çünkü benim yapım bu.Sizce bu bana avantaj mi deavantaj mi sağlar.
Yorumlariniz için çok teşekkür ederim.

vocalize

MB Üyesi
Tepkiler
8
Mühendislik fakültesi okuman daha iyi olabilir bir dönem teknoloji fakültesi mezunlarının imza hakkı yoktu sonra imza hakkı getirdiler ilerki zamanlarda bu ne olur bilemeyiz benim tercihim mühendislik fakültesi üzerine olurdu tabi sisteminde kolay kolay değişeceğini zannetmiyorum teknolojide okuyabilirsin pratikte ve stajlarda bir adım daha öndedir

Konu sahibi
Konu sahibi
S

sezermehmet

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Mekatronik Mühendisliği
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Evet anladım ne demek istediğinizi peki marmara ve gazi hakkında ne düşünüyor sunuz?

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
@sezermehmet Merhaba,
Kararsız kalmış arkadaşlarımızın iyi bir araştırma yaptıklarını düşünmüyorum. Neyi sevdikleri konusunda da kendilerini bilmediklerini düşünüyorum. Umarım güzel bir araştırma yapmışsındır.

Benim gönlüm tabi ki de YTÜ den yana. Sebebi teknik üniversite olması. Tabi başlıkta yazan bölümler konusunda senin sevdiğin alana bağlı.

Ben olsam gider yeni bir defter alırdım ve bütün mühendislikleri yazardım. Zamanın bol zaten. Hepsi için belli sayfalar ayırırdım. Başlardım araştırmaya bu ne iş yapar, iş imkanı ne, genelde gelecekleri nasıl, nerde çalışmayı planlıyorsun, orada ne iş yaparlar, mühendis olarak mı çalışırlar, alanları neler, ben ne yapabilirim.

Üniversiteler için, hangi üniversite teknik ve normal arasında ki fark. Mühendislik ve teknoloji arasında ki fark. Hangi dersler veriliyor. Üniversitenin yorumları nasıl. Mezunları nerelerde çalışıyor. İş imkanları. Hocaları. Kampüsü yorucu mu? Hava şartları, yol, yemek, barınak.

Bunlar hep tecrübe ile sabit. Okuyan adamın derdi olmayacak. Tek derdi eğitim olmalı. Gezmeye gitmiyor. Bunların hep araştırılması gerekiyor. Gideceği yerin insanları nasıl. Sen ne tür insanları seviyorsun. Bunlar önemli.

Kardeşim umarım güzel bir karar verirsin. Çok önemli bir karar aşamasındasın araştırmaktan kaçınma. Önemli olan üniversite değil senin sevdiğin, mutlu olduğun ve gelişeceğin bir iş ortamı.

Eğitim kadar eğlence de önemli. Ama eğitim çok önemli.
Başarılar umarım güzel yerlerde olursun. Bol bol oku.

Dikkat: Ne olursa olsun, karar sizindir. Hiç bir şekilde hayatınıza müdahale etmiş gibi olmak istemiyorum. Sadece tavsiyedir.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

sezermehmet

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Mekatronik Mühendisliği
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Bilgileriniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Dediğiniz gibi araştırmaya başladım forumlardan üniversite gruplarindan Linkedin den ve pek çok bilgi aldım.Her şey için teşekkür ederim.

Yukarı Alt