Yüksek Lisans Niçin Yapılır

MerveIsyar

Makina Mühendisi
MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makina Mühendisi
Üniv
Harran Üniversitesi
Merhaba arkadaşlar,
2017 yılında Harran Üniversitesinden mezun oldum.Şuan Ankara'da bir firmada çalışıyorum. Yüksek lisans yapmak ve kendimi geliştirmek istiyorum. Ama yüksek lisansı hangi alanda yapacağıma karar veremedim bu konuda tecrübesizim. Yüksek lisans tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Keyifli günler dilerim. :)

makineogrenci

MB Üyesi
Tepkiler
9
Yüksek lisans niçin yapılır? Akademisyenlik için mi yoksa başka avanatjları da var mı cidden bilmedimğim için soruyorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
MerveIsyar

MerveIsyar

Makina Mühendisi
MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makina Mühendisi
Üniv
Harran Üniversitesi
Akademisyenlik istiyorsan ben şu alanda yükseleceğim dersen ve düşüncen bir tezin varsa bunu geliştirip insanlığa sunmak istiyorsan akademisyenlik için yüksek lisans yapabilirsin. Ama iş alanında yine daha donanımlı bir alanda bilgili olmak istiyorsan iş alanı içinde yüksek lisans yapabilirsin. Benim amacım bir alanda daha detaylı bilgili ve alanında uzman olmak istiyorum. Okulda kalmayı düşünür müyüm şuan da bilmiyorum :)

Mavi

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Computer Science Engineering
Üniv
Gebze Technical University
Yüksek lisans niçin yapılır? Akademisyenlik için mi yoksa başka avanatjları da var mı cidden bilmedimğim için soruyorum.
Bahsettiğiniz iki konu için de yüksek lisans(master) yapılabilir. Ancak bana kalırsa master'ın asıl güzelliği bir konu hakkında derinlikli bilgi sahibi olmanızdır.

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Merhaba arkadaşlar,
2017 yılında Harran Üniversitesinden mezun oldum.Şuan Ankara'da bir firmada çalışıyorum. Yüksek lisans yapmak ve kendimi geliştirmek istiyorum. Ama yüksek lisansı hangi alanda yapacağıma karar veremedim bu konuda tecrübesizim. Yüksek lisans tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Keyifli günler dilerim. :)
Alanınız hakkında bilgim yok ama master yapan birisi olarak cevap vermem gerekirse dalınız da sizi meraklandıran ve heyecanlandıran konu veya konulara yönelmeniz de fayda var diye düşünüyorum. İkinci alternatif olarak ise şuan çalıştığınız şirketteki pozisyonunuzun sorumlu olduğu konu hakkında da çalışma yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.
Selamlar
Kolay gelsin.

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Y.lisans için değil doktora için hedef koy, y.lisans yaptıktan 5 yıl sonra doktora yapsaydım iyi olacaktı diyeceksin.

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
İlgi duyduğunuz alanda yapmakta fayda var. Bir Makina Mühendisi olarak, Makina Mühendisliği alanında yapamıyorsanız hiç değilse disiplinler arası Malzeme Bilimi ve Mühendisliği alanında yapabilirsiniz. Ancak sürecin size hem zevkli hemde iştah verecek şekilde ilerlemesini istiyorsanız sonuna kadar ilginizin olduğu alanda ve ilginizin olduğu konuda bir çalışma yürütmenizi tavsiye edebilirim.

Konu sahibi
Konu sahibi
MerveIsyar

MerveIsyar

Makina Mühendisi
MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makina Mühendisi
Üniv
Harran Üniversitesi