Yuksek lisansin yaninda kod yazarak para kazanmak

bluesky

MB Üyesi
Tepkiler
2
Merhaba arkadaslar,

Bilgisayar muhendisliginden bu sene mezun oldum. Hayatima akadamik olarak devam etmek istiyorum. Yuksege basladim fakat en azindan harclik olabilecek kadar paraya ihtiyacim var. Bir sirkete part time girmek su an icin pek cazip gelmiyor (not: yuksek lisansimi ihmal etmek istemiyorum, devamsizlik vs yaparak) bu yuzden kod yazmayi da sevdigim icin internetten, kendi zaman esnekligime gore az cok para kazanmak istiyorum. Bu noktada tecrubeli arkadaslarin ciddi tavsiyelerine ihtiyacim var. Arastirma gorevlisi olarak kadro alana kadar az cok gecinebilmem gerekiyor :)

not: - Java, Python, SQL (iyi seviyede) - C, C++, C# - ASP.NET, MVC Framework, Html, Css (orta seviyede) Simdiden tesekkurler

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Mobil app yapabilirsiniz, bu uygulamalara admob ekleyerek gelir elden elde edebilirsiniz. Ayda 4, 5 bin tl kazanan arkadaşlarım var. Veya niche ingilizce veya almanca site açarak adsense üzerinden gelir sağlayabilirsiniz.

İlla başkasına çalışacağım da derseniz bir kaç site var aracılık yapan. Buralarda özgür çalışabilirsiniz.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

bluesky

MB Üyesi
Tepkiler
2
Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim.

Adsense uzerinden gelir saglamak pek cazip gelmiyor. Mobil app olabilir fakat denemedigim bir alan ve cok ilgim oldugu soylenemez (baska cozum bulmazsam yine deneyebilirim, hem birseyler ogrenmis olurum). Aracilik yapan siteler hakkinda biraz bilgi verebilir misiniz?

Not: Java applet hakkinda bilgim var, ufak tefek seyler yapmistim. Acaba bunlari kullanabilir miyim mobil app icin?

Son düzenleme:

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim.

Adsense uzerinden gelir saglamak pek cazip gelmiyor. Mobil app olabilir fakat denemedigim bir alan ve cok ilgim oldugu soylenemez (baska cozum bulmazsam yine deneyebilirim, hem birseyler ogrenmis olurum). Aracilik yapan siteler hakkinda biraz bilgi verebilir misiniz?

Not: Java applet hakkinda bilgim var, ufak tefek seyler yapmistim. Acaba bunlari kullanabilir miyim mobil app icin?
Aracılık yapan sitelerden kastım "Freelance iş ilanları" olan siteler. Türkçe yeni sitelerde açıldı. Burada iş veren iş veriyor, siz uzmanlar işi alıyor, tamamlayıp ve teslim ediyorsunuz. Havuz var. İş veren ödemeyi havuza yapıyor, işi teslim alınca bildirimde bulunuyor ve para sizin hesaba geçiyor. Yine eski forumlar vs var. Ufak bir araştırma ile bu siteleri bulabilirsiniz. Tabi zorlukları da var. İnternet ortamı sonuçta :) Benim alanım çok farklı bir alan olmasına rağmen zamanında baya uğraşmıştım. Web tasarım, seo, hostingcilik vs. Şuan sadece sabit müşterilerime danışmanlık yapıyorum. Aslında hep yazılımcı olmak istemişimdir ama ailem başka yönde yönlendirmişti. Sadece fobi olarak kaldı. vs vs

Bilgisayar mühendisi olan sizsiniz siz daha iyi bilirsiniz. Genelde html5 ile yapılıp webview çekiyorlardı.

Yine Unity ile mobil oyunlar yapabilirsiniz. C#, JavaScript, Boo dillerinden birini ve birkaç modelleme bilgisini öğrenip oyun geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Mobil app için önce fikir gerekli, oda zor gelen bir şey.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

bluesky

MB Üyesi
Tepkiler
2
Aracılık yapan sitelerden kastım "Freelance iş ilanları" olan siteler. Türkçe yeni sitelerde açıldı. Burada iş veren iş veriyor, siz uzmanlar işi alıyor, tamamlayıp ve teslim ediyorsunuz. Havuz var. İş veren ödemeyi havuza yapıyor, işi teslim alınca bildirimde bulunuyor ve para sizin hesaba geçiyor. Yine eski forumlar vs var. Ufak bir araştırma ile bu siteleri bulabilirsiniz.
ben biraz daha arastirayim, hatta buldugum bilgileri de konu devaminda paylasayim, baskalarinin da belki isine yarar.

Genelde html5 ile yapılıp webview çekiyorlardı. Yine Unity ile mobil oyunlar yapabilirsiniz. C#, JavaScript, Boo dillerinden birini ve birkaç modelleme bilgisini öğrenip oyun geliştirmeye başlayabilirsiniz. Mobil app için önce fikir gerekli, oda zor gelen bir şey.
Fikirler geliyor az cok :) Kafamda birkac sey var, ama baslangic icin sanirim applet ile deneyecegim. Olmazsa dediginiz yontemlere de bir basvururum.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Merhaba, yüksek lisans konusunda aksatmamanız daha doğru olur, akademik devam edeceğiniz için. Şunu söylemekte fayda var ki, ben bil. Müh. son sınıf öğrencisiyim şuanda ve bir şirkette çalışıyorum. Ben bireysel olarak projeler yapmaktan kaçınıyorum. Belki para kazanacaksınız diye tatlı gelebilir ama bir zaman sonra çok vaktinizi ayırmak zorunda kalırsınız. Ben projeyi yaptıktan sonra tamam benden çıktı gibi bir durumun yok. Sürekli bakım, sürekli ihtiyaç, yenilikler vs vs gibi. Bundan dolayıdır ki benim size tavsiyem, akademik hayatınıza öncelik verip kendinize ait bir şeyler planlamanız. Başkalarına yazmanız yerine bol bol kitaplar okuyarak alanınız ile ilgili proje geliştire bilirsiniz. Yazılım gibi bir nimet var iken insanlarda ki bu e-ticaret hastalığını anlamış değilim. Piyasada bir sürü insan var. Bence oturup ne yapabilirim diyerek ortaya bir proje çıkarmanız.

Bu askeri, sağlık vs önemli sistemlere yazılım geliştire bilirsiniz. İki yıl oturup algoritmalar çıkarmanız sizin yararınıza. Algoritmanız hazır olsun emin olsun ekip işi kolay. Bir şekilde çevrenizde bulursunuz. :)

Not olarak söylemek isterim ki, kendi görüşümü dile getirdim. Bu yoruma göre hareket etmemeniz beni mutlu eder :) Sadece planlarınızı yaparken bu da bir köşede dursun. Size uygun olduğunu düşünürseniz devam edersiniz.

Hayatınız da başarılar dilerim. Umarım iyi bir eğitimci olursunuz.

OGB

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
Mobil app bence de mantıklı,kod yazmayı seviyorsan bence bir denemelisin

Yukarı Alt