Zincir Dişli ve Zincir seçminde dikkat edilmesi gereken unsurlar.

OzcanOzaltin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erciyes Üniversitesi
İyi günler arkadaşlar ben bir proje yapıyorum ve yaptığım projede aracımda tekerlerde palet kullanmam gerek. Ben palet kullanmak yerine kulaklı zincir kullanmayı uygun gördüm. Şu anki tasarımımda teker yarı çapım 90 mm tabiki daha tasarım aşamasında olduğum için değişiklikler yapabilirim. 2 sıra kulaklı zincir kullanıp aralarına bağlantı atmayı düşünüyorum. Bu tekerde 90 mm için nasıl bir zincir dişli kullanmayım ve kullandığım zincir dişliye uygun kulaklı zincir seçimini nasıl yaparım?
internetten araştırdım ve zincir ölçüleri için bunu buldum
ayrıca kulaklı zincir içinse
Tek Sıralı Zincirler.jpg

şunu buldum. Sizce nasıl yapmalyım zincir ve dişli seçimini?

2018-03-19_19-14-44.jpg

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
kolay palet yapımı için buraya bakabilirsiniz. ürünler sayfası zaten gerekli her türlü bilgiyi vermiş. zincir kopma yüküne göre değerlendirebilirsiniz. zincir kopma yükünü en az %20 - %25 fazla hesaplamakta fayda var. zamanla eklemek istediğiniz birşeyler olacak ise daha da fazla hesaplamak sorunları baştan çözer...

Konu sahibi
Konu sahibi
OzcanOzaltin

OzcanOzaltin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erciyes Üniversitesi
burdaki sistem güzel ve kolay ama zeminde ilerlerken yada 45 derecelk bir açı ile yukarı çıkarken kayma olabilir ayrıca bunun hesaplarını yapamam. daha önceki araştırmamda buluğum güzel bir zincir dişli var.
resmi burda kırmıızı ile şaretlediğim:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Burdaki seçimim için gerekli çapıı max 180mm, min 140 mm olan zincir dşliyi nasl seçicem?

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
benim kafam mı durdu yoksa 180 mm çaplı zincir mi bakıyorsunuz? 180 mm = 18 cm ?

Konu sahibi
Konu sahibi
OzcanOzaltin

OzcanOzaltin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Haha :))
Zincir dişlinin çapı 18 cm olacak. galiba anlatımımda sorun var. Soldworksde bunun toolbox'ını buldum kullanışlı bir şeyzincir.png

istediğiniz boyutlarda zincir ve zincir dişliyi size standartlarına uygun olarak verriyor :))

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
her zincire uygun dişliyi bulabilirsiniz. o noktada problem olacağını sanmıyorum. siz uygun zinciri seçin yeter ki :)

bir önceki notta kayma olabilir demişsiniz. kaymayı engellemek çok kolay. eski bir araç tekerleğini uygun şekillerde keserek sorunu çözmek mümkün...

Konu sahibi
Konu sahibi
OzcanOzaltin

OzcanOzaltin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erciyes Üniversitesi
kulaklı zincir düşünüyordum vaz geçtim şimdi zincir dişli olarak DIN 8192 - A100Z04 -- 100SA10N kullanmayıı düşünüyorum bisiklet zincirine uyumluymuş. zincir olarakda bisiklet zinciri kullanıcam 3 sıra olarak. dün kulaklıı zincir kullanmayı düşünüyordum işimi çok kolaylaştıracakdı. bir tanesinin teknik çizimni yapmıştım bayağı uğraştrmıştı. ama o teknk çizimde sadece kulak ölçüleri vard zincirin ölçüleri yoktu. tekrar kulaklı zincirleri araştırıcam. bildiğiniz varsa önerebilirsiniz.

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Kulakli zincir kolay olacaksa neden vazgectiniz? Mutlaka muadil bid urun vardir.

Konu sahibi
Konu sahibi
OzcanOzaltin

OzcanOzaltin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erciyes Üniversitesi
bi firmayla konuşştum uygun boyutlarda hem kulaklı dişli hemde zincir dişli üretiyorlar. ölçüleri önderdm onlar her şeyi halledecek.
ihtiyacı olan arkadaşlar için iletişim adresi: 05413791116

Yukarı Alt