Arama Sonuçları

1. B

Amerikan doları neden değerlendi?

Arkadaslar, ingiltere'de sanayi devrimi nasil ortaya çikmis? Buhar makinesi sanki daha evvelden bilinmiyor muydu? Osmanli'da ilk uçan insan Hazarfen Ahmet Celebi niye yasak yedi? Orta çag 'da yenilikler, buluslar feodal sistemin agalari tarafindan hep engellenmistir. Roma Imparatorlugu...
  2. B

Zamanda Yolculuk

Bugün portalda güzel bir konu paylaşıldı. Konuya yorumu burdan yazmak istedim. Zamanda yolculuk mümkündür. Şu ana kadar 4 boyutlu dünyamızda bilinen en yüksek hız ışık hızıdır. Işık hızı zamana en yakın hızdır ancak zaman ışıktan daha hızlıdır. Zamanın hızına yaklaştığımız için ışık hızına...
  3. B

Banknotun İcadı Bankacılığın Başlangıcı

Ben insanların iinançlarına saygılıyımdır. Hele ki senin gibi araştıran sorgulayan bir müslüman zaten baş tacı. Ne güzel faiz haram ise nasıl başa çıkabiliriz diye düşünüyor, forumlarda tartışıyorsun. Senin soruna verecek olduğum cevap subjektif olacaktır. Herkes katılmayabilir. Faizin...
  4. B

Nükleer santraller gerekli mi?

Fransa'da nükleer enerji ciddi olarak sorgulaniyor, çünkü nükleer atıklar toprağın derinliklerine gömülüyor, tarım arazilerinin etkilendiğine dair rivayetler var. Bu konuda çelişkili bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Fosil yakıt çevreyi kirletiyor diye sehirlere tramvay yapılıyor...
  5. B

Dostum ben din tartışmasına girmek istemiyorum, insanları, devletleri müslüman olan veya olmayan diye ayırt etmem. Hümanist olduğumdan dolayı ırk ayrımına da karşıyım. Din kişiye özeldir, bunu genelleştirmek işin siyasetidir. Herkes kutsal kitabı okur herkes başka anlar, imamlar din alimleri...
  6. B

Sorduğun soru içinde cevabını barındırıyor. Diyorsun ki, madem bankacılık bukadar karlı cazip niçin hükümetler bu gücü özel sektöre devrediyor. Tekel, ülkenin en karlı kuruluşuyken niçin özelleştirildi, yine aynı felsefe. Çünkü dünyayı kapitalizm yönetir, devletler geçicidir kalıcı olan...
  7. B

Hocam sorunun cevabını bu linkte vermeye çalıştım https://www.muhendisbeyinler.net/forum/konu/banknotun-icadi-bankaciligin-baslangici.254/
  8. B

Bankacılık banknotun icadıyla başladı. Banknot nasıl icad edildi kısaca anlatayım. Coğrafi keşifler boyu yeni kıtalardan Avrupa'ya denizciler sürekli değerli maden taşıdılar. Cepte taşınmaz evde saklanmaz, haliyle bu işi yapan sarraflara teslim ettiler ve karşılığında belge aldılar. İşte bu...
  9. B

Ben senin "ağzında su taşıyan karınca" örneğini bir siyasal partiye üye olurken açıklamada yazmıştım. Niyetim forumda siyaset yapmak değil ama konu dolana dolana o noktaya geldi. Üye olduğum parti baraj altı, meclise girme şansı da yok gibi bişey ama tarafım belli olsun demiştim. İnsanların...
  10. B

Ben de senin gibi düsündüm, röpörtajin gerçekligine inanmiyorum ama geçtigimiz senelerde belki duymussundur Amerikali meshur bir ekonomistin itiraflari gezdi internette. Belgesel olarak paylasildi adi aklima gelmiyor suan. Orda da benzer itiraflar vardi. Sonuçta ben anlatilanlarin dogru oldugunu...
  11. B

haberiumturk.com/m/?id=8044 bu röpörtajın gerçekliğine inanmasam da anlatılanların doğru olduğunu düşünüyorum
  12. B

Ben bırakalım kursunlar demiyorum, zaten kuracaklar, İsmet İnönü'den Süleyman Demirel'e, Tansu Çiller'e o zamanlardan bugünkü hükümete kadar kim geldiyse bu projeye çalışıyor. Çanakkale savaşının kazananı yoktur. Bunu ben değil, Mustafa Kemal söylemiştir. 500 bin kişinin öldüğü bir savaşın...
  13. B

Sorularını gayet iyi anlıyorum, yukarda bahsettiğim gibi yazı zaten uzun oldu daha da uzatmıyım diye bazı açıklamaları atladım sanırım. Geçmiş dönem imparatorluklarını bugünün imparatoruyla karşılaştırmak için yazdım. Daha açık bir anlatımla, üniversitede İngiliz bir hoca uluslararası ticaret...
  14. B

Fetih kelimesinin bati dillerindeki karsiligi occupation olabilir, dil bilimcisi degilim. Ele geçirmek anlaminda kullandim. Yazi uzun oldu farkindayim, aslinda konu kitaplik bir konu, öyle bir makale ile anlatilcak kadar basit degil, ben özetlemeye çalistim ona ragmen bu kadar uzun oldu. Bu...
  15. B

Amerikan doları neden değerlendiğini bir başka yazıda paylaşacağımı yazmıştım. Sözümüzde duralım. Konu o kadar basit bir konu değil. Değerlendirmeyi yaparken siyasal ve ideolojik bakış açılarını da konuşmakta yarar var. Öncelikle hiç bir şekilde yazının amacı bir Amerikan düşmanlığı değildir...
  16. B

Türk Lirasi Faizi sizce yüksek mi?

Jeofizikçi arkadas, bugün dünyada 1 tane para vardir. O da dolar. Geri kalan hemen hemen tüm paralar (konvertible paralar) dolara endekslidir. Dolarin üretimini FED yapar, bu da özel bir sirkettir. Bir latin amerika ülkesini düsünelim. Nasil bu ülkenin kaynaklari Amerika'ya gider? Sicak para...
  17. B

Nedir bu finans sistemi? Milyonlarca insanin çalistigi, hemen hemen herkesin takim elbise giyinip heyecan içinde alip sattigi, zengin oldugu, aslinda hiç birsey üretmeden üzerimizdeki kiyafetlerden, evinizdeki esyalara, yediginiz her lokma gidada yüzlerce hatta binlerce isçinin alin teri varken...
  18. B

Bir paranin degeri, ileriye dönük beklentilerle olusur. Buradaki en sık kullanilan kriter dis ticaret dengesidir. Bazi ülkeler dis ticaret açigi verdiklerinde paralarinin degeri erimesin diye faiz oranlarini arttirirlar. Türkiye'de ki kroniklesmis uygulama bundan ibarettir. Dis ticarette açik...
  19. B

Web Tasarim Seo

Herkese merhaba, mühendisbeyinler'i uzun süredir facebook'dan begenerek takip ediyorum. Suana kadar yapilan bilgi paylasimi, ortaya konulan emek taktir edilmeyecek gibi degil. Ben kendi çapinda bir webmaster'im. Web piyasasinda güncel bilgi çok degerli. Burda ismini vermemin uygun olmayacagi...
Yukarı Alt