25 yaşında bilgisayar mühendisliği.

HollowKnight

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Yok
Üniv
Yok
Arkadaşlar merhaba, ben daha önce okuduğum ve sevmediğim bir bölümü bıraktım ve şimdide askere gideceğim. Askerden gelip sınavı kazanıp okula gidersem eğer gittiğim sene kasımda 25 yaşına girmiş ve 4 senede bitirirsem mezun olduğumda 29 olmama 6 ay kalmış oluyor. Hazırlıkta olmaması adına selçuk yazmayı düşünüyorum. Daha yükseğini kazananileceğimi düşünmüyorum. Malum her sene sıralamalar 30k 30k artıyor güzel ülkemde ve ben seneye girene kadar bi' 40 50k daha yükseleceği için en fazla burayı tutturabilirim. Selçuk tutmasa bile Kayseri Üni gibi iyi olmayan yerlerden kendi çabalarımla deneyim elde edebilir miyim? 2 sene önce aynı netlerle 100k bandında olan uniler ile seneye olacak unilerin arasında çok büyük bir fark var ve o yüzden en azindan selçuk kazanabilmek istiyorum. 2 sene önce erü 120k bandında iken seneye Kayseri Universitesi gibi yeni açılmış okullar ve daha kötüleri o aralıkta olacaklar.

Selçuk gibi bir yerde 25 yaşında başlamak için çok geç mi sizce? Deneyim kazanıp araya kapatabilir miyim? Ya da şöyle söyleyeyim 26 yaşında ikinci sınıfı okuyan birisini şirketler staja bile alır mı?

Hayatımın okul hayatımda kötü geçerse eğer 10 senesini kaybetmiş olacağım ama hem kendimi bu meslekten başka bir meslekte düşünemiyorum hemde başka hiçbir şeyede vasfım yok. Bunu okumasamda yapacak bir mesleğim yok elimde yani. Madem mecbursun "neden soruyorsun?" Diyeceksiniz, şimdiden orta yaş sendromuna girdim resmen ve içim içimi yiyor bir cevap alabilmek zorunda hissediyorum kendimi ve benzer konular ile ilgili bulabildiğim başlıklar 2017 senesine filan ait hep O zamanlarda patlayan bilgisayar mühendisliğinden ötürü de güncel bir konu açıp piyasanın şu an ki durumu sormak istedim.

Cevaplarınız için teşekkürler.

ifsygn

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
İnşaat Müh.
Üniv
İstanbul Teknik Üniversitesi
Hollow Knight kardeşim, yazılımcı olmak için 4 sene bilgisayar mühendisliği okumak zorunda değilsin.
İyi hocalardan iyi eğitimler alırsan sen de yazılımcı olabilirsin.

Yaşın daha genç üniversiteye giderek de bu işi yapabilirsin. Üniversiteye gidersen kendini geliştirmek için çevresel etkiler seni tetikleyecektir.

Yazılım yabancı dil öğrenmek gibi bir şey. Sözel zekası olan bir insanın almanca öğrenmesiyle, sayısal zekası olan birisinin yazılım öğrenmesi arasında bir zorluk farkı yok bana kalırsa.

Yine aynı şekilde üniversite ile kendi başına öğrenmeyi de bu şekilde kıyaslayabilirsin.
İngiliz dili ve edebiyatı okuyan bir insanla, ingilizce kursuna giden bir insan ve ingilizceyi kendi çalışarak öğrenmiş bir insan arasında farklar vardır.

Benim tavsiyem seni besleyecek bir çevreye sahip değilsen üniversiteye git.
Kendini tek başına işe koşabilen bir insansan, tuttuğunu koparan bir insansan kendin de öğrenebilirsin.
----
Bu çağda bilgiye ulaşmak çok kolay. Farkında olunması gereken bir gerçek şu ki:
Öğrenciler bilgiye kendi başına ulaşabiliyor mu?
Öğrenciler bilgiyi kendi başlarına öğrenebiliyor mu?
Öğrenciler bilgiyi kendi başlarına uygulayabiliyor mu?
Öğrenciler kendilerini göstermede ne kadar iyiler? Kendi yeteneklerini kanıtlamada ne kadar iyiler?
vs...

Bu gibi sorularla sana üniversitenin sağladığı faydaları analiz edebilirsin.
Eğer kendi başına bunları daha iyi yapabileceksen üniversite senin için zaman kaybıdır.

Nitekim Steve Jobs veya bir çok girişimci de üniversiteyi bırakmaları gerektiğini farkedip, kendilerini işe koşan yine kendileri olmuşlardır.
Fakat herkes o kadar bilgiye aç ve o kadar enerjisini, psikolojisini güçlü ve dinamik tutup sabah akşam bir hedefe kendini yöneltemiyor.
Bazılarımızın da maddi manevi eksiklikleri buna engel oluyor.
----

Aslında ulaşmak istediğin hedefe bir çok farklı yoldan ulaşabilirsin kısıtlar (constraints) bu konuda tamamen senin elindekilere bağlı.
Hangi durumda olursan ol, bulunduğun konumda yapabileceklerinin en iyisi yapmaya çalış ve kararını o şekilde ver.

Örnek verecek olursam:
1-) Türkiye içinde bir üniversiteye gitmek (Burslu-Burssuz) - (4 Sene) - (Teknik Bilgi Yeterli) (Yazılım Bilgisi Orta)
2-) Yurtdışında bir üniversiteye gitmek (Paralı) - (4 Sene) - (Teknik Bilgi Yeterli) (Yazılım Bilgisi Orta)
3-) Sağlam bir eğitim alarak (3000 - 10000 TL) - (1 Sene) - (Teknik Bilgi Eksik) ( Yazılım Bilgisi Orta)
4-) Udemy gibi platformlarda eğitim alarak (200-300 TL) (1 Sene) (Teknik Bilgi Eksik) ( Yazılım Bilgisi Eksik)
5-) Tamamen ücretsiz platformlardan yararlanarak (1 Sene) (Teknik Bilgi Eksik) ( Yazılım Bilgisi Eksik)

Bu örnek verdiğim değerler tamamen ortam ve kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ama bu şekilde seçenekleri (yolları) arttırarak gitmek istediğin hedefe sana en iyi uyan şekilde devam edebilirsin.

Kendini üniversiteye bağlı kılmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Aynı hatayı 2. kez yapma. Güç senin elinde. Başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
H

HollowKnight

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Yok
Üniv
Yok
Hollow Knight kardeşim, yazılımcı olmak için 4 sene bilgisayar mühendisliği okumak zorunda değilsin.
İyi hocalardan iyi eğitimler alırsan sen de yazılımcı olabilirsin.

Yaşın daha genç üniversiteye giderek de bu işi yapabilirsin. Üniversiteye gidersen kendini geliştirmek için çevresel etkiler seni tetikleyecektir.

Yazılım yabancı dil öğrenmek gibi bir şey. Sözel zekası olan bir insanın almanca öğrenmesiyle, sayısal zekası olan birisinin yazılım öğrenmesi arasında bir zorluk farkı yok bana kalırsa.

Yine aynı şekilde üniversite ile kendi başına öğrenmeyi de bu şekilde kıyaslayabilirsin.
İngiliz dili ve edebiyatı okuyan bir insanla, ingilizce kursuna giden bir insan ve ingilizceyi kendi çalışarak öğrenmiş bir insan arasında farklar vardır.

Benim tavsiyem seni besleyecek bir çevreye sahip değilsen üniversiteye git.
Kendini tek başına işe koşabilen bir insansan, tuttuğunu koparan bir insansan kendin de öğrenebilirsin.
----
Bu çağda bilgiye ulaşmak çok kolay. Farkında olunması gereken bir gerçek şu ki:
Öğrenciler bilgiye kendi başına ulaşabiliyor mu?
Öğrenciler bilgiyi kendi başlarına öğrenebiliyor mu?
Öğrenciler bilgiyi kendi başlarına uygulayabiliyor mu?
Öğrenciler kendilerini göstermede ne kadar iyiler? Kendi yeteneklerini kanıtlamada ne kadar iyiler?
vs...

Bu gibi sorularla sana üniversitenin sağladığı faydaları analiz edebilirsin.
Eğer kendi başına bunları daha iyi yapabileceksen üniversite senin için zaman kaybıdır.

Nitekim Steve Jobs veya bir çok girişimci de üniversiteyi bırakmaları gerektiğini farkedip, kendilerini işe koşan yine kendileri olmuşlardır.
Fakat herkes o kadar bilgiye aç ve o kadar enerjisini, psikolojisini güçlü ve dinamik tutup sabah akşam bir hedefe kendini yöneltemiyor.
Bazılarımızın da maddi manevi eksiklikleri buna engel oluyor.
----

Aslında ulaşmak istediğin hedefe bir çok farklı yoldan ulaşabilirsin kısıtlar (constraints) bu konuda tamamen senin elindekilere bağlı.
Hangi durumda olursan ol, bulunduğun konumda yapabileceklerinin en iyisi yapmaya çalış ve kararını o şekilde ver.

Örnek verecek olursam:
1-) Türkiye içinde bir üniversiteye gitmek (Burslu-Burssuz) - (4 Sene) - (Teknik Bilgi Yeterli) (Yazılım Bilgisi Orta)
2-) Yurtdışında bir üniversiteye gitmek (Paralı) - (4 Sene) - (Teknik Bilgi Yeterli) (Yazılım Bilgisi Orta)
3-) Sağlam bir eğitim alarak (3000 - 10000 TL) - (1 Sene) - (Teknik Bilgi Eksik) ( Yazılım Bilgisi Orta)
4-) Udemy gibi platformlarda eğitim alarak (200-300 TL) (1 Sene) (Teknik Bilgi Eksik) ( Yazılım Bilgisi Eksik)
5-) Tamamen ücretsiz platformlardan yararlanarak (1 Sene) (Teknik Bilgi Eksik) ( Yazılım Bilgisi Eksik)

Bu örnek verdiğim değerler tamamen ortam ve kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ama bu şekilde seçenekleri (yolları) arttırarak gitmek istediğin hedefe sana en iyi uyan şekilde devam edebilirsin.

Kendini üniversiteye bağlı kılmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Aynı hatayı 2. kez yapma. Güç senin elinde. Başarılar dilerim.
Hocam 3 gündür araştırmaktan bir hal oldum. Bölüm ve iş hayatının zorluğundan o kadar bahsediyorlar ki. Gitmeyi istememin tek sebebi yapabileceğim başka bir şey olmacadığını düşünmemem idi ama şimdi bunuda yapamayacağımı düşünüyorum. Psikolojim o iş ve okul temposunu kaldırır mı bilmiyorum. Selçuk ve Kayseri üniversitesinde de hazırlık olduğunu öğrenmemde ayrı bitirdi beni yani. Ben ortam olarak ve meslek olarak seveceğimi düşünüyordum duyduklarımdan ama zorlukları duydukça geri vites yapıyorum demek ki bu mesleğe bir sevgi ve ilgide beslemiyorum. 10 senedir pc basında olmak ile mühendisliği sevmek bambaşka şeylermiş. Belkide severim bu bilinmez ama eğer sevemezsem en az 3 senem daha hiçliğe gidecek ve tamamen ortada kalacağım. Daha mezun olunca ne yapıldığını bile bilmiyorum ki karar vereyim yani. İlgimi çeken hiçbir meslekte yok. Çok zor durumdayım yani.

Türev Operatörü

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği
Üniv
Yıldız Teknik
Çevre baskısı ve maddi problemler yaşamayacaksan gidebilirsin. Ama ben senin yerinde olsaydım yüksek lisansımı yönetim bilişim sistemleri üzerine yaparım. Ayrıca yaşanan patlama inşaat mühendisliğinde olduğu gibi sönebilir de. Bilgisayar Mühendisliğinde görülen dersler şunlar: Nesneye Yönelimli Programlama, Sayısal Elektronik, Bilgisayar Organizasyonu ve Tasarımı, Veri Yapıları, Algoritmalar, İşletim Sistemleri, Veri Tabanı Sistemleri, Otomata Kuramı vs. Bu dersleri evde kendin de 1 yıl gibi bir sürede öğrenebilirsin. Hele hele bıraktığın bölüm mühendislik veya matematik ağırlıklıysa bunları anlaman daha rahat olur.

Yukarı Alt