AÖF ile Mühendisliğe Katkı: İş Sağlığı ve Güvenliği

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında Fidan tarafından paylaşıldı.

 1. Fidan

  Fidan MB Üyesi

  Kayıt:
  3 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  1
  Meslek:
  Makine mühendisi
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Üniversite:
  Harran üniversitesi
  Merhaba arkadaşlar, ben makine mühendisi 1.sınıfım ,açık öğretimden iş sağlığı ve güvenliği okumayı düşünüyorum makine mühendisliğine sizce ne gibi faydası olur ve 2 yıl okumadan da sınavına girip belge alabiliyor muyum ?
   
  • Beğen Beğen x 1
 2. Furkan Bayram

  Furkan Bayram Yetkili Kişi Moderatör

  Kayıt:
  15 Şubat 2015
  Mesajlar:
  93
  Beğeniler:
  63
  Meslek:
  Öğrenci
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +71 / 0 / -0
  Üniversite:
  Fırat Üniversitesi
  Bunun için sertifika veren kurumlar var diye biliyorum.CV ye eklenecek her şeyin bir faydası vardır.Örneğin saz çalmasını bilmek bile bir ektir.Zaten ders olarak iş sağlığı ve güvenliği dersi alacaksın,açıktan okuyarak bölümüne ağırlık yapmanı pek tavsiye etmem.Açıktan okumak genellikle askerliği ertelemek için yapılıyor ki senin de böyle bir şeye ihtiyacın yok.
   
  • Beğen Beğen x 2
 3. Fidan

  Fidan MB Üyesi

  Kayıt:
  3 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  1
  Meslek:
  Makine mühendisi
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Üniversite:
  Harran üniversitesi
  Haklısınız,yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
   
 4. Furkan Gümüş

  Furkan Gümüş Makine Yüksek Mühendisi Yetkili Kişi Yönetici

  Kayıt:
  8 Şubat 2015
  Mesajlar:
  146
  Beğeniler:
  203
  Meslek:
  Makine Yüksek Mühendisi
  En İyi Cevap:
  4
  Değerlendiriler:
  +222 / 0 / -0
  Üniversite:
  KTÜ, Marmara Üniversitesi
  İş sağlığı ve güvenliği firmalarda aranan ve şart koşulan iş koludur ancak bunun için wolfzone arkadaşımızın dediği gibi sertifika veren kuruluşlar var ve bu sertifikalar üzerinden yetkiniz oluyor. Sizin için ne kadar artısı olur dersek bence pek olmaz çünkü seçmeli ders olarak bile alabiliyorsunuz. Hatta bazı üniversitelerde bunu kuruluşlar ile ortak yapıp ders sonunda sertifika veren yerler bile var. Eğer açıktan bir ek bölüm okuma niyetiniz varsa işletme tercih edebilirsiniz. Bunun ile bazı firmalarda pazarlama gibi bölümlerde işe yarıyor. Hatta yüksek lisansta Endüstri müh veya mba yaparsanız daha da ileri düzeye gidebilme imkanınız var. Her şeyden önce bence kendinizi zorlayacak işlere girmeyin. Bölüm yeterince zor ileriki zamanlarda yük olarak görmeye başlayacaksınız
   
  • Beğen Beğen x 3
 5. Et41

  Et41 MB Üyesi

  Kayıt:
  13 Ekim 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Üniversite:
  Dumlupınar Üniversitesi
  Arkadaşlar iş güvenliği uzmanlığı bir meslektir. Mühendislerimize özel eğitim kurumlarından aldıkları eğitim sonrasında iş güvenliği sınavına girme hakkı verilmektedir. Ancak anlaşmalı direkt sertifika verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sınav Ösym tarafından yılda 2 kez gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında hem mühendislik yapıp hem iş güvenliği uzmanlığı yapamazsınız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın İSG KATİP şeklinde adlandırdığı sistemde toplamda 11700 dakikalık bir çalışma süreniz vardır. Firmalara atanacağınız için farklı biryerden sigortalı olamazsınız. Eğer bireysel iş güvenliği uzmanı olarak çalışmayı tercih ederseniz de her hizmet verdiğiniz kurumun üzerinize sigorta yatırması gerekmektedir. Ancak şöyle bir durum varki birçok firma iş güvenliği uzmanı ararken kendi yaptığı işe uygun mühendislik fakültelerinden mezun ve iş güvenliği sertifikasını almış uzmanları tercih ediyor. Örneğin makine mühendisi ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı. Yaptığınız iş iş güvenliği uzmanlığı ancak makine mühendisi mezunusunuz. Burda tecrübenizden faydalanmak isteniyor. İş Güvenliği sınavı içeriğinde şuan 50 soru sorulmakta 35 ini doğru işaretlemek gerekiyor. %70'lik bir başarı sağlamanız isteniyor.