Arduino da pil nasıl seçilmeli?

Oralet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba daha önce hiç arduino projesi yapmadım. Size bir sorum olacak. Otonom araç yapacağım dc motor kullanarak. L298 sürücülerim olacak motor is 6V redüktörlü motor olacak. Sorunsuz çalışması için kaç V pil kullanmam lazım?

l0chness

EEE
MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Arduinoya ayrı motora ayrı güç mü vereceksin?

nejatkitis

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
Ege Üniversitesi
9V pil yeterli olur fakat röle kullanman lazım motoru direk arduinoya bağlayamazsın

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Projeni biraz daha detaylandırabilirsen sevinirim. Doğru bir yönlendirme yapalım.

Konu sahibi
Konu sahibi
O

Oralet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba ikisine aynı anda güc vermem gerekiyor . Şimdi şöyle bi projem olacak bi robot var düz gidecek. Engel gorune kaçacak . Servosuna bağlı ultradonük sensorlr mesafeyi ölcecek ve kamera veya renk sensoru yardımıyla gorduğu renkli cisimleri ayırt edecek . Düz gidecek ama servo sayesinde 360 derece donuş yapacak

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
L298 bildiği kadarıyla 5-36V arasını destekliyor. Burada karar vermen gereken nokta şu yalnızca sistemi mi beslemek istiyorsun yoksa hem besleme hem de motorların hız kontrollerini yapmak mı istiyorsun? Eğer amacın yalnızca beslemek iste alkalin 6V'lar yeterli olur. Öte yandan amacın ikinci söylediğim ise 12V'lık bir besleme kaynağına ihtiyacın var. Tabi bu arada kullanacağın sürücünün kaç amper çekeceğini de hesaba katman gerekiyor. Bunu da değerlendirmene kat mutlaka.

Konu sahibi
Konu sahibi
O

Oralet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Ben 9v kullandım dediğiniz gibi hız kontrolü ve besleme yapmam gerekiyor. Bi de çalıştırdığım zaman tekerlerden biri donuyor ancak diğerine güç gitmiyor ilk çalışırdım ikisi de çok kısa bir süre donduler . Sebebi pil olabilir mi ?

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
L298'de kullanacağınız beslemeye bağlı olarak bazı jumperları aradan kaldırman gerekiyor, bunlara dikkat et. Öte yandan, 12V besleme hız kontrolünü de yapabilmen için daha idealdir. Şu videoya bir göz at istersen. Burada bağlantıları nasıl yapman gerektiğini anlatıyor açıklayıcı bir şekilde.
Video Linki:

Konu sahibi
Konu sahibi
O

Oralet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Çok teşekkür ederim inceledkten sonra tekrar bilgii veririm sizlere de sağ olun

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici