Arduino Uno - Xbee

semra

MB Üyesi
Tepkiler
6
Selam bir proje için arduino ve xbee kullanmam gerek. usb host shield kullanmam gerek ama simdilik bilgisayar ile baslamak istiyorum. bir kaç sey denedim ama 2 xbee arasinda iletisim kuramadim lütfen yardim

MuratBATAR

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Ulusal Nukleer Arastırma Unıversıtesı
Gerekli bilgiler için buraya göz atabilirsiniz.
burakozkan.net/online-data-manager-xbee-modulu-konfigurasyonu-ve-haberlesmesi/

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Konu sahibi
Konu sahibi
semra

semra

MB Üyesi
Tepkiler
6
çok sagol simdi sinavlardan çok zamanim yok ama deneyince mutlaka haberdar ederim :)

Konu sahibi
Konu sahibi
semra

semra

MB Üyesi
Tepkiler
6
Selam bir çok problemi çözdüm ama hala bir problemim var yapmak istedigim sey çok basit bir xbee diger xbee e joystick den gelen x y bilgisini göndermesi gerek bende bunu tablo seklinde göndermek istedim
//*********************
byte buf[2];

buf[0]=x;
buf[y]=y;

Serial.write(buf,2);

//*********************
while(Serial.available()){
X=Serial.read();
Y=Serial.read();
//*********************

Teker teker hiç bir problemim yok ama iki tane bilgi gönderemiyorum Lütfen yardim

MuratBATAR

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Ulusal Nukleer Arastırma Unıversıtesı
XBee modüller Series 2 olduğundan buna uygun konfigürasyonlarının yazılım üzerinden yapılması gerekir. Doğru parametreler girilmezse modüller birbirlerini görmezler.Baglantı hatası yapmamaya dıkkat et (Rx-Rx Tx-Tx )

Bunları bır ıncele:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Dosyalar

Konu sahibi
Konu sahibi
semra

semra

MB Üyesi
Tepkiler
6
selam cevabin için çok sagol ben serie 1 kullanıyorum ama sorun değil sorunumu çözdüm bu arada arduino xbee ile projesi olan arkadaşlar buradan soru sorabilir artik içini disini ezbere biliyorum :)

Konu sahibi
Konu sahibi
semra

semra

MB Üyesi
Tepkiler
6
Bu arada projeyi merak edenler için youtube video koydum benim robotum tosbağa benzeyen 1 numaralı ekip :)

Auwlano

Emre Y.
MB Üyesi
Tepkiler
12
Meslek
Social Engineering
Üniv
İnönü Üniversitesi
Malzemeleri nereden edindin?

Konu sahibi
Konu sahibi
semra

semra

MB Üyesi
Tepkiler
6
Bu proje okul sponsorluğu ile gerçekleşti mekanik bölümü ile ortak semester projesi ben soft sorumlusuydum o yüzden sadece arduino ve xbee leri kendim aldım ben türkiyede okumuyorum o yüzden sipariş verdiğim site yabancı ve türkiyeye gönderiyorlar mı bilmiyorum ama yinede sitenin adresini verebilirim. Arduino alırken hiç bir problem olmuyor ama xbee alırken okul bir kağıt imzalamıştı bomba imalatında kulanılmayacak diye (tam olarak öyle yazmıyordu tabi )

Auwlano

Emre Y.
MB Üyesi
Tepkiler
12
Meslek
Social Engineering
Üniv
İnönü Üniversitesi
Siteyi verirsen memnun olurum en azından aklımda kalmış olur gerekirse bi bakarım diye :) Ayrıca videodaki araçların kumandalarını da mı siz yaptınız?

Konu sahibi
Konu sahibi
semra

semra

MB Üyesi
Tepkiler
6
Kendimizde yapabilirdik ama biz hazır playstation kumandası kılanmayı tercih ettik ;)

Böyle bir proje yapmak istiyorsan playstation kumandasini arduino ile kolaylikla kulanabilmen için bu siteye bakabilirsin

Burada daha net :)

Son düzenleme:

yarba

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
İskenderun Teknik Üniversitesi
boyle bir projeyi kolaylıkla yapabilmek için onerdeğin siteden hiç birşey anlamadım :D turkçe kaynak var mı .?

Konu sahibi
Konu sahibi
semra

semra

MB Üyesi
Tepkiler
6
slm verdigim site sadece kumnanda ve usb host shield arasindaki baglantiyi kolaylastirmak için tabiki böyle bir projeyi sadece o site ile yapamazsiniz. Malesef önerebilicem türkce bir site yok :( ama böyle bir projeye baslarsaniz vede daha spesifik sorulariniz olursa cvp verebilirim.:)

yarba

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Aslına bakarsanız nerden başlayacağımı bilmiyorum boyle bir projede arduino hariç neyi bilmemiz gerekiyor. Elektrik-Elektronik okuyorum ama hala elle tutulur bir projemiz olmadı biraz dramatik oldu ama:) okul ilgilenmiyor sadece sınavı gec okulu bitir istiyorlar. Benim asıl sormak istediğim uzaktan kontrol ve arduino konusunda hangi alana yoğunlaşmalıyım? Umarım spesifik olmuştur:)

Konu sahibi
Konu sahibi
semra

semra

MB Üyesi
Tepkiler
6
Sana tavsiyem ilk olarak kendine bir hedef belirlemen ben ne yapmak istiyorum diye. ikinci tavsiyem kolay bir robot ile basla sonra üstüne eklersin. Simdi sadece bir robotu yönlendirmek istediğini var sayalım iktiyacin olan malzemeler sadece bir oyun konsol kumandası USB host shield ve de arduino, tabiki robotun hareket etmesi için motora iktiyacin var. Ilk baslarda çok güçlü bir motor kullanmana gerek yok bence ve basta sadece bir motor ile başlayabilirsin yönlendirmeyi de servomotor ile yapabilirsin çünkü arduino ile servomotor kullanmak çok kolay. Motorun yönünü degistirmek için ise H-Bridge kullanabilirsin. Bütün bunlar hardware ve mekanik kismi sonrasinda software kismi ise giriyor ama sadece USB host shild ve arduino ile bir robot yönetigin için isin baya kolaylasiyor yukarida verdigim siteden kumandani seçip yapmak istedigin islemi yazabilirsin örnek :

if (PS3.getButtonClick(START)) {
monServo.write(70); // START düğmesine basınca servomotor 70° dönüyor
}

Tabiki sonra delay problemlerin filan olucak ama herseyi de demeyim demi yoka isin zevki kalmaz ;)

Yarim türkcemle anlatabildiysem ne mutlu :)

Arduino ya program yüklemek için bu softa iktiyacin olacak

Son düzenleme:

FxDev

ße Different Everytime!
MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Üniv
Ege Üniversitesi
Oldukça ilginçmiş, su olayını sevdim!

yarba

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Aydınlattığın için teşekkür ederim. Bunu yapmaya çalışacam o kadar da zor gorunmuyor :) ama eminim yine bi aksilik çıkacak sanki bu kadar basit olmamalı :)

Ferhat Şirin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
karabük üniversitesi
merhaba semra hanım , bir proje üzerinde çalışıyorum ve bir konuda yardıma ihtiyacım var . ultrasonic sensör (hc-sr04) mesafe ölçümü yapıp , bu bilgiyi xbee(series 2) ile aktararak mesafe bilgisine bilgisayarda ulaşmak istiyorum .genel bağlantılarını yaptım(yanı xbeelerın konfıgurasyonunu yaptım haberleştiler ) ancak ultrasonic sensör (hc sr04) ile xbee(series2) bağlantısını yapamıyorum.
yardımcı olurmusunuz ?

Konu sahibi
Konu sahibi
semra

semra

MB Üyesi
Tepkiler
6
Selam,
Bir sorum olacak Arduino kullanıyor musun ?
Hiç denemedim ama arduino ile basit olması gerek yapman gereken tek sey mesafeyi okuyup diger xbee e göndermek Serial.write yada bilgisayarda ekraninda gömek istiyorsan Serial.read ...

(Arduino ile hc-sr04 baglantisi)

(Serial.Write ve Serial.read anlatilisi)

Ins yardimci olmusumdur baska sorun olursa veya ek bilgi çekinme ;)

çok sansizsin yeni bir proje ye baslicam yangin oldugu yeri tesbit eden dron projede hem sensör kullanicam hem Xbee ama daha baslamadim :(

Son düzenleme:

Ferhat Şirin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
karabük üniversitesi
arduino kullanıyoum dediğin gibi yer bilgisini arduino ile almak yorumlamak sorun değil bunu daha öncede yaptım ancak hocamız direk olarak zigbeeye ultrasonic sensör bağlayarak bunu halledemezmisin her bir sensör için bir ardu çok fazla malıyet cıkarır dedi yüzlerce benzeri proje ve zigbee ıle ılgılı kaynak baktım lakın olmadı bulamadım yanı direk olarak bağlamak mumkun değil gibi (burada direk bağlamaktan kastım yer bilgisini alıp zigbee ıle gonderıp coordınatordekı arduınoda gelen bılgılerı cozumlemek )mutlaka bır mıkrodenetleyıcı gerekıyor eğer projenızde onemlı olduğunu dusunduğunuz bılgıler olursa her zaman beklerım sızı takıpteyım ılgınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim semra hanım

Yukarı Alt