Batarya şarj etme

tokujo59

MB Üyesi
Tepkiler
0
5V 2A ile çalışan tabletim var.
Şarj aletinde sorun var sanırım çok uzun sürede şarj oluyor.
5V 1.5A üreten şarj aletimle şarj etsem tabletin çalışmasında bir sorun oluşurmu ?

Ve amper olayını bana iyice açıklayabilirseniz çok sevinirim. İyi forumlar.

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Öncelikle merhabalar kardeşim,

Elektrik&Elektronik öğrencisi değilim fakat elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.Öncelikle şundan eminim ki aradaki akım farkından dolayı mutlaka bir problem oluşacaktır(Bataryanın bozulması,yanması,patlaması gibi ki bu durumlar tablet için de geçerlidir.).
Akım için bkz.
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Daha çok voltaj değerine bakılır bu konular da eğer voltaj daha düşükse en zayıf noktadan yanacaktır. Yani işte pc de ki en zayıf voltajı kaldıramayan yer neresiyse orası yanacaktır.Muhtemelen şarj girişi olur bu da. Tabi çat diye hiç ummadığın bir anda olur.Amper olarak çok sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum ancak , adaptörü fazla zorlarsın. bu da çok ısınmaya sebep olur.En sonunda o da arıza verir.

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Daha çok voltaj değerine bakılır bu konular da eğer voltaj daha düşükse en zayıf noktadan yanacaktır. Yani işte pc de ki en zayıf voltajı kaldıramayan yer neresiyse orası yanacaktır.Muhtemelen şarj girişi olur bu da. Tabi çat diye hiç ummadığın bir anda olur.Amper olarak çok sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum ancak , adaptörü fazla zorlarsın. bu da çok ısınmaya sebep olur.En sonunda o da arıza verir.
V=IR üzerinden düşünürsek,Direnç sabit sonuçta ortak.Voltaj değeriyle akım değerinin aynı etkiyi göstereceğini düşünüyorum ben

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Amper değerleri her şarj cihazı için farklı oluyor. Eline alıp gözlerini kısıp incelendiğinde hemen hemen her şarj aletinin amper değerinin farklı olduğunu görürsün. Ne kadar fazla amper o kadar hızlı şarj demektir. Hatta bu son zamanlarda akıllı telefonların kısa sürede şarj edilme muhabbeti tamamen amper'in yüksek olması ile alakalı. Yani o şarj aleti ile hızlı şarj özelliği olmayan(sözde) telefonu da şarj etsen o kadar kısa sürede şarj olacaktır. V=I.R ile yukarıda başka bir arkadaşımızın bahsetmiş olduğu üzere bir sorun oluşturmaması gerekiyor. Ancak bataryayı da sökerek üzerini okuman da fayda var. Çünkü orada INPUT ve OUTPUT değerleri yazılı. Hiç değilse üretici tarafından sana söylenen değerleri kullanmış olacaksın ki herhangi bir sorunda hak iddaa edebilirsin.

sefaozturk

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Ömer Halisdemir Üniversitesi
Herhangi sorun yaşamazsın şarj süresi uzar ama uzun vade de zarar görür cihaz herşeyin orijinalini kullanmak lazım sonuçta

Y. Hocaoğlu

İnstagram: yavuz_hocaoglu_
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
388
Meslek
Üretim Müdürü
Üniv
Yalın Üretim Uzmanı
Elektrik akımında şiddet birimi. A ile gösterilir. Adını 19. yüzyıl Fransız fizikçisi André-Marie Ampère’den alır ve saniyede 1 coulombluk Elektrik yükü akışına karşılık gelir. Bir voltluk bir gerilim farkı, 1 ohmluk bir dirençte 1 amperlik akım oluşturur.

Amper (sembolü A), elektrikte akım şiddeti birimidir. Birim zamanda geçen elektrik yükü miktarına elektrik akımının şiddeti denir. Bir iletkenin belli bir kesitinden saniyede bir Coulomb elektrik yükü geçerse, akım şiddeti 1 A olur. Akım şiddeti

Q
I = ——————
t
formülüne göre hesaplanır;

Q: Elektrik yükü miktarı ( Coulomb ),
t: zaman ( saniye ),
I: Akım şiddeti ( Amper ).

Akım, iki nokta arasındaki potansiyeli farkı nedeniyle oluşur ve şiddeti

V
I = ——————
R
şeklinde hesaplanır;

V: Potansiyel farkı ( Volt ),
R: Direnç ( Ohm ),
I: Akım şiddeti ( Amper ).

Elektrik yükü birimi olarak Coulomb kullanılmaktadır. Bir elektronun yükü 1,6 · 10-19 Coulomb'dur. Yani 6,28 · 1018 elektronun yükü 1 coulomb'dur.
Bir şimşek veya yıldırımdaki akımın şiddeti 100.000 A seviyelerine ulaşabilirken, yüksek frekansla çalışan Elektronik devrelerinde akım şiddeti μA düzeyindedir.

Amper Saat
Bir amper şiddetinde akım geçiren bir iletkenden bir Saat içinde geçen elektrik miktarı.

- Ampermetre ,
Akımölçer

Amperölçer
Akımölçer

Yukarı Alt