Bilgisayar mühendisi olarak gömülü sistemler...

ComputerBrain

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Eastern Mediterranean Uni
Merhabalar arkadaşlar merak ettiğim bir konu var bilgisayar mühendisi olarak gömülü sistemler üzerine çalışan varmı yada bu alanda kariyer planlayan var ise tecrübelerini paylaşabilirmi hangi süreçlerde projenin neresinde görev aldığını vb.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
En sevdiğim ama kısmet olmayan içimde kalan alandır. Elektronik bir şirkette çalıştım. Ekip arkadaşım gömülü sistem yapıyordu. Bana göre çok zevkli ama sen sever misin bilemem. Herkes kaldıramaz. Çok zaman harcaman lazım. Zor ama güzel iştir. Hep cihazlarla bir aradasın bir şeyler yapıyorsun sonra mutlu oluyorsun işte. Benden bu kadar :) Tabi tecrübeli arkadaşlar daha uygun yorumlar. Benim ki sadece hevesti :)

Başarılar.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Yeni yetişkin bir bilgisayar mühendisinin sahip olduğu teknik bilgiler gömülü sistemlerde programlama mimarisinde işine yarar ki bu iş de programlamanın en temel noktasını oluşturmaktadır. Senden gömülü sisteme yazılımını yapman istenen programı kullanmayı bilirsen lisans döneminde aldığın temel eğitimle üstesinden çok rahat bir biçimde gelirsin. Ve gömülü sistemlerin altından alnının akıyla çıkarsan hangi alanda çalışmak istersen o alandaki işi de kısa sürede kavrarsın emin ol.
Projenin neresinde görev alacağına gelirsek; gömülü sistem komponentlerinin eline geçtiği andan itibaren sistem stabil olarak çalışana ve testleri geçene kadar projenin takibi istenir senden. Her bir komponentin sıkıntısız bir şekilde haberleştiğinden, paralel olarak çalışabildiğinden emin olana kadar sistemin başında beklersin. Dahil olduğun herhangi bir gömülü sistemin projesinde bel kemiği sen olursun.

Konu sahibi
Konu sahibi
C

ComputerBrain

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
İkinizin de cevapları için çok teşekkür ederim.Kerem hocam bilmiyorum şu an hangi alanda çalışıyorsunuz ama çok istiyorsanız bence başarabilirsiniz.Mücahit hocam detaylı bir cevap için çok teşekkür ederim temel seviyede analog elektronik devre elemanları hakkında bilgim var digital elektronik de analog'a kıyasla daha fazla bilgim olduğunu söyleyebilirim okul esnasında nerden nasıl başlamalıyım bu işe döküman uygulama proje vb.Son sene gömülü sistemler dersi alacağım ama onun öncesinde sektör için okul sırasında neler yapabilirim merak ediyorum.

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Okulda göreceğin gömülü sistemler dersinde sana basit bir kontrolcünün programlamasını yaptıracaklar. Çok detaya inmeden gömülü sistem mimarisi hakkında bilgi verecekler. Fakat bunların hemen hiç biri elle tutulur bir getiri sağlamayacak. Şuan sana getiri sağlayacak şey eline bir Arduino kiti alıp inceden onu programlamak. Örneğin programatik bir şekilde ışığın açılıp kapanmasını sağlamak, buzzer'ları zamana bağlı olacak şekilde çalışma prensiplerini programlamak, bir fanı el ile değil programatik olarak otomasyon şeklinde kontrol etmek. Eğer okulda robotics kulüpleri varsa onlara dahil olup işin kıyısından köşesinden tutmak. Sonuç olarak gömülü sistemler dersini aldığında hocanın vereceği proje sana ev ödevi gibi gelecek. Son olarak, bu tarz sistemlerde bazı durumlarda analog bazı durumlarda ful elektronik komponentler kullanman gerekecek onun için birini diğerinden daha fazla/az bilmen olmaz. Her iki komponent sınıfını da iyi bileceksin ki bir projede sana akıl danışıldığı zaman alternatif sunabilme yetin olsun.
Hakkında hayırlısı olsun kardeşim.

Konu sahibi
Konu sahibi
C

ComputerBrain

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Çok teşekkür ederim daha aydınlatıcı oldu son cevabınız dediklerinizi uygulamaya en kısa sürede başlayacağım.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
İkinizin de cevapları için çok teşekkür ederim.Kerem hocam bilmiyorum şu an hangi alanda çalışıyorsunuz ama çok istiyorsanız bence başarabilirsiniz.Mücahit hocam detaylı bir cevap için çok teşekkür ederim temel seviyede analog elektronik devre elemanları hakkında bilgim var digital elektronik de analog'a kıyasla daha fazla bilgim olduğunu söyleyebilirim okul esnasında nerden nasıl başlamalıyım bu işe döküman uygulama proje vb.Son sene gömülü sistemler dersi alacağım ama onun öncesinde sektör için okul sırasında neler yapabilirim merak ediyorum.
Ben şuan da .net mvc ortamında çalışıyorum. Ek olarak mobil uygulamalar. Bazen hayallerin için geç olur maalesef, bakalım boş zamanlarda uğraşırım.

Konu sahibi
Konu sahibi
C

ComputerBrain

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Ben şuan da .net mvc ortamında çalışıyorum. Ek olarak mobil uygulamalar. Bazen hayallerin için geç olur maalesef, bakalım boş zamanlarda uğraşırım.
Kerem Hocam bende mobil'e vakit ayırıyorum android platformuna zevkli bir alan tabi ben amatörüm ufak tefek yazıyorum birşeyler 2 aydır falan bakıyorum bakalım mezun olmadan bilgi birikim sağlamak önemli elimizden geleni yapıcaz.

Hayran kaldim
Neye hayran kaldınız Hocam :)

Yukarı Alt