Bilgisayar Mühendisliği mi Makine Mühendisliği mi?

umitkcaa

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Merhaba guzel insanlar.
Secim donemindeyiz ve ben bu iki muhendislik arasinda gidip gelmekteyim.Suna ilgin varsa sunu secmen daha mantikli veya su muhendisligi sec cunku diyebileceginiz seyler var mi?
Icimden suana kadar makine gecti. Otomotiv sektorune ilgim var , cizimi cok severim , bilgilerimin uzerine hep bi seyler daha koydum hic elimdekiyle yetinmedim kendimi gelistiririm, genel olarak makineye ilgim var. Ama bilgisayarinda bu kadar genis calisma alani olmasi kafami karistiriyor , bilgisayarlarla da 10 yillik dostlugumda var ve rahat calisma kosullari ilgimi cekiyor . Sizce hangi muhendisligi secmeliyim.

yingin

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
METU
ben kendim makine mühendisliği okumaktayım. kesinlikle tavsiye ederim sana. istersen bana ulaş özelden sana herşeyi anlatayım makine mühendisliği ile ilgili

Konu sahibi
Konu sahibi
umitkcaa

umitkcaa

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
çok sağol güzel konu
Ne demek umarim benim gibi arada kalanlara yardimci olur :)

ben kendim makine mühendisliği okumaktayım. kesinlikle tavsiye ederim sana. istersen bana ulaş özelden sana herşeyi anlatayım makine mühendisliği ile ilgili
Hocam mesaj atamiyorum sanirim 20 mesaj yazmam lazimmis suana kadar. Etrafimdan soyle zor boyle zor gibi seyler duyuyorum ki beni bu tur seyler gaza getirir , calismaktanda zevk alan birisiyim. Gercekten bu kadar zor mudur makine muhendisligi? Ve + - lerinden kisaca bahsedebilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:

yingin

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
METU
ben sana genel olarak anlatayım zaten 2.sınıf öğrencisiyim makinede. Derslerin matematik ve fizik ağırlıklı. İlk sene zor diyebileceğim ders ise statik. ayrıca resim ve çizim konusuna gelirsek ilk dönem vizeye kadar bizde elle çizim yaptırmıştı hoca sonra autocad. ikinci dönemse hep solidworks. çizim dersleri eğlencelidir ama sınavları hiç iç açıcı olmuyor :) . sınıfında 60 erkek 2 kız gibi bir orantı olacak bunu da söyleyeyim. ayrıca makine mühendisliğinin çalışma aralığı çok geniş. aklıma şuanda bunlar geldi sormak istediğin olursa yaz tek tek cevaplarım ben.

Konu sahibi
Konu sahibi
umitkcaa

umitkcaa

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
ben sana genel olarak anlatayım zaten 2.sınıf öğrencisiyim makinede. Derslerin matematik ve fizik ağırlıklı. İlk sene zor diyebileceğim ders ise statik. ayrıca resim ve çizim konusuna gelirsek ilk dönem vizeye kadar bizde elle çizim yaptırmıştı hoca sonra autocad. ikinci dönemse hep solidworks. çizim dersleri eğlencelidir ama sınavları hiç iç açıcı olmuyor :) . sınıfında 60 erkek 2 kız gibi bir orantı olacak bunu da söyleyeyim. ayrıca makine mühendisliğinin çalışma aralığı çok geniş. aklıma şuanda bunlar geldi sormak istediğin olursa yaz tek tek cevaplarım ben.
Matematik ve fizik derslerim hep on planda olmustur zaten diger yazdiklarinizda ilgilendigim seyler sanirim meslektas olacagiz :) llginiz icin tesekkur ederim, sorum olursa yazarim.

mechanic96

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
makine mühendisliği
Üniv
fırat üniversitesi
bende bir makine mühendisliği okuyan biri olarak bilgisayardan sa makineyi okumanı tavsiye ederim zordur dersleri ama bilgisayar okumaktansa makinenin zor dersleriyle uğraşmanı tavsiye ederim

ComputerBrain

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Eastern Mediterranean Uni
Kardeşim herkes kendi bölümünü övmüş sana şöyle diyim bilgisayar mühendisliği hakkında.İş olanağı hem Türkiyede hem de Amerika'da ve daha birçok gelişmiş ülkede gayet iyi yeterki hakkını vererek oku her sektöre lazım bir bölüm.Örneğin;Telekom şirketleri,Savunma sanayii,Bankacılık ve Finans alanları,Gömülü sistemler-gömülü yazılımlar,network aklına gelebilecek her alan.İşsiz kalan insan azdır yeterki az cevher olsun iş ilanlarına bak hergün bir sürü pozisyona adam aranıyor.Devir teknoloji devri bunuda göz önünde bulundur.Bilgisayar okuyacağına gibi kelimeler kullanan arkadaşların aksine ben araştır derim her bölümün sıkıntıları vardır ben asgari ücretle fabrikada zor zahmet iş bulan makine müh.de tanıyorum güzel maaş alanda duydum bu bilgisayarda da böyle her alanda böyle.Herkese teşekkürler ve hayatında başarılar.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Ülkemizde Bilgisayar Mühendisliği ne hale gelmiş. :) Bu duruma gelmesinin bazı nedenleri var. Çünkü bunları yapabileceğimize inanmıyoruz.
  1. WhatsApp, anlık olarak 1 milyar kullanıcıya ulaşması
  2. Artık dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos(Amazon) oldu, Bill Gates(Microsoft) 200 milyon dolar geriden takip ediyor.
  3. ve sayamayacağım yatırımlar :)
Bunlar bizi teknolojiden nedense uzak tutan nedenler. Dünyanın en büyük şirketleri teknoloji alanındadır. Bilgisayar Mühendisliğinin tam olarak ne iş yaptığı konusunda bilinçli olmadığımız için maalesef nasıl bir alan olduğu konusunda da bilinçli değiliz.

Bilgisayar Mühendisliği, genel hatları ile veriler üzerinde mühendislik yapar ve şuan bile sıkıntısı olan ki gelecekteki en büyük sıkıntı bu, büyük verilerin(BigData) optimize edilmesi lazım. Bunu bizler yapıyoruz.

Burada bilgisayar mühendisliğinin seçmen için açıklamadım. Sadece önemsizmiş gibi gösterilmesinden açıklama yaptım.

Cevabıma gelicek olursam, her iki bölümde alanında iyi ve sevdiğim bölümler. Burada sana şu bölümü oku demek çok yanlış olur. Hangisine ilgin var ise onu seç. Eğer ikisine de ilgim var diyorsan bir yerleri eksik araştırmışsındır. Elbet vardır senin için diğerinin bir üstünlüğü. İyi araştır karar ver.

Ama kısacası iki bölümde iyidir. Sadece ne okuyacağın konusuna senin karar vermen lazım ki sonra böyle dediler olmasın. Bunlar önemli şeyler. Burada bizim amacımız sana yol göstermek. Bölüm seçmek değil. Bence biraz daha araştır. Soruların olursa tekrar sor.

Başarılar ;)

Aykut Zeybek

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Mersin Üniversitesi
Düşün bakalım bir makine mühendisi fabrika dışında nerede çalışabilir? Ya da başka bir ifadeyle sadece makinelerin olduğu iş yerlerinde istihdam olanağı varken bir bilgisayar mühendisinin çalışma olanaklarını forum sayfalarına sığdırmak dahi neredeyse imkansız...Fabrikalar, bankalar, teknoloji üreticileri, ağ ve servis sağlayıcıları, haberleşme ve medya sektörü liste uzayıp gider. Bence kendini tek sektörle sınırlama

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Aksine makine içinde de bir çok alan mevcut. Uygun alanda uzman olmak istersiniz.

Bu alanı çok olan, bilgisayar içinde geçerli, bir alanda uzman olursunuz. Yani alan çok diye tercih yapilmaz. Siz hangi alanda uzman olmak istiyorsanız onun gerektirdiği bölümü yazın. Bu herkes için geçerli olan bir kriterdir.

Başarılar.

Konu sahibi
Konu sahibi
umitkcaa

umitkcaa

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Hepinize degerli yorumlariniz icin tesekkur ediyorum. (Ankara) Gazi universitesi -makine muhendisligini kazanmis bulunmaktayim. Her sey istedigim gibi olur umarim.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
@umitkcaa tebrik ederim. Umarım istediğin gibi olur. Güzel bir bölüm sadece kendini geliştirmeye odaklan, başarılar.

cemineering

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Selamlar, ben bu yıl Dokuz eylül üni makine mühendisliğini kazandım. Forumlardan ve tanıdıklardan duyduğum kadarıyla ege bölgesinde oldukça öne çıkan bir bölüm. Eğer DEÜ makinede okumuş bir büyüğüm varsa bölümün artılarını ve eksilerini bana anlatırsa çok sevinirim.

Threap

MB Üyesi
Tepkiler
0
Öncelikle merhabalar. Forumda yeniyim. Kafama takılan birkaç sorunu çözmek ve alanında uzmanlaşmış kişilerden fikir almak için foruma kaydoldum.

11. sınıf öğrencisiyim. Yaşadığım şehrin en iyi Anadolu Lisesinden birinde MF bölümü okuyorum. Derslere çalışmaya başladım. Hedefim Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar veya Makine Mühendisliği. Fakat ikisi arasında hala bir karar veremedim :) İki mesleğinde iş bulma imkanı maaşı güzel. İki bölümde sevdiğim işler fakat sürekli fikir değiştiriyorum ve artık sabit bir düşünceye sahip olmam gerektiğinin farkındayım. İyi bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim. İyi günler.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Uzay ve maden cevher mühendisliği neden düşünmüyorsun ? Ülkede eli tablet tutan klavyede iki tuşa basmayı beceren herkes zaten kendini mühendis sanıyor , ben teknisyeniyim mühendisi değil ama çok mühendis ile kafa kafaya girerim bildiğim ve uzmanı olduğum konularda , makine desen elini sallasan makine mühendisine çarpıyor ülkede , valla ben yakında pazarda don atlet satmayı düşünüyorum bana yardımcı gerekecek bu iki mühendislikten biri olurda yanımda çalışmak istersen günlük 50 tl yevmiyen benden yeme içme benden yol paranda benden ...

Güzel kardeşim çağ uzay çağı maden cevher çağı , maden cevher olursun Japonya ya gidersin kafana göre takılırsın , uzay okursun uçak uzay çap yaparsın oing de ççalışırısın mesela.... yada odtü pc mühnedisi olur çay ocağı işletirsin... ( ha odtü veya yazdığın mühendislik dallarını hor görüp aşağılamıyorum ama ülkenin şimdiki ve gelecekteki gerçeği bu , ben olsam şimdiki aklımla veteriner veya ziraat mühnedisi olurdum yada puanın tutuyorsa sevgili kardeşim Psikolog ol , bak ben şuan delirmiş durumdayım , sırf adam beni dinlesin diye psikoloğa gitsem seansı 400 tl den 2000 tl ye kadar giden bi yelpaze var , benim gibi günde 5 manyak gelse Allah bereket versin 2000 tl günde ayda yapar 60000 tl sen odtüyü 1 nci bitir ayda bu kadar para kazan üstüne birde bundan daha yüksek kariyer yap elini öpeyim... bu kadarda NET ve İDDALIYIM. Ülkede şuan herkesin psikoloğa ihtiyacı var , şuan senin yaşıtların ve malsef ki bizlerde internet ve akıllı telefon bağımlısı olduk , ne acıdır ki kabul ediyorum ve şunu diyorum birkaç yıl sonra insanlar bozulan bu psikolojileri için aldıkları maaşları ödemyi bile kabul edecekler yeter ki birisi onu dinlesin isteyecekler... sen gel bu abini dinle belki bir hayır dua edersin bize yol gösteren olmadı hep karanlıkta yürüdük o yüzden çamura pisliğe battık güzel kardeşim bari siz batmayın...

Yukarı Alt