Bir mühendisin kendi işini kurması?

reminderx

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
yok
Evet abiler, tercih zamanı geldi sorularım şu:
1. Bilgisayar mühendisi kendi işini kurabilir mi?
2. İnşaat mühendisliği için sağlam sermaye lazım mı? Birkaç akrabam iç mimar ve mimar
3. Makina mühendisi okuyup otomobil tamircisi olabilir miyiz?

Fatih G

MB Üyesi
Tepkiler
3
1. si için cevap verebilirim; en az 5 sene sektörde çalışıp deneyim elde edersin. Üstüne bir 5 sene de cila yaparsın. Bu 10 sene içinde sağlam ilişkiler ve kontaklar kurarsın sektörden insanlarla. Sermayen de birikir. İşini kurabilirsin. Lakin çok düşünmek gereklidir. Çünkü bu konuda bizzat tanışık olduğum ve sağlam kişilerin iş şirket yönetmeye geldiğinde battıklarını biliyorum. Tabi sonuç bu olacak diye bir kaide yok. İllaki başarılı olmuş nice insanlar da vardır. Ayrıca kendi işini yapmak da zorunda değilsin esasında. Nam salarsın piyasaya, kendi işini yaparak kazanacağından fazla para ve itibar kazanabilirsin. Alternatif bol.

Konu sahibi
Konu sahibi
R

reminderx

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
yok
1. si için cevap verebilirim; en az 5 sene sektörde çalışıp deneyim elde edersin. Üstüne bir 5 sene de cila yaparsın. Bu 10 sene içinde sağlam ilişkiler ve kontaklar kurarsın sektörden insanlarla. Sermayen de birikir. İşini kurabilirsin. Lakin çok düşünmek gereklidir. Çünkü bu konuda bizzat tanışık olduğum ve sağlam kişilerin iş şirket yönetmeye geldiğinde battıklarını biliyorum. Tabi sonuç bu olacak diye bir kaide yok. İllaki başarılı olmuş nice insanlar da vardır. Ayrıca kendi işini yapmak da zorunda değilsin esasında. Nam salarsın piyasaya, kendi işini yaparak kazanacağından fazla para ve itibar kazanabilirsin. Alternatif bol.
abi şimdi ben antalyada yaşıyorum bir bilgisayar mühendisi esnaf tarzı ne olabilir

Oğuzhan Akış

İnsanın kaderi insandır . . .
MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Selçuk Üniversitesi
makine mühendisi olup doğalgazcı olabilirsin makine mühendisleri doğalgaz bayi açma yetkisine sahip Doğalgaz İç Tesisat Mühendis Yeterlilik belgesi alırsan bayi açabilirsin:)

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Doğalgaz da nereye kadar Oğuzhan Akış :)

c.atakankaymak

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ
Ben şuan hem doğalgaz hem de mekanik işi yapan bir firmada çalışıyorum. Burada yapılan doğalgaz işi bu firma için çerez diye bilirim harici çok katlı ve bir kaç bloğun işi olmadıkça. Asıl kazanılan paralar genellikle mekanik işlerde..

Pirana

MB Üyesi
Tepkiler
6
Meslek
Elektrik Mühendisi
Üniv
Çukurova Üniversitesi
mesleğini seversen bunları dert etmeyeceğini biliyorum başka bir şey bilmiyorum

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
1. Bilgisayar mühendisi kendi işini yapabilir elbetteki ama bu kendini ne kadar yetiştirdiğine ve sektöre hakim olmasına da bağlıdır. Şimdi diyelim bir ofis açtın ama mesele açmak değil! Nereye iş yapacaksın, süreklilik arz edecek mi, şartlar sürekli değişken sen bu trendi yakalamaya uygun musun gibi birçok soruyu tartıp girmen lazım bu işlere... Bilgisayar mühendisi ne yazık ki ülkemizde sadece yazılımcı gözü ile algılanıyor, senin bunlardan ne farkın olacak ilk bu sorunun cevabı ile başla derim

2. İnşaat mühendisliği, Mimar, Jeoloji Mühendisi bunlar ayrı bir kavram müteahhitlik ayrı bir kavramdır. Anlayacağınız dilden müteahhit sermayesi olan kişidir, sözleşmelerde bunlar ile anlaşırsınız. O gider mühendis ve mimarlara projelendirir vs olay devam eder. Tabii burada müteahhit aynı zamanda mühendis veya mimar olursa daha şanslı olur çünkü olaya vakıf. Kısacası inşaat mühendisi olursan sermayen gerekmiyor ama sermayen var ise bu şekilde de işler yapabilirsin. Biraz piyasayı, hukuk ve maliye olayına vakıf olursan devam et tanıdık varmış akrabandan derim :)

3. Bu soruyu hakaret olarak görüyorum :)

engin_19

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
fırat üniversitesi mekatronik
isterse hepsi kurabilir kuran örnekler var

ibaloglu23

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek