Bitirme Projesi Görüntü İşleme ile

Oralet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba,
Mekatronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bitirme projesi olarak bi robot yapacagız. Robotun üzerinde kamerası olacak ve düz yolda giderken sağını solunu da görebilecek. Görüntü işleme ile gördüğü yabancı cisimleri belirleyecek. Yerlerini işaretleyerek harita çıkaracak. İlk dönem tasarımını yaparak ikinci dönem gerçekleştireceğiz.Ancak nereden başlayacağıma karar veremiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
Üniv
Staffordshire University
Önce yabancı cisim olarak adlandırdığın cisimlerin formunu belirle. Bu robot neyi yabancı cisim olarak algılayacak veyahut neyi es geçecek. Bunların bir listesini çıkart. Daha sonra, eğer öncesinde görüntü işleme ile alakalı olarak hiç bir çalışman olmadıysa görüntü işlemede kullanılan yazılım dillerini incele. Sana en yakın gelen ve kullanışlı olacağından emin olduğun bir yazılım dilini tercih ederek ufak ufak çalışmalara başla. Örneğin cisim tanıma üzerine birkaç ufak çalışma yap. Sonraki sürede ise harita üzerinde işaretleme çalışmaları yap ufak ufak. Birkaç ay içerisinde kazanacağın tecrübe sana çok şey katacak ve altından kalkacaksın. Şüphen olmasın.

Son olarak yazılım konusunda benim şahsi fikrim LabVIEW ile projeni geliştirmen. Yüz ve cisim tanıma sistemlerinde ciddi oranda kullanılan bir programdır. Örnekleri internette mevcut. Bir gözat

Konu sahibi
Konu sahibi
O

Oralet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben yaz tatilinde goruntu işlemeye karar vermiştim ve diller arasından Python seçmiştim. Biraz başlamıştım bi kaç örneğe falan ams LabVIEW daha mı uygun olur sizce? Uygun olur derseniz onla ilgili öalışmaya başlayacagım. Teşekkür ederim

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
Birbirlerine karşı eksi ve artı yönleri var muhakkak. Görüntü işleme alanında bu iki dil arasında bir comparison tablosu çıkartmanı öneririm. Elde ettiğin çıktılar ile tercihinin önü daha çok açılacaktır.
Öte yandan, eğer Phyton'u da yeni öğrenecek ve bu süreçte belli bir vakit harcayacaksan, önceliği LabVIEW öğrenmeye ver derim ben sana. GUI tabanlı bir dil olduğundan daha hızlı ve anlayarak öğreneceğini düşünüyorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
O

Oralet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Hımm anladım. Tavsiyenizi dinleyecgım. Bu arada cisimlerin renklı olmasına karr verdik yani renklerini ayırt ettirecegım. Bir de daha önce arduino ile goruntu işleme yaptımız mı internetten araştırdım bi projede pixy camera ile yapılmış maliyeti çok yüksek birçok projede ise hangi kamerayla çalışıldığını paylaşmamışlar. Uygun bi kamera arıyorum şu an model varsa bilginiz paylaşır mısınız

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
pixy cam standart bir üniversite projesi için çok maliyetli olur. Şekil tanımlama için ortalama çözünürlükte bir kamera işinizi görür. Ama renk tanıma için daha üst seviye bir kamera almanız gerekebilir. Benim tavsiyem şekil + renk tanıma üzerine yoğunlaşmanız. Bu sayede geliştireceğiniz algoritma taranan cismin hem şeklini hem de gerçeğe yaklaşık rengini kriter olarak değerlendirir ve daha gerçekçi bir output verir. Böylelikle renkleri birebir tanımlayan pahalı bir kamera yerine nispeten daha ucuz ama renkleri daha cansız gösteren bir kamera kullanabilirsiniz. Konu ile alakalı olarak derin bir araştırma yapın. Detaylar daha net karşınıza çıkacaktır.

Konu sahibi
Konu sahibi
O

Oralet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Anladımm çook teşekkür ederim. Bilgisayar üzerinde işaretleme kısmı gakkında pek bilgim yok. Arduinoya bluetoth modülü bağlayarak bilgisayarla iletişim kurdurup sonrasında verileri pc ye aktarırsak olur mu sizce yoksa farklı modüller mi kullanmak lazım

Mücahit Arslan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
99
Meslek
Üniv
Staffordshire University
Mümkün olduğunca az modül kullanıp karmaşayı azaltın. Harita işaretlemeyi national instruments'e ait DAQ cihazı ile de yapabilirsin arduino ile de yapabilirsin. Ama mümkün mertebe az modül kullanın ki haberleşme ağınız daha anlaşılabilir ve kolay olsun.

Konu sahibi
Konu sahibi
O

Oralet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim daha dtaylı araştırma yapacagım. İyi günler

Yukarı Alt