Çizim Programları Hakkında

crazy-8

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba, makine mühendisliği 2. sınıf öğrencisi olarak geçen sene solidworks'ü temel düzeyde öğrenmiştim, çok detaylı olmayan 3d parçaları çizip montajlayabiliyorum,
Lakin, bu sene daha hiç açıp bakmadım, ileride tasarım alanında(muhtemelen otomotiv veya havacılık) çalışmak isteyen biri olarak
1)solidworkste kendimi nasıl geliştirebilirim? Similasyon, montaj, tasarım ve diğer alanlarda orta üstü- ileri seviye olmak istiyorum. Youtube dan izleyip kendim çiziyordum ama yaptığım çok da yararlı gelmedi..

2)Sonraki öğreneceğim program catia mı olmalı autocad mi? ve bunu solidworks'e yoğunlaştıktan sonra mı yoksa şimdi mi öğrenmeye başlamalıyım?

Tecrübeli birileri yardımcı olursa çok sevinirim

Hasan Dumanlı

MB Üyesi
Tepkiler
15
Meslek
makina mühendisi
Üniv
selçuk üniversitesi
Merhaba, makine mühendisliği 2. sınıf öğrencisi olarak geçen sene solidworks'ü temel düzeyde öğrenmiştim, çok detaylı olmayan 3d parçaları çizip montajlayabiliyorum,
Lakin, bu sene daha hiç açıp bakmadım, ileride tasarım alanında(muhtemelen otomotiv veya havacılık) çalışmak isteyen biri olarak
1)solidworkste kendimi nasıl geliştirebilirim? Similasyon, montaj, tasarım ve diğer alanlarda orta üstü- ileri seviye olmak istiyorum. Youtube dan izleyip kendim çiziyordum ama yaptığım çok da yararlı gelmedi..

2)Sonraki öğreneceğim program catia mı olmalı autocad mi? ve bunu solidworks'e yoğunlaştıktan sonra mı yoksa şimdi mi öğrenmeye başlamalıyım?

Teknik resim bilgini üst seviyede tutman senin her zaman işine yarayacaktır. Autocad i video izleyerek geliştirebilirsin solid için de bir kursa gitmeni öneririm hem bilgilerin tazelenir hemde daha hakim olursun

Teknik resim bilgini üst seviyede tutman senin her zaman işine yarayacaktır. Autocad i video izleyerek geliştirebilirsin solid için de bir kursa gitmeni öneririm hem bilgilerin tazelenir hemde daha hakim olursun

bilginim

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
abant izzet baysal üniversites
Autocad'i videolar ile birlikte 1 ayda öğrenirsin.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi

Eğer 3 boyutlu modelleme üzerine ilerleyeceksen AutoCAD hiç bir işine yaramaz, tabiki de Caita derim ben.

Kendimi nasıl geliştirebilirim diye sormuşsun, bunun bir çok yolu var. En güzeli ise bir kumpas satın alıp, evde okulda günlük hayatta gördüğün parçaları ölçümlerini yaparak 3 boyutlu olarak modelleyebilirsin. Basit parçalar ile başlayıp gittikçe daha zor parçalara doğru gidebilirsin. Ve çiziminden emin olmadığın parçaları da buradaki kişilere sorabilirsin. Buradaki çoğu arkadaşımız yardımcı olacaktır.

Kursa gidebilirsin ancak videolarda izlediğinden daha büyük bir şey bekleme. Sadece kursa gidersen ve hoca ile aranı iyi tutarsan, kendin çalışırken ona çizimle ilgili sorularını sorabilirsin ancak dediğim gibi onun yerine buradan sormak daha mantıklı hemde kurs ile vakit kaybetmemiş olursun. Analiz programı öğrenmek istiyorum deseydin kursa gitmeni tavsiye ederdim ancak çizim programı için buna gerek yok bence.

fyasakci

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Mekanik Tasarımcı
Üniv
Dokuz eylül üniversitesi
Merhaba,öncelikle Solidworks ile başladıysanız ve belirli bir düzeye geldiyseniz biraz daha Solidworks üzerinde yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.
CATIA genelde otomotiv ve havacılık sanayisinde kullanılan bir programdır ve siz de otomotiv veya havacılık sektöründe ilerlemek istiyorum demişsiniz. Solidworks ten sonra CATIA programına geçebilirsiniz. Ayrıca NX programı da işinizi görebilir. Çünkü CATIA gibi NX programı da birçok otomotiv ve havacılık şirketleri tarafından kullanılıyor.

Yukarı Alt